RTÜK, Avrupa Düzenleyici Otoriteler Platformu toplantısına ev sahipliği yapacak

Avrupa Düzenleyici Otoriteler Platformunun (EPRA) 56. Toplantısı, Radyo ve Televizyon Eğin Kurulunun (RTÜK) ocak sahipliğinde 12-14 Ilk Teşrin’de Antalya’bile gerçekleştirilecek.

RTÜK’ten yapılan açıklamada, uzuv otoritelerin daveti konusunda, herhangi bir sene yılda iki nöbet EPRA bünyesinde derinti yapıldığı belirtildi.

EPRA’ya unsur ülkelerle dostça ilişkilerin geliştirilmesi ve teşrikimesai olanaklarının görüşülmesi amacıyla Ekim 2020’de EPRA 52. Toplantısı’na RTÜK’ün aile sahipliği yapması konusunda mutabık kalındığı ifade edilen açıklamada, ancak koronavirüs salgını dolayısıyla 2020 ve 2021’deki mecmu EPRA toplantılarının devre içi videoteyp konferans şeklinde gerçekleştirildiği anlatıldı.

Arka Kurulun eş sahipliği sürecinin salgın dolayısıyla EPRA 56. Toplantısı’na ertelendiği aktarılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“12-14 Mayıs 2022’de Belçika Anvers’te Flaman Iletişim Araçları Otoritesi (VRM) ev sahipliğinde yapılan EPRA 55. Toplantısı’nın peşi sıra karı sahipliği rolü Eğin Kurulumuza geçmiştir. Bu çerçevede EPRA 56. Toplantısı, 12-14 Ekim 2022 tarihlerinde Dip Kurulumuz ev sahipliğinde Antalya’birlikte gerçekleştirilecek.

47 ülkeden düzenleyici otorite heyetlerinin, akademisyenlerin ve birçok arsıulusal yapı temsilcilerinin katılması muhtemel bu derinti kapsamında EPRA Umumi Kurulu’nun beraberinde ‘Dijital Ortamda Iletişim Araçları Düzenleyici Otoriteler’ ve ‘Medyada Dezenformasyon, Plüralizm ve Güven’ başlıklı iki kocaman akademik derinti da düzenlenecek.”

Toplantıya Fas, Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan’ın iletişim araçları düzenleyici otoriteleri ve kurumlarının davetli statüsünde katılacağı bildirildi.

Share: