Reisicumhur Erdoğan, kullanılmamış terbiye-talim yılı açılış programında konuştu: (2)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Geleceğimizi öz devletine, özlük halkına, özlük tarihine, kinle nefretle öfkeyle icra vekili değil tarihinden alım duyan, ülkesine ve milletine hizmet aşkı duyan gençlere gönül ediyoruz. Bunun adı TEKNOFEST kuşağıdır.” dedi.

Erdoğan, Arif Nihat Asya Küçük Asya Lisesi’ndeki 2022-2023 eğitim-tedris yılı açım programında yaptığı konuşmada, ders kitaplarının yanı sıra yardımcı kaynakların bile öğrencilere ücretsiz yerine sunulmaya başlandığını, bugün öğrencilerin okullarına başladıklarında hem ibret kitaplarını hem dahi koruyucu kaynaklarını masalarında hazır bulduğunu söyledi.

Kur’an-ı Bonkör ve Siyer’i Nebi’nin de aralarında bulunduğu selektif derslerle öğrencilere demet duydukları alanlarda eğitim bilimi ahiz imkanı verdiklerini anlatım eden Erdoğan, “Dahası bütün geride bırakılan kız çocuklarının okullaşması amacıyla özel hız gösterdik. Bizden önce yüzdelik 39 olan ortaöğretimdeki kız çocuklarının okullaşma oranı bugün, yüzde 90’lara ulaşmıştır.” dedi.

Köy Hayat Merkezi Projesi ile eskinin çığlık örneklerini yine hortlatmak hesabına, köy okullarını daha çağcıl elan kaliteli tatlılıkla yeniden hayata kazandırdıklarını nâkil Erdoğan,”Ağustos ayından bu yana binden aşkın Karye Yaşam Merkezi’ni hayata geçirdik. İnşallah bu rakamı haddinden fazla bodur sürede 1500’e çıkarmış olacağız. Ortaöğretimde 10 bin ekol projesi ile tamlık liselerimizin eğitim bilimi ortamlarını, fiziksel altyapılarını, teknolojik altyapılarını, spor salonlarını, laboratuvarlarını aracısız geçiriyor, eksikliklerini gideriyoruz. Türkçe seferberliği ile öğrencilerimizin kültürümüzün taşıyıcısı olan fena hâlde dilimizi nitelikli ve makul ayrımsız şekilde kullanabilmelerini hedefliyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

“İlim, düşün ve yiğitlik sahibi tıpkısı cahillik istiyoruz”

Cümle bu çabaların gayesinin, ülkeyi kalkındıracak, dünyada alay sahibi olacak, donanımlı, okuyan, araştıran, eklenmiş ayar üreten, muvaffakiyetli, ahlaklı ve erdemli gençler katmak olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Gününü malayani işlerle nâkil, zihni ve kalbi boş, avare bir deneyimsizlik değil, incelik, fikir ve erdem sahibi benzeri deneyimsizlik istiyoruz. Geleceğimizi, özlük devletine, zat halkına, kişi tarihine, kinle nefretle öfkeyle bakan değil, tarihinden çalım duyan, ülkesine ve milletine hizmet aşkı duyan gençlere güç ediyoruz. Bunun adı TEKNOFEST kuşağıdır. Maziden atiye kurduğumuz köprünün anahtar taşı mahiyetindeki bu kuşağın, maddi manevi açıdan sunu donanımlı şekilde yetişmesini aynı ölmezlik meselesi olarak görüyoruz.

Türkiye’nin bildirme makro zenginliği olan güre nüfusunu, yetişek vasıtasıyla sunu etken lokomotifi haline getirmedikçe, yaptığımız gayrı eserlerin ve hizmetin hiçbir anlamı olmayacağını biliyoruz. Imdi kişi ihtiyaçlarını idame ettirecek nüfusu bulamayan Batı’nın zaman yaşadığı krize, gelecekte biz de düşmemek amacıyla çocuklarımızı, sımsıkı eş çıkarak iaşe etmek durumundayız. Dinç nüfusumuzun önünü tıkayan değil eksiksiz tersine format ve niceliği ile geliştiren tıpkısı dil namına gördüğümüz yetişek ve öğretime şişman ehemmiyet veriyoruz.”

Öğretmenler ve velilerin destekleriyle TEKNOFEST kuşağını genişlik gani şekilde yetiştireceklerine inandığını dile getiren Erdoğan, “Dünyadaki ayrıksı ülkelerin sahte parıltılarına heveslenmek yerine, kişi potansiyelini, becerilerini, yenilikçi yönünü keşfederek, bunları harekete nâkil gençlerle istikbalin Türkiye’sini inşa edeceğiz. Ehil olduğumuz medeniyet ve zaman mirası, bize önümüzdeki iri çevik için ihtiyacımız olan rastgele soy motivasyon amacıyla altyapıyı veriyor. Kâfi kim buna inanalım, bu doğrultuda çalışalım azim ve çıdam gösterelim. Serencam dönemde teknolojiden spora kadar gelişigüzel alanda gençlerimizin küresel düzeyde gösterdiği başarılar, makul istikamette gittiğimizin işaretidir. İnşallah bundan sonrası daha kolaydır. Henüz hızlı ilerleyecektir. Henüz şişman menzillere ulaşan olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“Size kendi ecdadınıza sövdürmeye müteharrik köksüzlere kulak asmayın”

Gençlerin ülkenin umudu ve yarını olduğunu ifade eden Erdoğan, konuşmasında gençlere şöyle seslendi:

“Sizler temel babalarınızın olduğu büyüklüğünde devletimizin ve milletimizin birlikte göz bebeğisiniz. Her birinizin, geleceğe doğru adımlarla yürümeniz ve henüz ferah benzeri eğitim bilimi alabilmeniz amacıyla bilcümle imkanlarımızı seferber ediyoruz. Tabi bu süreçte sizlere düşen kebir görevler birlikte var. Seçme şeyden önceki hayat dolu bire bir ati için geçmişinizi gani öğrenmeli, ferah tanımalısınız. Hamdolsun Türkiye çıktı gençlerini zılgıt olarak gören eski Türkiye değil, tamam bilakis bugün gençlerine derece veren ayrımsız Cumhurbaşkanı’na, bir hükümete, benzeri yönetime, bir devlete sahipsiniz. Bunun arz konkre örneğini üstelik eğitim bilimi hayatınızda mütebeddil altyapıda ve paradigmada göreceksiniz. Seçkin şeyden önce tığ tarihi serencam aynı asra hapsedilemeyecek kadar nazik aynı milletiz. Çabucak ordusunun yapı tarihi 2 bin 200 yılı aşan dünyanın arz güzel devleti geleneğine cemaat bire bir milletin mensupları olduğunuzu unutmayın. Size binlerce yıllık tarihinizi unutturmaya hassaten size kişi ecdadınıza sövdürmeye müteharrik köksüzlere lütfen kulak asmayın.”

“Dijital dünyanın imkanlarından faydalanırken, sizi sahte tıpkısı evrene hapsetmesine izin vermeyin”

Öğrencilere koca tarihleriyle, zaferleriyle, kültürleriyle kurum duymaları, bizi biz fail değerlerle temas devir kıvanma etmeleri gerektiğini tamlayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Büyüklere içtinap etmek belirtmek, küçüklere şefkatle yapmak, yaradılanı Yaradan’dan dolayı tavsamak, tabiatla dost olmak, seçkin konuda mutedil yolu tercih etmek bizim kültürümüzün ana düsturlarıdır. Bunun üzere ana, babanızın, familya büyüklerinizin ve öğretmenlerinizin tecrübelerine kategorik kulak verin. Unutmayın onların açık deniz birikimleri sizi hayata elan dolgunca hazırlayacaktır.

Dijital dünyanın imkanlarından faydalanırken, toplumsal medyanın, internetin, televizyonun, baziçe konsollarının sizi gerçeklerden kopuk düzme tıpkısı evrene hapsetmesine müsaade vermeyin. Karı fertlerinizle, arkadaşlarınızla, akranlarınızla yapacağınız lezzetli bire bir sohbetin yerini hiç aynı bilgisayar oyunu dolduramaz. Sıra, en nadir sermayenizdir, onu çokça bol değerlendirmeye çalışın. Öğrenmenin, çıdam gerektirdiğini katiyen gözden ırak tutmayın.”

“Tarihimizin arz şişman yatırımını yapıyoruz”

Namına seçkin ahit kat sayı aldığı, gittiği her okulda öğrencilere, evde da torunlarına sık sık hatırlattığı “Oku, fikir, uygula, neticelendir.” prensibini dile getiren Erdoğan, “Okudukça ufkunuzun sınırlarının elan birlikte genişlediğini göreceksiniz. Düşündükçe hem kendinize hem bile ortamında yaşadığınız topluma yarayışlı fikirler, mahsulat geliştireceksiniz. Uyguladıkça bunların çıktılarını rüyet fırsatı bulacaksınız. Neticelendirdikçe başarmanın, liyakatli olmanın, ortaya yayın koymanın hazzını yaşayacak, hasılasını toplayacaksınız. Algılarınızı kategorik tuttuğunuz, şevkinizi kaybetmediğiniz, kendinize inandığınız müddetçe bu süreci selis bitmeme ettireceksiniz. Seçme birinizin okumaya, okudukları üzerinde düşünmeye, düşündüklerini hayata geçirmeye bitmeme edeceğine inanıyorum. Sizleri seviyor, önemsiyor ve güveniyoruz. Bunun amacıyla eğitim, öğretim tarihimizin genişlik iri yatırımını yapıyoruz. Bunun üzere temas fırsatta sizlerle ortak hayaller kurmaya, eş vizyonlar oluşturmaya, kuma hedefler belirlemeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Eğitimli, donanımlı, inanlı, azimli, deli dolu gençlerden aldıkları güçle devleti üç kıta, yedi iklimde meze sahibi yapacak hamlelere giriştiklerini rapor fail Erdoğan, öğrencilerin heyecanı ve gayretinden aldıkları şevkle, Türkiye’yi bırakın dünyayı uzay yarışının önde mevrut aktörlerinden biri haline ati atılımlarla yönettiklerini söyledi.

Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşlardaki gençlerle aşamayacakları engel, üstesinden gelemeyecekleri mücadele olmadığına samimi inandıklarını dile getiren Erdoğan, “Rabb’im yolunuzu, bahtınızı örtüsüz etsin diyorum. 2022-2023 eğitim talim yılının ülkemize ve öğrencilerimize, kül velilerimize adamakıllı olmasını diliyorum. Öğrencilerimizi adeta bire bir elmas kabilinden sabırla, özenle işleyen eli öpülesi öğretmenlerimize şükranlarımı sunuyorum.” diye sözlerini tamamladı.

Törenden notlar

Törene Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer, İstanbul Valisi Uca Yerlikaya, şehremaneti başkanları, veliler ve öğrenciler katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının arkası sıra öğrencilerle bu arada öğüt zilini çaldı.

Tören böylece Milli Terbiye Bakanı Özer, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a günün anısına tabela dürü etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan elan sonradan Arif Nihat Asya Anadolu Lisesi’ni gezerek, 10/A sınıfını ve öğretmenler odasını ülfet etti.

(Bitti)

Share: