Reisicumhur Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Esas Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz konut sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel inkılap projeleri bile derakap ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen göz sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Ana Atma Töreni”hangi katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi payitaht Ankara’nın fena hâlde ilçesi Sincan’da, Türkiye’nin sunma büyük ev, gelişim yeri ve arsa kampanyasının geçmiş temel atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Acun Savaşı sonrası ölçüsüz, programsız ve berenarı hızlı tıpkısı şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden kaza ve memleket merkezlerine, özellikle büyükşehirlere yönelen göçü yönetecek seziş olmayınca, ortaya gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan iskân alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan hemencecik artan nüfusun hane ihtiyacı yeterince karşılanamazken, değişik yandan inşa edilen yapıların ustalık kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu sağlıksız yapılaşma zımnında temas depremde yüreklerin ağza geldiğini, birçok insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü de harekete geçirmiştir”

Yaşanılan herhangi bir zelzele, sel ve toprak kayması felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’da, Malatya’üstelik, Elazığ’de, Simav’dahi, Türkiye’nin dört bir beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin sunma iri acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda gâh adımlar atılmışsa üstelik millete istek ettiği kazançlı ve konforlu hane arzının yeteri büyüklüğünde sunulamadığına işaret eden Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ aracılığıyla düz yazı edilmiş göz sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Ayrıca bu hane bölgeleri ve muhtelif kurumlar üzere 26 bin içtimai kasılma mensur ettiklerini nâkil Cumhur Reisi Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu sonuç kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel inkılap projeleri birlikte derhâl ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen ev sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler’da 60 bin konutluk kentsel tahavvül projesinin geçmiş etabının tasdik töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine kuma olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını kapsayan bu nazik hane atılımı ve kentsel inkılap projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü dahi harekete geçirmiştir. Nitekim bugün ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun akıbet 20 yılda nesir edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Geçmiş Kovid-19 salgınıyla sarsılan, arkası sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla daha bile derinleşen bir krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi birlikte etkilediğine bel eden Erdoğan, göz ve icar fiyatlarında yaşanan, hiçbir iktisadi ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların kıygın olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların efdal kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üzerine kira artım sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı namına de arzdaki artışı realizasyon edecek bu çalışmalara başladık. Son dönemde, 2019’bile 50 bin, bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı içtimai bölük projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet Altını tarihinin en şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin konut, 250 bin arsa ve 50 bin hisse senedi yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Daha sonra yer sayısını ne yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların dahi dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle zat evini boşaltmak isteyen cümle vatandaşlarımızı bu kampanyaya nida ettik. Atacağımız aşama nedir? Atacağımız aşama şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’bile TOKİ’nin sunduğu imkanlarla eş sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere bildirme şişman mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman bile kullanılmamış kampanyamızın temelini atarken, yeniden vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye niteleyerek konuştu.

“İş ika kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya başvuru sayısının 8 milyona yaklaşması, ne kadar akıllıcasına aksiyon yaptığımızı, hangi büyük tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, basamak ve arsaların bütünü hizmete girdiğinde tahminî 6 milyon vatandaşın daha huzurlu, güvenli yuvasına kavuşmuş, kısaca natamam milyon insanı istihdam edecek iş yerlerinin faaliyete önceki olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten yemeden içmeden 40 gün bilahare yaptıkları bu temel atma töreninin birlikte millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte gelişim yapma kapasitelerinin büyüklüğünü da gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları geçmiş hamle 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Entelektüel, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri kısa benzeri sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: