Rize Belediyesinden vatandaşlara “su tasarrufu” çağrısında bulunuldu

Rize Belediyesi, yağışın beş altı olması ve havaların hamam gitmesi zımnında kentte içme suyu sıkıntısı yaşanabileceğine dikkati çekerek, vatandaşları akarsu tasarrufunda bulunmaları üzerine uyardı.

Belediyeden yapılan açıklamada, Rize’dahi sabık yıl ağustos-ilkgüz ve teşrinisani-antrakt aylarının yağmur açısından yağışsız geçtiği belirtildi.

Kentte içme suyu tedariki açısından yağmur suyuna vabeste adına özensiz suların arıtılmasıyla elde edilen suyun kullanıldığı vurgulanan açıklamada, “Bu nedenle mufassal süredir yağışların beş altı olması ve buna merbut kendisine değme suların azalmasından âlem sık sık akarsu kesintisi yaşanmaktadır. İçinde bulunduğumuz bu süreçte elan birkaç mağdurluk sürmek hesabına bütün vatandaşlarımızı akarsu konusunda tasarruflu olmaya nida ediyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Uzun yıllardır yaşanan su sıkıntısını görmek adına iki sene önce belediyenin, DSİ ile Andon Vadisi üstünde yapılacak Akarsu Göleti Projesi’ni hazırladığı, ihalesinin birlikte gerçekleştirildiğine dikkati çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Gücük aynı sürede inşasına başlanacaktır. İvedi bire bir şekilde tamamlanması planlanan bu proje ile şehrimizin akarsu sıkıntısını çözüp zinde ve akıcı benzeri içmece suyuna kavuşmuş olacağız. Yaşanabilecek su kesintileri ve mağduriyetlerden dünya hemşehrilerimizden özür diler, özverili çalışmalarımızla bu mağduriyetleri yer beş altı seviyede tutmayı amaçladığımızı yorumlamak isteriz.”

Share: