Öztunç’tan Bakan Kurum’a ‘Toki Konutları’ Sorusu: “2019 Yılında Türkiye Genelinde Yapılacağı Söylenen 100 Bin Konuttan Ne Kadarı Işlenmiş ve Hak…

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Mehabetli Öztunç, 2019 yılında Türkiye genelinde başlatılan konut kampanyası kapsamında, Kahramanmaraş’ta bağan faiz imkanıyla vatandaşa sözü verilen konutların yapılmamasını TBMM gündemine taşıdı. Öztunç; Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Tasavvur Kurum’a “2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan ne kadarı mamul ve adalet sahiplerine tasdik edilmiştir” sorusunu yöneltti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Saylav Ulu Öztunç, 2019 yılında 100 bin şişko konut projesi dahilinde 240 aya vasıl mehil ve 0,49 ürem oranıyla Kahramanmaraşlılara sunulacağı vadedilen Dulkadiroğlu ilçesi 350 basamak yapımı projesi özellikle kalkmak üzere, temeli atılmamış konutları TBMM gündemine taşıdı.

Öztunç; Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum’un cevaplaması istemiyle Divan Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

“TOKİ, 2019 yılında Türkiye genelinde 100 bin şişko basamak projesi başlatmıştı. Bu proje kapsamında Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde bile 2019 yılında başlattıkları 240 aya vasıl vade ve isteyene ede tüfe ile isteyene 0.49 faizle 240 kamer sabit taksit imkanı ile 350 basamak yapılacağı söylenmişti. Ancak bu konutlar yapılmadı. Birçok ilde genişlik Dulkadiroğlu ilçemizden farklı değildir. TOKİ binlerce vatandaşımızı mağdur etti. Birçok yerde 2019’daki vatandaşlarımıza verilen ev sözü tutulmadan 14 Eylül’de Cumhurbaşkanı eskimemiş hane projesi açıklamıştır.”

Öztunç, Nazır Kurum’a şu soruları yöneltti:

“2019 yılında Türkiye genelinde yapılacağı söylenen 100 bin konuttan hangi kadarı yapılmış ve hak sahiplerine tasdik edilmiştir? 100 bin konut projesinden fek edilen bölük sayısı kaçtır? İptal edilen bölük projelerinin tağyir edilme gerekçeleri nedir? Bir Nice ilde 2019 yılında TOKİ vasıtasıyla yapılacağı söylenen ve talep toplanan, kura çekimleri tamamlanarak doğruluk sahipleri muhtemelen olan ancak hala temeli birlikte atılmamış konutların durumu ne olacaktır? Adalet sahiplerine alay verilen ifa koşulları uygulanan olacak mıdır? Dulkadiroğlu ilçesinde birlikte 2019 yılında ad çekme çekimi tamamlanan ancak yapılacağı saha da galiba sıfır 350 konutluk TOKİ projesi üç yıldan beri illet yapılmamıştır? Adalet sahiplerine bu konuda bozukluk tatminkar bir bilgi verilmemektedir? Bu konutları hangi devir yapmayı düşünüyorsunuz.”

Share: