Rusya dış ticarette doların payını azalttı, rublenin payını yükseltti

Rusya’nın aut ticaretinde doların payı, bu yılın 9 ayında yüzde 34’e düşerken, rublenin payı yüzdelik 32,4’e çıktı.

Rusya Gestalt Bankası eliyle hazırlanan “Mali İstikrar Görünümü” raporunda, şümullü yaptırımların uygulandığı Zalim finans piyasasına ilgili değerlendirmelere vadi verildi.

Uluslararası ödemelerde almaşık servet birimlerine geçmenin metin benzeri proses olduğuna belen edilen raporda, “Bunun üzere lüzumlu altyapının kurulması gerekmektedir. Şu anda bu altyapı kuruluyor. Halihazırda aut ödemelerin az daha yüzdelik 50’si dolar ve avro dışındaki almaşık para birimleriyle yapılıyor. Bu cesamet, yıla başlarken yüzde 21 düzeyindeydi.” ifadeleri kullanıldı.

Dolar ve avroya mütenavip adına ruble ve yuan ile ödemelerin yöre plana çıktığı bilgisine kayran sunulan raporda, Rusya’nın ihracatında doların payının yılın 9 ayında yüzde 52’den yüzde 34’e düştüğü bildirildi.

Rublenin payının ise bahis konusu dönemde yüzdelik 12,3’ten yüzdelik 32,4’e çıktığı tamlanan raporda, yuanın payının yüzdelik 0,4’ten yüzde 14’e yükseldiği, avronun payının ise yüzdelik 35’ten yüzde 19’a gerilediği kaydedildi.

Raporda, Zalim bankalarının orak ayı başında 1,5 trilyon ruble seviyesinde olan beis miktarını, 1 Kasım bakımından 400 milyar ruble seviyesine düşürdüğü bildirildi.

Share: