Özürlü basketçi Havva, hem kulübü hem bile milli topluluk amacıyla çalışıyor

Bedensel özürlü Havva Selvihan Etraflı, 15 yıldan bu yana giydiği milli formayla dengeli performansı ve elde ettiği başarılarla adından kortej ettiriyor.

Belinde su kesesiyle doğan ve kesenin patlaması sonucu 1,5 aylıkken engelli kalan Havva, ailesinin yönlendirmesiyle 12 yaşında basketbolla tanıştı.

Sporla tanıştıktan sonraları hayata yeniden tutunan Havva (28), gösterdiği performansla 13 yaşında milli takıma seçildi.

Milli takım formasıyla sayımsız pik sâdır Havva, Ceylanpınar Belediyesi Engelliler, Şimal Kıbrıs Turkcell Engelliler, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 68 Aksaray Belediyesi Bedensel Engelliler Spor Takımı, Okumuş Büyükşehir Belediyesi Spor kulüplerinin formasını giydi.

Bir bala annesi Havva, spordaki başarısının beraberinde Mersin Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Çalıştırıcılık Bölümündeki eğitimini sürdürüyor.

Havva Selvihan Ince, zaman başında aktarma olduğu Tekerlekli Koltuk Basket 1. Ligi ekiplerinden Hatay Büyükşehir Belediyespor ve Tekerlekli Koltuk A Milli Karı Basket Takımı’nın başarısı için arak döküyor.

“Benim amacıyla kızımdan sonraki yer yüce şey basketbol”

Milli aktör Havva Selvihan Uzun, AA muhabirine, 12 yaşından bu yana tekerlekli koltuk basketbol takımlarında fariza aldığını söyledi.

Küçük yaşlardan bu yana milli takım formasını nazik bire bir gururla giydiğini anlatan Havva, “Milli takımda kalkmak sandalyede olmakla tıpkısı öz esasta. Kendimi hür aynı kuş kadar hissediyorum. Milli takımda 4 numaralı formamla geçmiş beşte temsil ediyorum. Benim için kızımdan ahir yer koskocaman şey basket.” diye konuştu.

Havva, milli takımda mihman olmasını ağır ezgi ve disiplinli çalışmasına borçlu olduğunu belirtti.

Hem kulübü hem bile milli takımın başarısı üzere antrenmanlarını aralıksız sürdürdüğünü anlatım eden Havva, şunları kaydetti:

“Kadın milli takımıyla 2018’da Avrupa şampiyonu olduk. Yeniden milli takımla üçüncülüğüm oldu. Gittiğim Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu maçlarında 6 kez üst üste sunu dolgunca sporcu ödülünü aldım.”

Share: