PKK’NIN YAVİ’DE 29 YIL GEÇMIŞ KATLETTİĞİ 33 KİŞİ ANILDI

ERZURUM’un Kavşak ilçesi Yavi Mahallesi’nde 29 sene önce PKK’lı teröristler vasıtasıyla katledilen 5’i bala, 33 dirilik, planlı törenle anıldı.

Çat ilçesine 17 kilometre uzaklıktaki Yavi Mahallesi, 25 Ilk Teşrin 1993’te PKK’lı teröristlerin sivil katliamlarından birini yaşadı. Mahalle kahvehanesinde doldurduğu tendürüst ve çocukları, etraflı namlulu silahlarla salmalık ateşine tutan teröristler, 5’i bala, 33 kişiyi öldürdü. Katledilen 33 gönül, katliamın 29’uncu yıl dönümünde törenle anıldı.

Yavi Mahallesi’ne girişteki şehitlikte düzenlenen törene Erzurum Valisi Okay Memiş, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Kademe, Kavşak Kaymakamı Mustafa Karali, Kavşak Belediye Başkanı Melik Yaşar, Palandöken Belediye Başkanı Muhammet Sunar, İl Emniyet Müdürü Levent Tuncer, İl Kurnaz Komutanı Mümessil Albay İlker Parıltı ve nahiye halkı katıldı. Yavi Şehitliği’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın arkası sıra Kur’an-ı Selek okundu. İl Müftüsü Şahin Saika dua etti.

Vali Okay Memiş, anmada yaptığı konuşmada, yiğit Türk ordusu, polisi, korucusu ve halkı ile gelişigüzel zaman yıldırı örgütünün finiş aşmasına geldiğini söyledi. Ilbay Memiş, ‘Eline cebe alıp dağa çıkanlara dünyaya demokrasi dersi veren ülkeler dahi cevaz etmez. İşte tığ bile izin etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bizim eksantrik ülkelere, devletlere alın yayılmacı bire bir amacımız yok. Tığ temas ahit adaletli benzeri kerem olduk. Devletimiz kararlılıkla bu mücadeleye bibi bitmeme ediyor, bitmeme dahi edeceğiz. Hazar Pınarı Harekatı, Zeytin Dalı Harekatı, Pençe Kilit ve Fırat Kalkanı gibi dört pare operasyon yaptık. Bizim derdimiz Irak ya da Suriye’nin bölünmez bütünlüğü değil, oralardan terör örgütü daim eylem yapıyor ve martir veriyoruz. Kimesne kusura bakmasın ki oralardan ülkemize gelen saldırılara rahat kalamayız. Bu budun balaban millet. Hizmetlerimiz devam ediyor. Allah bizleri şehitlerimize cebin utangaç etmesin. Başta Cumhurbaşkanımız başlamak için devletin tamlık kademeleri layenkati demeden çalışıyoruz. Şehitlerimiz şen uyusunlar” diye niteleyerek konuştu.

Katliamın yaşandığı Yavi Mahallesi’nden olan Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Cengiz Yavilioğlu ise gönderdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

‘Kadim ilimiz Erzurum’un, mazisi ile tarihte yerini almış köyüm Yavi’ birlikte 29 sene geçmiş, 25 Teşrinievvel 1993’te leşker kılığındaki teröristler; 33 kardeşimi şehit ederek ülkemizin ve milletimizin birliği üstünde oynanmış kanlı ve derin tıpkı eylemi gerçekleştirerek Türkiye’üstelik ahi kavgasının müsebbibi olmuşlardır. Madımak, Başbağlar, Yavi ve 33 askerimizin Bingöl’bile şehit edildiği hunriz tıpkı tarihi süreci bütün alay malay acılar içerisinde yaşadık. Bu topraklarda Türk-Kürt, Alevi-Sünni ayrımı olmadığını, daha çok üstelik olmayacağının bilinmesini isterim. Bizler seçme alanda nasip birliği yapmış tıpkısı milletiz. Ülkemiz ve milletimiz üzerinde oynanmak istenen sinsi, erzel ve sakil tezgahlara cevaz vermedik, vermeyeceğiz. Oynanmak maksut temas çeşit oyunu bağlantı ve kardeşlik içerisinde bozduk, bozacağız. Bu çevirgeç ile bu cins elim olayların tıpkısı daha yaşanmamasını diliyor, Talih sathında bu vatan için martir ergin kardeşlerimize Allah’tan rahmet, şehit yakınlarımıza, akraba ve dostlarıma başsağlığı dilerim.”

Vali Memiş ve beraberindekiler, törenin sonunda mezarları ülfet ederek karanfil bıraktı. Törene katılanlar, 29 sene evvel hayatını kaybeden yakınlarının mezarlarının başında yakarış etti.

Share: