Rize bilgelik… Rize Şehir Hastanesi bahir dolgu çalışmalarında sona yaklaşıldı

Rize’üstelik deniz doldurularak nesir edilecek 850 akak kapasiteli Rize Şehir Hastanesi üzere icraat bitmeme ediyor.

Taşlıdere ve Hamidiye mahalleleri ortada 340 bin metrekare üstüne yapılacak Rize Şehir Hastanesi için dolgu dayanç çalışmalarına eş ayında başlandı. Çalışmaların sene sonuna büyüklüğünde tamamlanması planlanıyor.

Rize Valisi Kemal Çeber, AA muhabirine, Rize Site Hastanesinin inşa edileceği alandaki bahir dolgu çalışmalarının yüzde 80’lere yaklaştığını söyledi.

Diğer taraftan birlikte münakasa çalışmalarının devam ettiğini belirten Çeber, “Kısa süre içerisinde, sene sonunu bulmadan ihalesini yapacağız. İki almanak aynı müddet içerisinde da vatandaşlarımızın hizmetine sunmuş olacağız.” dedi.

Çeber, sunturlu benzeri şifahane mensur edileceğini rapor ederek, “850 nitelikli yataklı vagon tıpkısı sayrılarevi olacak. İhtiyaç simultane biz o sayıyı 1500’e büyüklüğünde çıkarabileceğiz. beher hastamız yattığı odadan deniz manzarası görecek.” diye konuştu.

Hastanenin mimarlık açıdan da haddinden fazla fena hâlde olacağını, Rize- Artvin Hava Meydanı kabilinden ön mimarisi ve karakterini yansıtacağını nâkil Çeber, etrafındaki bostan ve rekreasyon alanlarının da bire bir şekilde yapılacağını kaydetti.

Vali Çeber, hastanenin elden Rize’ye değil, Artvin’e, Erzurum İspir’den Rize’ye büyüklüğünde olan bölgeye, tıpkı zamanda Gürcistan’a üstelik bakım edeceğini aktararak, şöyle dedi:

“Onunla da tam kalmayacağız. Hedefimiz Mutedil Asya’nın 4 milyon civarında olduğunu bildiğimiz nitelikli esenlik hizmeti ihtiyacı olan vatandaşları. Yani normal hizmetlerini alıp üstelik kalifiye tıpkı hizmet için apayrı yere ihtiyaç duyan Mutedil Asyalıları birlikte hedefliyoruz. Onları afiyet turizmi ile bu arada bu hastanemize getireceğiz. Söz Gelişi böbrek ameliyatı olacak. Diyeceğiz ki ‘Gel üç gün seni Rize’da yaylalarda rehabilite edelim, bilahare ameliyatını ol, sonrasında bir hafta daha ister termal tesislerimizde icap yaylalarımız de söz. Ondan sonradan hem beynen hem fiziken sağlıklı şekilde ülkene dön’. Böyle hedeflerimiz var. Bu hedefler amacıyla yapılan ayrımsız hastane olacak.”

Share: