Reisicumhur Erdoğan: Hidroelektrik yatırımları seferberliği başlattık (2)

‘ŞİMDİ SIRA 2053 VİZYONUMUZDA’

Eğitimden sağlığa, güvenlikten sanayiye kadar herhangi bir alanda kalkınmanın ast yapısını kocaman ölçüde tamamladıklarını tamlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Demin sıra anne hedeflerimizde. 2053 vizyonumuzu hayata geçirmekte. Bundan 11 sene geçmiş milletimizle, 2023 hedeflerimizi paylaştığımızda birileri munsap bükmüştü. Zaman de 2053 vizyonu dedikçe, bu vizyonun somut hedeflerini oluşturmaya ve açıklamaya başladıkça, gene analog tavırlarla karşılaşıyoruz. Türkiye’nin elde ettiği temas kazanımı neymiş başına indirilmiş balyoz gibi görerek değersizleştirmeye, kötülemeye çalışanları mahzunane strateji ediyorum. Dünyada kendi ülkesinin ve milletinin felaketinden imdat umacak üste bunu belirgin dileyecek kadar pespaye bir güruhun yaşadığı ayrımsız eksantrik saha var mıdır, bilmiyorum. 18 Mart Çanakkale Köprüsü’ne başlarken, ‘Bu peki mu’ diyerek bizimle orostopolluk geçtiler. Bunlara göre olanaksız. Çünkü iki kulenin arasındaki duruluk mesafesi, dünyada eşi ayrımsız sıfır ayrımsız 18 Mart Çanakkale Köprüsü’nü yapıyorsunuz. Bunların aklı bunu almaz, havsalası bunları almaz. Oralarda yeri geldi, günlerce bekledik. Amma şimdi 6 dakikada karşıdan karşıya geçiyorsun. Bir şeyi Osmangazi’de yaptık. Aynı şeyi Çetin Hükümdar Sadık Köprüsü’nde yaptık. Ayrımsız şeyi Şanlıurfa- Adıyaman Nissibi Köprüsü’nde yaptık. Bunlar kalkacak de Şanlıurfa ile Adıyaman’ı Nissibi Köprüsü’yle buluşturacak? Böyle tıpkı şey tür mi? Imkânsız. Niçin? Zira bunlar, medeniyet denildiği ant takkadak İstanbul, İzmir, Ankara’yı anlıyor. Amma ‘Ne dedik’; yola çıktığımızda batıda hangi varsa, doğuda, güneydoğuda üstelik o olacak. Eğitimden sağlığa hepsinde olacak” dedi.

’76 ÜNİVERSİTEDEN 208 ÜNİVERSİTEYE ÇIKTIK’Üniversiteleri 81 vilayetin 81’ine de taşıdıkların kaydeden Erdoğan, “Ne dediler? ‘Ya bu büyüklüğünde üniversiteye hangi gerek var?’ 76 üniversiteden 208 üniversiteye çıktık, 81 vilayetin tamamında çıktık. Bizim derdimiz, Hakkari’deki yavrumuzu İstanbul’a, Ankara’ya değil; bilcümle profesörlerimizi, doçentlerimizi oralara yısa etmek. Tatlıses, Şanlıurfa ile ilgili ayrımsız devir ‘Oxford vardı üstelik tığ mi gitmedik?’ dedi. Demin tığ üstelik hepsini Hakkari’ye, Şırnak’a kadar taşıdık. Hepsinde var. Üniversitemizin olmadığı Dert, Kars aklınıza ne gelirse, hepsinde üniversitemiz var mı? Var. Bütün hocalarımızla bu arada buralarda var mıyız? Varız. Bu aynı şeyi gösteriyor. Kentlileşmiş tutmak budur, modernizasyon budur, çağı yararlanmak budur, gündeş mücadele budur” diyerek konuştu.Erdoğan, Ankara’da ikinci ayrımsız kent hastanesinin de yakında hizmete açılacağını duyurarak, “Ankara’üstelik aşina birinci site hastanesini açtık. Hizmete devam ediyor. İkincisini birlikte 1-2 ay içerisinde açıyoruz. ve bununla birlikte Ankara iki parça dev site hastanesine erbap oluyor. Arkadan Kocaeli geliyor, arkadan İzmir geliyor. Bunları 2-3 ay içerisinde yapıyoruz. Yaparız, bahis değil; aksiyon üretiriz” ifadelerini kullandı.’BÜYÜKBAŞ HAYVANLARDA YÜZDE 30- 35 İNDİRİM YAPACAĞIZ’Erdoğan, Ekincilik Yüreklilik Kooperatiflerinde satılan ürünlerde da indirime gidileceğini işaret ederek, “Marketlerde benim vatandaşımı denge sokanlar; Tarım Itimat Kooperatifleri talimatı aldı. Kucak kuzu etinde yüzde 25 indirimi başlatmıştık. ve bu sabah Ekincilik Emniyet Kooperatifi ile konuştum. Bakanım dahi filhakika gerekenleri konuştu. Kocabaş hayvanlarda da yüzdelik 30-35 kadar ayrımsız indirimle satışına başlayacağız. ve bu piyasaların dengesini bozanları bile hizaya getirecek. Tarım Itimat Kooperatifi’nin 1300 pare marketi var. Bunun yanında gayrı özel sektörün bile sayıları çok çok. Onlar hangi yapar bilmem amma Ekincilik Itimat olarak bu indirimi yapacağız. Hemen ette mi? Hayır. Ekincilik Cesaret’nin değişik ürünlerinde birlikte; şeker hastalığı, buğday, un aklınıza ne gelirse bütün bunlarda da özellikle 30-40 zümre üründe de hemencecik indirime gidecek. Talimatımız şu; sen kar için çalışmayacaksın. Sen hemen başa mebde noktasında, benim vatandaşımı koruyacaksın. Şimdi Tarım Itimat Kooperatifi birlikte bu amaçla çalışmalarını hızlandıracak” dedi.’YUNANİSTAN, ARAŞTIRI GEMİMİZDEN ÇOK RAHATSIZ OLMUŞ’

Abdülhamid Konak Istikşaf Gemisi’nin dün Mersin’den uğurlandığını hatırlatan Erdoğan, “Yunanistan bundan haddinden fazla erinçsiz reşit. ‘Bu Erdoğan ne yapıyor’ demiş. Erdoğan bire bir madde yapmıyor, görevini yapıyor. Bu gemi dünyada geçmiş. Anca bire bir sondaj gemisi. Yıllarca, paramızla sondaj yaptıracak gemi kiralayamazdık. Ama şimdi bizim 4 tane istikşaf gemimiz var. 2 pasaj sismik araştırı gemimiz var. Demincek güçlüyüz. Dik duracağız ama dikleşmeyeceğiz. Şunu da unutmayacağız; bize durmak yakışmaz, durmak bulunmayan yola bitmeme. Durmadık, yan gelip yatmadık. Bay Eksiksizlik üzere burma açılış töreni yapmadık. Bu işleri yaptık. Benzeri de Kağıthane’birlikte anne atmama töreni yapıyorlar. Hangi günlere kaldık” diyerek konuştu.

Share: