Ömer Fethi Gürer’den Bakan Kasapoğlu’na: “Sizden Geçmiş Olanları Heyetiyle Namevcut Saydınız”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Yirmi sene ilk maalesef mütehammil çokça eksiklik vardı. Sporda kasılma yoktu, imkan yoktu, çalıştırıcı yoktu” diyen Spor ve Gençlik Bakanı Mehmet Kasapoğlu’na, “Sizden önceki olanları külliyen namevcut saydınız. Cumhuriyet’in evvel yıllarından bu yana amme kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden belki malumattar değilsiniz amma o yıllarda gelişigüzel okulda basket ve uçan top sahaları ve ilkin güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan enfrastrüktür vardı. O süreçlere butlan ediyorsunuz, namevcut sayıyorsunuz” sözleriyle reaksiyon gösterdi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda evvel Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesi görüşüldü. Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, Komisyon’bile yaptığı sunumda, “Yirmi sene önce maalesef metanetli çok kusur vardı. Sporda bünye yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu. Yeteri kadar, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, dayanabilen haddinden fazla vilayetimizde bir ayak topu hep da çokça değerliydi. Arsıulusal sükse için sporcu çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi sahne edecek sporcu bulamıyorduk” dedi.

Komisyon’üstelik küçümseme alan CHP Niğde Saylav Ömer Fethi Gürer, Nazır Kasapoğlu’nun bu sözlerine tepki göstererek şunları söyledi:

“KÖYLERE BÜYÜKLÜĞÜNDE İNEN MIZRAP BELASININ GENÇLERİ NASIL SARMALADIĞINDAN BİLGİNİZ YOK MU”

“Sayın Icra Vekili, süremiz merbut, o nedenle sizin benzeri saatlik sunumunuzu yegâne biricik mütalaa olanağımız namevcut. Sizin anlattığınız gençlik ile bizim alanlarda, köyde, kasabada görüştüğümüz gençlik beyninde dağlar büyüklüğünde fark var. Sayın Nazır, üniversitelerin yaygınlaştığını anlattığınızda, o üniversiteden çıkışlı 2 milyona yakın gencin işsizliğine on paralık değinmediniz. O gençlerin durumu size yansımıyor mu? Çoluk Çocuk elverişsiz dışında aksiyon arıyor, yavru işçiliği almış başını gidiyor. Yavru yaşında gitmek zorunda kaldığı süreçte iş cinayetlerinde yitirilen gençlerden bilge değil misiniz? ya üstelik husus bağımlılığıyla köylere büyüklüğünde inen esrar belasının gençleri elbette sarmaladığından bilginiz namevcut mu?

“1999-2000 SEZONUNDA ŞAMPİYONUN GALATASARAY OLDUĞUNDAN ÜSTELIK MI HABERİNİZ YOK”

Sayın Icra Vekili, ‘Yirmi sene evvel maatteessüf sağlam çokça ayıp vardı. Sporda yapılış yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu. Yeteri kadar, bırakın sahaları, kortları, pistleri, salonları, statları, mukavim çok vilayetimizde bir futbol ıcığı cıcığı bile çokça değerliydi. Arsıulusal sükse için sportmen çıkaramıyorduk. Branşlarda ülkemizi sahne edecek sporcu bulamıyorduk’ dediniz. Sizden önce olanları heyetiyle bulunmayan saydınız. Cumhuriyet’in önceki yıllarından bu yana amme kuruluşlarının sportif faaliyetlerinden ihtimal haberli değilsiniz ama o yıllarda değme okulda basket ve voleybol sahaları ve özellikle güreş alanlarında sportif başarıları oluşturan enfrastrüktür vardı. O süreçlere haksızlık ediyorsunuz, yok sayıyorsunuz. Gazanfer Bilgili, Yaşar Maşrık, Ahmet Ayık, Mahmut Atalay, Mehmet Yurdadön, Ege Şanslı, Mehmet Terzi, Duygusal Bartu, Şükrü Gülesin, Sağlam Oktay, Lefter, Şevket Sandalet, Cemal Kamacı, Erman Kunter, Nasuh Mahruki’nin kim olduğunu on paralık mi duymadınız? Ülkemiz spor tarihinden bu büyüklüğünde mı uzaksınız? Dağcılıktan tenise, güreşten maratona, basketboldan futbola efsane reşit onlarca benibeşer vardı. O yıllarda büyüklük nüfusu bugünün dahi yarısı kadardı. Sayın Vekil, ‘Yirmi yıl önceki maatteessüf metin çokça şaibe vardı. Sporda kuruluş yoktu, imkan yoktu, antrenör yoktu yeteri büyüklüğünde’ diyorsunuz de UEFA Kupası’nın 1999-2000 sezonunda şampiyonun Galatasaray olduğundan de mı haberiniz namevcut?

“O KADAR TESİS VAR BILE ILLET BU BAŞARILAR BEYNINDE NAMEVCUT”

Sayın Nazır, sizden önceki bir futbol takımının neredeyse topu topu yerel oyunculardan oluşuyordu. Sizin döneminizde ise 8 ecnebi futbolcuyla takımlarımız sahaya çıkıyor. Cümlesi domestik ve milli olan oyunculardan oluşan takımımız de ne yazık kim bulunmayan. Süper Lig’üstelik ve 1. Lig’de 300’ün üstünde yabancı futbolcu oynadığı üzere Milli Takım’a üstelik Avrupa’dan yetiştirilen gençler gelip heyetiyle oynuyor, ülkemizde 84 milyondan Milli Takım’de oynayacak aktör da bulamıyorsunuz. O büyüklüğünde organizasyon var dahi bozukluk bu başarılar arasinda bulunmayan?

“NİĞDE YERINE, MAHALLEDEN VAZGEÇTİK, 5 BİN KİŞİLİK STADIMIZI YIKTINIZ”

Sayın Icra Vekili, ’81 ilde köylere büyüklüğünde, mahallelere kadar spor tesisleri var’ dediniz. Niğde yerine, mahalleden vazgeçtik, 5 bin şahsiyet stadımızı yıktınız. Belki bünye tarihini bilmeyebilirsiniz, 1970 yılında 5 Şubat Stadyumu düz yazı edilmiş, 1987 yılında genişletilmişti. Siz, yıkıp, ‘Beş yüz günde yapacağız’ dediniz. 7 bin nefis yapacağınız stadı, 500 çağ bitti baştan eksiltme ettiniz. Size bir istifham önergesi verdim, önergede diyorsunuz kim ‘İnşaat bitmeme ediyor’. Altında imzanız var. İnşaattan vazgeçtik, temeli üstelik atılmadı, 500 dolaşma geçti.

“NİĞDE’DE SPOR SALONUNU YIKTINIZ, ANCAK YENİSİ BİR YILDIR YAPILMADI”

Aç Niğde Anadolu Spor stadsız kaldı, ligden düştü. Borak ilçesinde sentetik yüzeyli atletizm pisti, çıplak ve vabeste tenis kortu ve sentetik çim yüzeyli ayak topu sahası ve çok amaçlı ihdas spor salonunun yapılacağı açıklandıktan bu yana tıpkı yıl geçti, bu konuda bire bir hamle atılmadı. Niğde’üstelik spor salonunu yıktınız, fakat yenisi ayrımsız yıldır yapılmadı. Aynı birlikte spor kulüplerine yardımdan hezel ediyorsunuz. Niğde Anadolu Kulübü’nü görüşme ettim. Bırakın yardımı, antrenmanda içecek akarsu için destekleyici arıyorlar. Engelliler Spor Takımı farklı illere gittiğinde konaklamalarını biz karşılıyoruz. Bunun gibi tor takımlara bile Küçük Asya’nun arzulu takımlarına birlikte ehliyetli desteği vermiyorsunuz.”

Share: