Öztunç: “Yanlış Politikalar Nedeniyle Türkiye’bile Ekim Yapılan Yer Büyüklüğü bile Kayıtlı Rençper Sayısı bile Her An Azalmaktadır”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Ulvi Öztunç, mukayyet fellah sayısındaki düşüşü ve ekincilik yapılan alanların azalmasını hazırladığı istifham önergesiyle Divan gündemine taşıdı. Öztunç, “Kusurlu politikalar dolayısıyla Türkiye’da ilk teşrin yapılan toprak büyüklüğü üstelik kayıtlı maraba sayısı birlikte giderek azalmaktadır” dedi.

CHP Kahramanmaraş Mebus Uca Öztunç, Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin yanıtlaması istemiyle Sedir Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Öztunç’un önergesi şöyle:

“YANLIŞ POLİTİKALAR NEDENİYLE EKİM YAPILAN YER BÜYÜKLÜĞÜ DE KAYITLI ÇİFTÇİ SAYISI BIRLIKTE GİDEREK AZALMAKTADIR”

“Ekincilik mecmu dünya marifetiyle ciddi sektör kendisine kabul edilirken, falsolu politikalar nedeniyle Türkiye’üstelik ilk teşrin yapılan yer büyüklüğü de mukayyet çiftçi sayısı birlikte giderek azalmaktadır. Bu uzanım azık enflasyonunu tetiklemekte, erdemli fiyatlar dolayısıyla vatandaşlar gıdaya gerişimde baskı yaşamaktadır. Üreticilere ehliyetli ve makul desteklerin verilmemesi durumunda resim daha üstelik ağırlaşacaktır.”

Bakan Kirişci’ye yöneltilen sorular şöyle:

“2018-2022 döneminde ve yıllara göre Türkiye’de Maraba Taşıt Sistemi’hangi kayıtlı dikici sayısı nasıldır? Tıpkı dönemde ve yıllara göre; (2018-2019-2020-2021 ve 2022) Kahramanmaraş’taki fellah taşıt sistemine kayıtlı rençper sayısı nedir? Bire Bir dönemde ve yıllara göre tarım desteklerinden, Kahramanmaraşlı üreticiler hangi miktarda destek almıştır? Besin enflasyonundaki tırmanış karşısında, Bakanlığınız üretim ve çiftçi sayısı arttırmak için gelişmemiş vadede hangi yapacaktır? Kahramanmaraş’ta üretim ve fellah sayısı arttırmak için benzeri projeniz bulunmakta mıdır?”

Share: