Reisicumhur Erdoğan ayrıntıları paylaştı! TOKİ’nin satışa sunduğu yer ve aksiyon yerlerinin fiyatı ve taksitleri birçok liradan başlayacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 buçuk saat süren bakanlar kurulu toplantısı sonrası kameralar karşısına geçti. Erdoğan, merakla beklenen ve başvuruları bugün başlayan TOKİ İlk Evim Yer Projesi ile ilgili bakir detayları paylaştı.

7,2 MİLYON MÜRACAAT YAPILDI

Projeye şimdiye kadar 7,2 milyon müracaat yapıldığının altını çizen Erdoğan, “İlk başlığımız aynı müddet önce duyurduğumuz milletimize 500 bin konut, 250 bin yer, 50 bin işyeri kazandırma amacını haiz İlk Evim İlk İşyerim Kampanyası’ndaki akıbet gelişmelerle ilgilidir. Içtimai hane projeleri sunu çok ehemmiyet verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır. Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu temel kadar 7,2 milyon referans yapıldı. Bu referans sahiplerinden 4,5 milyonu cümle şartları yerine getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna kadar devam edeceği ayn önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamaları şu şekilde:

“Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk hamle 250 bin konutumuzu doğruluk sahiplerine teslim edeceğiz. Yer sayısını üstelik 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Ne şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Arsa yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede tevessül etmek şekilde belirledik.

“ARIK YER VE BASAMAK ÇIKARSA SADECE BİRİ TERCİH EDİLEBİLECEK”

Hane gayeli arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’birlikte olacak şekilde planlandı. Diğer şehirlerimizdeki yer sayıları yer uygunluğuna bakarak tespit edilmektedir. Vatandaşlarımız yer ve konuta bir anda başvurabilir. Ancak algin ikisi ansızın çıkarsa vakit kaybetmeden birini tercih edebileceklerdir. Yer fiyatlarını ortalık bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, bire bir an önce evlerini yapabilmelerine destek vereceğiz.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Beraberinde parsellerdeki hak sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada göz nesir talebinde bulunabilir. Bu parselde dayanaklık etmek fazlalık 4 veya 5 kalpsiz geçmeyecektir. Ev amaçlı arsaların ve hareket yerlerinin başvuruları bugün itibariyle alınmaya başlandı. Adalet sahibi vatandaşlarımız Boşluk ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının tümü 2 sene zarfında bitecek.

FİYATLAR 192 BİN LİRADAN, TAKSİTLER 1604 LİRADAN BAŞLIYACAK

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar, 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Toplumsal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’de Ankara, Afyon, Amasya, Münevver, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Çeltek, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

İŞ YERİ FİYATLARI

Proje kapsamında 50 bin işyerinin geçmiş etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi beyninde mütebeddil 350 bin liradan karşılık 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl önel ile esnaflarımıza sunulacaktır. Vakit Kaybetmeden bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya hususi sektörün bölük yatırımlarını hareketlendirecektir.”

Share: