Reisicumhur Erdoğan, Etlik Kent Hastanesi’nin açılışında konuştu: (1)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rastgele hangi büyüklüğünde mugayeret, çoğu biber dolması ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere çamur atmaya çalışsa birlikte dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçirilen kent hastaneleri modeli, bugün dayanabilen çok büyüklük vasıtasıyla yakından inceleniyor.” dedi.

Erdoğan, Etlik Kent Hastanesi’nin açılışında yaptığı konuşmada, Ankara’ya ikinci site hastanesinin kazandırılmasında emeği sabık Afiyet Bakanlığını, müteahhit firmaları, işçisinden mühendisine büyüklüğünde herkesi tebrik kartı etti.

Etlik Kent Hastanesi’ni bünyesindeki 8 ayrı hastane ve en son teknolojiyle donatılan birimleriyle, sağlık devrimlerinin sembollerinden biri olarak gördüklerini ifade eden Erdoğan, 691’i bunaltıcı bakım doğmak için, 4 bini çok akak kapasitesi, bin polikliniği, 125 ameliyathanesi, laboratuvarları, araştırma merkezleri ve 1 milyon 145 bin metrekareyi aşan alanıyla bu dev hastanenin adeta benzeri sağlık şehri hüviyetinde olduğunu söyledi.

“Ankara’evet bu yerinde, nedeniyle Ankaralılara üstelik bu reva.” ifadesini kullanan Erdoğan, hastanenin hemen vatandaşlara değil çalışanlarına birlikte en son konforu sağlayacak donanımla tasarlandığını belirtti.

Erdoğan, mart ayından beri ardı ardına açıkladıkları paketlerle hayata geçirdikleri Beyaz Reform ile sorunlarını muhteşem ölçüde çözdükleri, beklentilerini karşıladıkları afiyet personelinin daima birlikte oldukları anlatım etti.

Geçen hafta sonu İstanbul’de Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi’nde afiyet personeli ile dostane ika ve memnuniyetlerini şahsen dinleme fırsatı bulduğunu anlatan Erdoğan, iftihar donör Etlik Site Hastanesi’nde fariza yapacak afiyet personeline başarılar diledi.

“Kent hastanelerinin her birini ve rastgele aşamasını şahsen strateji ettim”

Bundan 20 yıl geçmiş hükümete gelirken millete, ülkeyi, eğitim, sağlık, hak ve inanma üzerine yükselteceklerinin sözünü verdiklerini anımsatan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peşi Sıra erişim, tarım, enerji, diplomasi, aut politika, bu konularda dünyanın mahdut ülkesi olacağımızın sözünü vermiştik. Açılışını yaptığımız Etlik Kent Hastanesi işte bu sözün gereğini gerçekten hesabına getirmiş olduğumuzun örneklerinden biridir. Tabii Ankara’birlikte çabucak Etlik Site Hastanesi ile kalmadık. Ayrımsız büyüklükte Bilkent’i kurduk. O bile gine 4 bin 50 kaynak ve akak, bire bir şekilde bura da 4 bin 50 kaynak ve akak. Dünyada bu hastanelerimiz eş. Türkiye yıllar yılı buna hasretti. Hayalim yerine gördüğüm site hastanelerinin temas birini ve herhangi bir aşamasını bizzat izlem ettim. Milletimizin herhangi bir hayali kabilinden bu ortak hayalimizin 20’nci eserini bugün hizmete sunmaktan balaban ayrımsız mutluluk ve çekicilik duyuyorum.”

Cumhur Reisi Erdoğan, bugün Türkiye’nin 20’nci kent hastanesine kavuştuğunu, halen inşası süren 13 ve proje aşamasındaki 2 kent hastanesiyle bu sayıyı 35 çıkartacaklarını dile getirdi.

Kamu-özel ortaklığı

Şehir hastanelerinin aynı kısmının Etlik’te olduğu kabilinden amme-özel ortaklığıyla tıpkısı kısmının bile genel bütçeden hayata geçirildiğine dikkati çekici Erdoğan, şunları söyledi:

“Milletimize genişlik eli nimetli, yer etkin, arz acul, yeryüzü faziletli standartta hizmeti ne şekilde verebileceksek o yöntemi devreye alıyoruz. Temas hangi kadar tehalüf, çoğu hile ve çarpıtma olan hezeyanlarla bu eserlere mil atmaya çalışsa de dünyada ilk kez ülkemizde hayata geçirilen şehir hastaneleri modeli, bugün mütehammil çokça devlet aracılığıyla yakından inceleniyor. Altyapıları artık domuzuna eskiyen ve mahdut ayla mevrut kaslı ülkelerin sağlık üstüne zahir acınacak benzeri durumda oldukları, salgın döneminde tamam çıplaklığıyla ortaya çıkmıştır. Öyle kim pek haddinden fazla devlet afiyet hizmetlerini telefonla verecek derecede nevmit kalmış, adeta vatandaşlarını ölüme metrukiyet etmiştir. O dönemde hastanelerden, buğulu hizmet evlerinden yansıyan insanlık namına yüz kızartıcı manzaraları hepimiz gayet bereketli biliyoruz.”

Gazeteci Cenk Ay’ın hastanelerle ilgili programını anımsatan Erdoğan, “İzlemiş miydiniz? Orada Mösyö Kemal’in Içtimai Sigortalar Kurumunun (SSK) başı kendisine kuşkusuz benzeri sefalette olduğunu görmüş müydünüz? ya bu Bay Kemal’den bu ülkeye müfit dirimsel mi? Gelmez. SSK’nın başında sen ne yaptın ki bu ülkede ne yapacaksın?” dedi.

(Sürecek)

Share: