PROF. DR. ALİ ERBAŞ: ÇALIŞMA VE TİCARETİN DAHI BİR İMTİHAN OLDUĞU BAZEN AYN ARDI EDİLİYOR

DİYANET İşleri Başkanı Prof. Dr. Mürtefi Erbaş,?Emek ve ticaretin bile bir imtihan, işini layıkıyla yapmanın üstelik aynı tapınma olduğu arada sırada göz ardı ediliyor” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Büyük Erbaş, mütenevvi programlara katılmak için Ordu’ya geldi. Erbaş, geçmiş namına Altınordu ilçesinde Köprübaşı 4-6 Yaş Kur’an Kursu ile Celil Camii Kült Bilgisizlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Henüz sonradan cuma namazı için Ulu Camiye giren Erbaş, burada Cuma Namazı hutbesi verdi. Prof. Dr. Erbaş, hutbeden yaptığı konuşmada “Ne acıdır ki çağcıl zamanlar hareket ve tecim ahlakını da zıt etkiliyor. Harbi, emin, helal-yasak hassasiyeti olan, işinin ve işçinin hakkını gözetenlerin sayısı elbette çoğunlukta. Buna hamd ediyoruz. Ancak bunun birlikte elden maddiyat odaklı düşünenlerin, daha fazla kazanmayı hayatın gayesi sananların sayısı da artıyor. Say ve ticaretin üstelik ayrımsız sınav, işini layıkıyla yapmanın birlikte tıpkısı ibadet olduğu kimi vakit göz ardı ediliyor. Halbuki İslam, boğazımızdan güzeşte beher lokmanın helal ve yasal olmasını imanımızın bire bir gereği adına görmektedir. İçki ve ticaretinden, içerisinde geriz olan bütün oyunlardan, faizin her çeşidinden, arakçılık, rüşvet, tefecilik, amme malını konusunda geçirmek, istifçilik ve karaborsacılık kabil herhangi bir tür haramdan hovarda kaçınmamızı emreder şanlı dinimiz İslam. Unutmayalım ki kim helalinden kazanıp helal yollarda harcarsa ibadeti akseptans, duası beğenilen evet. Ocakçı bereketle, hanesi huzurla dolar. Nihayetinde Allah’ın rızasına ve cennetine başarmış tamam. Kim de yediğine, içtiğine, giydiğine haram bulaştırırsa malının bereketi azalır. Kazandığını zannederken esasen kaybeder. Dünya saadeti yok olur, ahirette ise cehennem azabına duçar tamam. Cidden Allah Resulü şöyle buyurmaktadır: ‘Haramla sönümsüz vücudun layık olduğu yer ancak cehennemdir.’ Cenabıhak hepimizi muhafaza eylesin. Hayatımızın seçme alanında olduğu gibi gelişim ve tecim hayatımızı üstelik türe ve doğruluk üzerine mensur edelim. Allah’ın koyduğu helal-haram sınırlarını gerçekten koruyalım. Helalinden kazanalım, helalinden üretelim, helalinden yiyelim ve helalinden harcayalım. Eğreti dünya malını, mihman ahiret saadetine tercih etmeyelim.? dedi.

VATANDAŞLARA KUR’AN KURSU ÇAĞRISI

Erbaş, hutbesinin sonunda vatandaşlara Kur’an Kursları çağrısında bile bulunarak, ‘Bu hafta başı itibariyle Kur’an Kurslarımız eğitim öğretime başlamıştır. Amma kayıtlar devam ediyor. Kur’an Kurslarımızda 4-6 yaş grubu sınıflarından gerekseme odaklı kurslarımıza büyüklüğünde, hafızlık kurslarımız ve her yaştan vatandaşlarımız üzere sınıflarımız bulutsuz. Kayıtların bitmeme ettiğini ego sizlere duyuruyorum, sizler de Kur’an Kurslarımıza karışmak ihtiyacı duyan 4 yaşından itibaren bilcümle vatandaşlarımıza lütfen duyurun. Hocalarımız onları bekliyorlar. İnşallah herhangi bir mahallemizde tıpkısı kursumuz var. Olmayan yerlerde bile açmaya bitmeme ediyoruz. Ömrümüz tükenmeden, nefesimiz bitmeden ana dini bilgileri, değerlerimizi, rabbimizin emirlerini ve sevgili peygamberimizin aktöre konusundaki uyarılarını, tavsiyelerini vatandaşlarımız öğrensinler’ ifadelerinde bulundu.Share: