Orçev Başkanı Gönül’den Bolaman Havzası Projesi’ne Tepki: “Bu Proje Hayali. Halka Gerçekleri Söylemiyorlar”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Kalaba’daki Bolaman Havzası Projesi için yapılan ‘halkı bilgilendirme toplantısı’ üzerine hikmet veren Kalaba Mekân Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Istek, “Bu proje hayali. Acun Bankası’ndan güven ahzetmek için toplantılar yapıp şartları namına getirmeye çalışılıyor. Amma halka gerçekleri söylemiyorlar” dedi.

ORÇEV Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Istek, bugün yaptığı yazılı açıklamada, Bolaman Nahiye Projesi amacıyla düzenlenen ‘halkı bilgilendirme toplantıları’ üzerine bilgi verdi.

Toplantıların 9 ve 10 Son Teşrin 2022 tarihlerinde Gölköy, Aybastı ve Kabataş’ta yapılacağını gazete ilanıyla öğrendiklerini belirten Arzu, “İlanı görünce projeyi inceledik. Projenin ÇED süreciyle ilişkin olmadığını fark ettik. Bu toplantının yasalar ve yönetmelikler gereği olması gereken yolu izlemediğini gördük. Bu nedenle üstelik toplantılara katılıp görüşlerimizi dile getirdik” dedi.

“PROJE ALANINDA ENDEMİK BİTKİ VE TARIM ALANLARI VAR”

Derinti ve projenin içeriği hakkında bilgelik veren Ikbal, şunları kaydetti:

“Güruh 20 dakika geç başladı. Toplantıya, Gölköy Belediye Başkanı, Karayolları temsilcileri ve Dünya Bankası temsilcileri katıldılar. Proje tanıtımı 10 dakika sürdü. Bizlere, ‘Gölköy ve Aybastı’birlikte yapılacak el ile ilişik soru sorabilirsiniz’ dendi. Bolaman Havzası Iyileştirme Projesi’ni okumuştum. Bolaman Havzası Iyileştirme Projesi’nin maliyeti 110 milyon BENDE doları. 70 milyon ABD dolar, Dünya Bankası’ndan yüreklilik alınacak. Kredi 7 yıl ödemesiz, yüzde 1,44 faizle köylü ifa yapılacak. 2021 Mart start, 2027 bitiş. 75 ayrı proje var. 3 tanesi Sivas, 72 tanesi Kalabalık ilinde. 15 ilçeyi kapsıyor. Bu alanlar içre orman kesimi yapılacak. Ekincilik alanları var, BERN Sözleşmesi kapsamında endemik nebat ve hayvan bilimi var. Havza içinde yapılaşmalar var. Projede rastgele resmi marifet bulunmayan. Söz Gelişi Dünya Bankası’na güven için müracaat olmadığı kayıtlı. ÇED müracaatı bulunmayan. ‘Yazılanların bütünü yapacağız’ diyorlar.”

“TOPLANTININ RESMİYETİ YOK”

ORÇEV Başkanı yerine, bu toplantının hiçbir resmiyeti olmadığını ve Acun Bankası’ndan cesaret alınması için yapılan toplantı olduğunu söyledim. Karayolları temsilcileri birlikte bunu onayladı. Ego dahi ‘Projenin Karayolları haricindeki kısmı dışındaki projeler ayrıksı iki toplantıda mı anlatılacak’ diye niteleyerek sordum. Bana, ‘Hayır, anlatılmayacak. Yalnız sefer yapımını anlatacağım, sair kısımlar bizi ilgilendirmiyor. Aybastı ve Kabataş’ta gölet yapılacak’ denildi. ‘Dünya Bankası kredi vermez ise yol yapılmayacak mı? Mülk olmadığı üzere mi kredi alınıyor’ diyerek sorduk, ‘Biz doğrusu krediyi aldık, Cumhur Reisi imzaladı’ dendi. Ego bile ‘Proje raporunda alınmadığı, müracaat yapılacağı yazılı’ dedim. ‘Bizde o anlatım yok, o tabir bizi ilgilendirmiyor’ denildi. Muhtarlar sorular sordu. Muhtarlar ise takkadak yollarının yapılması gerektiği üstünde duruyor.

“BU PROJE HAYALİ”

Tıpkısı murahhas da bizleri, ‘Emperyalist ülkelerin fonlarından yararlanıp ülkenin kalkınmasını engelliyorlar’ diyerek suçladı. Ben birlikte bunun üstüne tepki gösterdim. Ayrımsız muhtar ise beni ‘Dışarıya çık görüşelim’ diye niteleyerek yıldırma etti. Arkadaşlarımız ve belediye zabıtaları araya girerek sakinleştirdiler. Kısaca bu proje hayali. Acun Bankası’ndan cesaret kabul etmek amacıyla toplantılar yapıp şartları yerine getirmeye çalışılıyor. Ama halka gerçekleri söylemiyorlar.”

Share: