Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. ahit toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Oturmuş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi familya sahipliğinde gerçekleştirilen Şarki Küçük Asya Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Bölüm toplantısına katıldı.

Gün Doğusu Anadolu Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini birleştirmek, ortak icraat fethetmek ve bulundukları bölgenin kalkınmasına katkı arz etmek amacıyla kurulan ÜNİDAP’ın 6. Devir toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın beraberinde, YÖK Icra Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile gelişigüzel Atatürk Üniversitesi ile Veca İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Ermiş, Erzincan Binali Sebep, Erzurum Maharet, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Vukuf ve Ustalık, Sivas Cumhuriyet Altını, Van Yüzüncü Sene Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziksel, ilmî ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını bir araya bildirmek, yatırımların ve hizmetlerin akilane, planlı, projeli, çalışkan ve mübarek bir biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda iştirak ve iş birliği süreçlerinin geliştirilmesini keşfetmek, asıl temasının içtimai kalkınma yerine belirlenen ÜNİDAP’ın gelişigüzel sene tınlamalı yerine gerçekleştirilmesinin havza yükseköğretimine önemli katkılar sunduğunu belirten YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle yıllık olarak düzenlenen toplantılarda tıpkı araya gelerek hem yapılan çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunuyor hem de gelecek döneme dayalı misil haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz zer konuklarımızla yeniden benzeri araya gelmekten iri benzeri bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Komutan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Tekâmül Sürecine Girdi”

Birlikten alçak doğar anlayışıyla DAP Havza Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin ayrımsız araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Başkan Özvar: “Bundan tekmil 10 kamer ilk Erzurum’de sizlerle aynı araya mevrut ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda bölgesel kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilişik düşüncelerimi bile sizlere tabir etmiştim. Konuşmamda esas vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin benzeri olma yönünde tıpkısı tandans içerisinde olduklarıdır. O antlaşma birlikte belirttiğim için, tamlık üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve aynı misyona sahip olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen aynı durumdur. Üniversitelerimizin ayrımsız kısmının eğitimde, tıpkı kısmının araştırma ve teknoloji üretiminde, bazılarının da lehçe kalkınmaya yardım terazi odaklı farklılaşmasında kâr niyet ettiğimizi tabir etmiştim. Bu vesileyle şunu kesin kendisine göstermek istiyorum: Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerimiz ayrımlı kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. amma velakin, çarçabuk kolaylıkla tümü haddinden fazla güç tıpkı kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Nedeniyle, özellikle 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “yapı süreci”nden çıkıp çıktı “kurumsallaşma ve olgunlaşma süreci”nde olduklarını kıvançla gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Öğretim Üyesi Profillerinde Tenevvü Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz beyninde gördüğümüz bildirme cesim hedeflerden biri birlikte, kurumlarımızın öğrenci ve öğretim üyesi profillerinde çeşitliliği ulaşmak şeklindedir. Dolayısıyla, benzeri yandan tüm ülkeden öğrenci çekmenizi bekliyor, öte yandan bölgenizde çokça kıytırık ulaşılabilir ve bir zamanda kaliteli tıpkı yetişek hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Değişik yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın ihtimal üstelik sunma nazik zenginliği ve gelecekte mevki çapında mensur edilecek toplumsal münasebat ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın mübarek geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin lehçe kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Özellikle toplantımıza ocak sahipliği fail Bingöl Üniversitemiz kalkışmak üzere tamam ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi nazikâne selamlıyorum” diye niteleyerek konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Devam Ediyor”

Toplantıyla ilişik değerlendirmede kâin Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise eğitim, enerji, endüstri, tarım ve hayvancılık ile kültür ve turizm konularında nahiye illerinin sorunları ele alınarak hal önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı namına katıldığımız 6. periyot toplantısı hem üniversiteler hem de toprak kalkınması açısından oldukça eli nimetli geçti. Bilcümle fonksiyonları ve paydaşlarıyla alay malay içre bulunduğu bölgenin hayat kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına bakım eden kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki beher ilimizi kalifiye hikmet ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya bitmeme ediyor. Alay Malay çalışmanın oylumlu kazanımları dahi peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. periyot toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz adına kıvrak olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıda Bölgesel Kalkınmaya Ulama Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının lehçe kalkınma için önemine değinildiğini tamlayan Rektör Çomaklı: “Gelişigüzel darülfünun temsilcisi kişi darülfünun çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Toplantıda ayrıca tarım ve hayvancılık, sanayi, beşeri-içtimai resülmal ve içtimai enfrastrüktür, kurumsal sığa, altyapı ve kasaba üzere bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak ayrımlı projeler bile değerlendirildi. Biz üstelik hem Araştırma Üniversitesi olduktan ahir çalışmalarımızı hem dahi bilimsel, araştırma-geliştirme ve içtimai ulama başlıklarında geliştirdiğimiz projeler karşı hikmet paylaşımında bulunduk. Bir esbak ÜNİDAP’a üniversitemiz sülale sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden muhit kıymetli mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği sabık herkese teşekkürname ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler ilkin girmek amacıyla, mail ilgisi, defa fotoğraf tavsiyeleri ve bölgemize müteveccih sağladığı katkılardan kontekst şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların ardından gündem maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve ilmî adına atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler üstüne düşünüm alışverişinde bulunulmasının arkası sıra sona erdi. – ERZURUM

Share: