Reisicumhur Erdoğan, İslam Firez Merkezi’nin açılışına katıldı- 1

? Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, Balkan turu kapsamında ziyarette bulunduğu Hırvatistan’ın Sisak şehrinde Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin açılışına katılarak müzakere yaptı.

Sözlerine, “Saygıdeğer Reisicumhur, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Sayın Eren Efendi Hasanoviç, Sisak, Moslavina vilayetinin altın sakinleri, bulunmaz misafirler sizleri yer kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum” diye başlayan Cumhur Reisi Erdoğan, “Buradan sizlerin eliyle Hırvatistan ve Balkanlar’bile yüreği bizimle çoğaltan tam kardeşlerime, bilcümle dostlarımıza selamlarımı gönderiyorum” dedi.

‘DOSTLUK VE KARDEŞLİĞİMİZİN NİŞANESİ OLAN BU KIYMETLİ ESERİ HALK BİRLİĞİYLE TAMAMLADIK’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kısaca şeş sene aradan sonra dost ve bağlaşık Hırvatistan’ı gine ülfet etmenin bahtiyarlığı içre olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Sözlerimin çabukça başında herhangi bir birinize Türkiye’deki 85 milyon kardeşinizin selamlarını tercüme etmek istiyorum. Hırvatistan’ın farklı şehirlerinden, Bosna Hersek’ten başka yer ülkelerden bacanak ve kardeşimizle buluşmamızı, kucaklaşmamızı felek eden Rabb’ime hamdediyorum. Türkiye Hırvatistan aksiyon birliğinin sunma manalı örneklerinden biri olan Sisak İslam Kültür Merkezi’nin açılışı vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan özlenti gidermekten memnuniyet duyuyorum. Bu seçilmiş esere şahsımın isminin verilmesi nezaketini gösteren Sayın Cumhurbaşkanı’na, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Aziz Koca Hasanoviç’e ve onların nezdinde kamu Hırvat makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im birliğimizi, dayanışmamızı daim eylesin diyorum.”

Sisak’ta benzeri İslam Kültür Merkezi inşa edilmesi konusunun evvel olarak April 2016’da gerçekleştirdiği ülfet sırasında geçmiş Reisicumhur Kolinda Grabar Kitaroviç marifetiyle gündeme getirildiğini nâkil Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kolinda Karı projeye ülkemizin desteğini talep ettiğinde biz birlikte tek düşünmeden kıvançla kabul ettik. Hırvatistan İslam Birliği’nin zat imkanlarıyla başlattığı projeye 2018 yılı Antrakt ayından itibaren TİKA’bile karışma oldu. Sayın Kitaroviç’in 16 Karı 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı konuşma sırasında ise TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği beyninde bu konuda tıpkısı anlaşma zaptı imzalandı. Hamdolsun dostluk ve kardeşliğimizin nişanesi olan bu bulunmaz eseri el birliğiyle tamamladık. Bu merkezin gayrı dinlerden dostlarımızın birlikte fasıla geçirecekleri şehrin esas buluşma ve füzyon adreslerinden biri olacağına inanıyorum. Antrparantez geleneksel ve çağcıl tasarımları çok güzelce aynı şekilde birleştiren eke mimarisiyle merkezin nehirler şehri Sisak’ın güzelliğine gösteriş katacağına inanıyorum.”

Reisicumhur Erdoğan, bu bulunmaz eserin özellikle Sisak halkı başlamak için yekpare arkadaş ve kardeşlere leziz olmasını diledi.

‘HIRVATİSTAN, MÜSLÜMANLARA SAĞLANAN SAYGI ORTAMI BAKIMINDAN AVRUPA’DA YAŞIT GÖSTERİLEN ÜLKELER ARASINDADIR’

Altı sene önce Hırvatistan ziyareti sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu marifetiyle hukuken ve kurumsal namına akseptans edilişinin 100. sene dönümü etkinliklerine katıldığını hatırlatan Reisicumhur Erdoğan, o günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve ecnebi düşmanlığına alın Zagreb’ten birlik Avrupa’ya ve dünyaya düşündürücü mesajlar verdiklerini dile getirdi.

Bugün bir kere elan esasen Hırvatistan’dan, bu kat Sisak’tan hukuk, el birliği, barışa ve hoşgörüye dayalı oylumlu mesajlar vermiş olduklarını belirten Cumhur Reisi Erdoğan, “Bu tabiatıyla tesadüfi değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan hürriyet, korku ve erinç ortamı itibarıyla Avrupa’de benzer gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti’yle Hırvatistan İslam Birliği beyninde organizasyon edilen iş birliği bu noktada sonuç etap önemlidir. Elbette bu özgürlük ve geçim ortamı elden Mütedeyyin kardeşlerimiz amacıyla değil, diğer dinler ve kültürler için de geçerlidir” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün açılışını yaptıkları Sisak İslam Kültür Sarayı’nin hem Hırvatistan’ın bu benzer konumunun hem üstelik Sisak şehrinin haddinden fazla okumuş yapısının sembollerinden biri yerine yaşayacağını söyledi.

‘DOSTLARIMIZIN SEVİNÇLERİYLE SEVİNDİK’

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye olarak tek ant bir vakitler yıldız birliği yaptıkları, kuma aynı tarihi ve coğrafyayı paylaştıkları, beşeri ve kültürel bağlarının olduğu bu bölgedeki kardeşleri ve dostları unutmadıklarını vurgulayarak şöyle bitmeme etti: “Rağbet dünyamızda Sisak’ı Amasya’dan, Petrinya’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saray Bosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını zat acımız adına gördük. Bu tatlılıkla 2020 böylece Sisak Moslavina bölgesinde meydana mevrut depremin peşi sıra birlik imkanlarımızla bacanak Hırvatistan hükümetinin ve halkının yanı sıra olmaya çalıştık. Bu vesileyle tıpkısı nöbet daha esbak olsun dileklerimi bildirmek istiyorum. Depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına kelle sağlığı diliyorum. Tıpkısı daha böyle felaketler yaşanmamasını temenni ediyorum. Hırvat dostlarımız üstelik ülkemizde ayrımsız tehlike yaşandığında temas devir bizim yanımızda oldular. Güzeşte sene yaz aylarında Türkiye’dahi yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan aynı hararet itfa uçağını ülkemize gönderdi. Tıpkı posta daha Hırvat makamlarına, bu dayanışmalarından dolayı ülkem ve milletim hesabına teşekkür ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın çıktı üstelik süreceğine eminim.”

Reisicumhur Erdoğan, “Bu yıl Türkiye ile Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. yıl dönümünü kutluyoruz. İki talih dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle manalı ayrımsız yıla balya gelmesinden periferi antrparantez memnuniyet duyuyorum” dedi.

Cami ve Recep Tayyip Erdoğan İslam Kültür Merkezi’nin başta Sisak tevessül etmek için Hırvatistan’bile yaşayanlara kandırıcı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu iyice camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Doğruluk katında kabul olması dileğinde bulundu.

Burada ferda ilk cuma namazı namazının gidiş edileceğini belirten Reisicumhur Erdoğan, “Şimdiden kardeşlerimize kıvrak cumalar diliyorum ve namazlarını Tanrı kabul etsin diyorum. Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek buluşmaların, dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha dahi güçlendireceğine inanıyorum” diye niteleyerek sözlerini sonlandırdı. Açım töreninde Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Ermiş Efendi Hasanoviç, Reisicumhur Erdoğan’a Hırvatistan İslam Birliği Müessis Saygınlık Ödülü’nü arz etti.

Share: