Rüyet engelliler ikinci oyunlarıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor

Kastamonu Rüyet Engelliler Derneği üyelerinin oluşturduğu “Grup Moni”, ikinci oyunlarıyla tiyatroseverlerin karşısına çıkmak üzere hazırlıklarını sürdürüyor.

Mayıs ayında sahneledikleri “Hayata Farklı Bakıyoruz” temsil oyunu ile izleyicinin beğenisini toplayan “Kadro Moni”, ikinci oyunları “Buz Dağı”nın provalarına başladı.

Hulusi Sıvacı ile gözsüz oyunculardan Necati Korkmazer’in yönettiği oyunun provaları, Grand Moni Konuşma Salonu ve derneğin binasında gerçekleştiriliyor.

Dernek Başkanı Cahit Kuşoğlu, AA muhabirine, derneği 4 yıl önceki kurduklarını söyledi.

Geçen yıl Kastamonu Valisi Avni Çakır’ın tavsiyesiyle seyretme oynamaya değişmeyen verdiklerini tamlayan Kuşoğlu, “Derneğimizin kuruluşundan beri aktiflik yapmak istedik amma cesaret edip başlayamamıştık. Geçen sene ziyaretinde Sayın Valimiz, ‘Sizden ayrımlı benzeri etkinlik bekliyorum’ dediğinde, ‘Tiyatro mümkün mi?’ dedik. ‘Çok adamakıllı peki’ deyince çabucacık seyir kursuna başladık.” dedi.

İlk oyunlarının demet gördüğünü dile getiren Kuşoğlu, “Kastamonu şekil ve ilçelerde 6 eylem yaptık. Gusto görmesi, etkinlikler için bizi ümitlendirdi. Bu oyunumuz da ati yıl sülale ayında seyirciyle buluşacak.” diye niteleyerek konuştu.

Necati Korkmazer, önce oyundaki başarının üstüne yeni şeyler ahzetmek üzere ikinci oyunu hazırladıklarını anlattı.

Maddi tıpkısı beklentileri bulunmadığını vurgulayan Korkmazer, şunları kaydetti:

“Adamakıllı hedeflerimiz, hayallerimiz var. 69 yaşında ayrımsız ablamız, 65 yaşında bire bir ağabeyimiz var. Biz sesimizi Türkiye’ye belirtmek istiyoruz. Kastamonu’dahi 69 yaşındaki bire bir âdem bunu yapabiliyorsa, düşünsenize imkan sağlandığında bambaşka tıpkısı ilde 15 yaşındaki ayrımsız engellinin neler yapabileceğini. Ayrımsız şeyler yapabildiğimizi insanlara tayin etmek amacıyla ilk kendimize hissettirmemiz gerekiyor. Üçüncüyü birlikte dördüncüyü de planlıyoruz.”

Oyunu kendisinin yazdığına belen eden Korkmazer, “Oyunumuz bundan sonra müşahede engellilerin yaşadıklarını anlatıyor. Kah kendimin, kah çevremdeki rüyet engellilerin yaşadıklarına yer veriyoruz oyunumuzda.” ifadesini kullandı.

Oyunculardan Ahmet Karaoğlu, tamlık rüyet engellileri ve çevrelerindeki insanları bilinçlendirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Tıpkı şeyler yapabildiğimizi kanıtladık. Bu, inşallah tamam Türkiye’ye yaşıt tamam.” dedi.

Merve Baltalı, korkularını yenerek tiyatroya başladığını, daha sosyal bir herif haline dönüştüğünü kaydetti.

Share: