Reisicumhur Erdoğan, 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Yıl Açılış Töreni’nde konuştu: (3)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, üniversitelerde zaman zaman mağduriyetlere sefer açan Öğrenci Sıkı Yönetmeliği’ni özgürlükçü benzeri bakış açısıyla değiştireceklerini söyledi.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Ekin Merkezi’nde düzenlenen 2022-2023 Yükseköğretim Akademik Sene Açım Töreni’nde konuştu.

Lisans öğrencilerinin 850 liralık, erdemli lisans öğrencilerinin 1700 liralık, doktora öğrencilerinin 2 bin 550 teklik yüreklilik yahut burs aldığını tamlayan Erdoğan, ücretleri güzeşte yıl seviyesinde tuttukları yurtlarda ayrıcasız birlik öğrencilere sağladıkları tagaddi yardımını yaklaşık 2,5 kat artışla aylık 1800 liraya yükselttiklerini hatırlattı.

Üniversitelerde 2002’bile 9 bin olan profesör sayısının 31 bine, 5 bin olan doçent sayısının 18 bine çıktığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, hep akademik personel sayısının üstelik 70 binden 184 bine ulaştığını bildirdi.

Türkiye’nin 20 yılda bu hususlarla birlikte yükseköğretimde kalitenin ve okazyon eşitliğinin artmasında bile gözle görülür bir başarıya imza attığına dikkati çekici Erdoğan, Türkiye’nin yakaladığı başarıyı uluslararası raporların da teyit ettiğini anlattı.

Reisicumhur Erdoğan, güzeşte hafta OECD vasıtasıyla yayımlanan rapora bakarak, Türkiye’nin sonuç 20 yılda 25-34 gözyaşı arası yükseköğretim çıkışlı oranını yüzde 348 artırarak ihtişam bakımından önceki tam düz aldığını dile getirdi. Erdoğan, 20 sene evvel 18-22 gözyaşı aralığındaki gençlerin yükseköğretimde kemiksiz okullaşma oranının yüzdelik 13 civarındayken bugün bire bir rakamın yüzdelik 45’e ulaştığını anlatım etti.

Sayısı 76’dan 208’e ulaşan üniversitelerden, ailelerinin maddesel durumu hangi olursa olsun ihata etmek isteyen cemi gençlerin çoğu ahit kişi ilinde rahatlıkla faydalanabildiğini belirten Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bunun bire bir sonucu kendisine darülfünun mezun sayımızın 2022 yılı bakımından bütün 13 milyon 266 bine ulaşmasından üstelik kıvanma ediyoruz, sevinme duyuyoruz. Yeniden hep bunlarla beraber doğusu, batısı, güneyi, kuzeyiyle akademik anlamda genişlemeyi Türkiye hesabına, ülkemizin geleceği hesabına büyük aynı alacak yerine görüyoruz. Bu yıl yükseköğretimde majör tıpkısı hamle elan atarak baraj uygulamasını biliyorsunuz kaldırdık. Gücük süre evvel açıklayan yeğleme sonuçlarıyla üniversitelerimizin kontenjanlarının yüzde 99’unun dolduğunu kıvançla gördük. Çok çileler çekildi biliyoruz amma deminden bu üstelik aşıldı. Gençlerimizin üniversite tahsiline bu okkalı ilgisi, halkın evlatlarını rençper adına görmeye alışkan bazı çevreleri huzursuz ediyor. Bunun de farkındayız. Bunlar, zat tekellerinde gördükleri seçme imkan kabilinden yükseköğrenimin yaygınlaşmasını birlikte içlerine sindiremiyor. Üniversite çıkışlı sayılarının artmasıyla ait ayrımsız kısmı gani niyetli amma çoğu dal oruçlu kendisine yapılan eleştirilerin bilimsel tek temeli yoktur.”

“Üniversite mezunlarının almanak averaj geliri elan efdal”

Darülfünun mezunlarının almanak averaj gelirinin, ortaöğretim ve dengi okul mezunlarına göre kestirmece yüzdelik 50 henüz efdal olduğunu tamlayan Erdoğan, darülfünun mezunlarının istihdam oranlarının da ortaöğretim mezunlarına bakarak daha faziletli olduğunun verilerle ortaya konulduğunu kaydetti.

Reisicumhur Erdoğan, şöyle konuştu:

“Geçtiğimiz yılın akıbet çeyreği bakımından ortaöğretim mezunları amacıyla yüzde 53,5 düzeyinde olan hareket gücüne katılım oranı, yükseköğretim mezunlarında yüzde 77,3’ü buluyor. Yükseköğretim mezunlarının istihdam oranı yüzde 68,1 iken umumi lise mezunlarının istihdam oranı yüzde 46,5. Yani Türkiye’da yükseköğretim mezunlarının genel lise mezunlarına göre istihdam oranı yaklaşık 20 benek elan fazladır.”

Yükseköğretim mezunlarının hem elan fazla dirimsel elde ettiğini hem birlikte aşkın istihdam imkanına kavuştuğunu söyleyen Erdoğan, yükseköğretimde geldikleri seviyeyi kafi görmediklerini, günün ihtiyaçları ve milletin beklentileri çerçevesinde ilave adımlar atmayı sürdürdüklerini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, mütenevvi sebeplerle eğitimini yarıda bırakan öğrencilere baştan üniversitelerin kapısını açtıklarını hatırlatarak, ayrıca 50/d kapsamında doktorasını tamamlamış akademisyenlere mezuniyetleri sonrası 1+1 sene şeklinde çalışma imkanı getirdiklerini anımsattı.

“kimi vakit mağduriyetlere misil açan Mektepli Düzen Bağı Yönetmeliği’ni dahi özgürlükçü bire bir göz açısıyla değiştiriyoruz.” diyen Erdoğan, gençleri geleceğe en kuvvetli, bildirme kalifiye şekilde alıştırmak amacıyla yükseköğretimde vizyoner projeleri hayata geçirdiklerini anlattı.

Bunlardan birinin, siber düzenlilik patika yüksekokullarının kurulması olduğunu tamlayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Teknolojinin hayatımızın vazgeçilmezi haline geldiği günümüzde bu yüksekokullarda yetişecek gençlerimiz, siber asayiş alanında mesafe öge değil, inşallah aranan öge olacaklardır. Bir değişik kocaman teceddüt ise kadınlarımızla ilgilidir. Hazırlıklarını tahsis etmek üzere olduğumuz yıpranmamış iş ile 35 gözyaşı beden kadınlarımıza yükseköğretimde eskimemiş benzeri konu açıyoruz. Buna göre, 35 yaş üstünde olan kadınlarımız için civar lisans ve lisans programlarında eklenmiş kontenjan tanımlayacağız.”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, üçüncü müjdelerinin, YÖK’ün teşkilat yapısının ıslah edilmesine ilişik olduğunu dile getirerek, “YÖK, 1981 yılında Türkiye’de 20 civarında üniversite varken kurulmuştu. Halihazırda 208 yükseköğretim kurumuyla iri ayrımsız yapıya dönüşen YÖK’ün etkinliğini daha bile artırmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Törenden notlar

Reisicumhur Erdoğan’a konuşmasının ardından Yükseköğretim Müesses Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, armağan takdiminde bulundu.

Daha sonradan Cumhur Reisi Erdoğan ve Özvar, “YÖK 2022 Üstün Başarı Ödüllerini” sahiplerine verdi.

“Yılın Doktora Tezi Ödülü”hangi “Evire Çevire Sanatlar ve Mimarlık” kategorisinde Dr. Aslı Ulubaş Hamurkâr ve Acele Danışmanı Prof. Dr. Fatih Dikişçi, “Içtimai ve Beşeri Ulum” kategorisinde Dr. Osman Gazi Güçlütürk ve Acele Danışmanı Doç. Dr. Fülürya Yusufoğlu Bilim Adamı, “Veri ve Mühendislik Bilimleri” kategorisinde Dr. Berdan Ulaş ve Tez Danışmanları Prof. Dr. Ayça Çıpa Çabuk ve Prof. Dr. İrfan Ar, “Esenlik ve Spor Bilimleri” kategorisinde Dr. Nazife Ülker Ertuğrul ve Tez Danışmanı Prof. Dr. Sinan Canpolat layık görüldü.

“Dijital Transformasyon ve Iri Bilgelik Çalışmaları Ödülü’nü” Atatürk Üniversitesi, “Toplumsal Ağırbaşlılık Ödülü’nü” Dicle Üniversitesi, “Arsıulusal İş Birliği Ödülü’nü” Erciyes Üniversitesi, “Darülfünun-İş Dünyası İş Birliği Ödülü’nü” Özyeğin Üniversitesi, “Yerli Kalkınmaya Katkı Ödülü’nü” Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi aldı.

“Özel Düz Ödülleri” ise “Milli Yenilik” kategorisinde Prof. Dr. Mustafa Başaran’a, “Bilim Diplomasisi” kategorisinde bile Doç. Dr. Sedat Nizamoğlu’na verildi.

“İlme ve Talebeye Hizmet” kategorisinde Prof. Dr. Raşit Küçük, “Özel Dürü” almaya müstahak görüldü.

Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da katıldı.

Ankara Hacı Bayram Ege Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nın müzik dinletisi sunduğu törende YÖK’ü anlatan video gösterimi yapıldı.

(Bitti)

Share: