Ömer Fethi Gürer: Bankaların Aile Bu Sene 252 Bilyon 280 Milyona Ulaşırken Vatandaşın Borcunda 349 Milyar Teklik Artma Oldu

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Sabık yılın evvel sekiz ayında 48 bilyon 457 milyon lira olan bankacılık sektörünün kesin sülale, 2022 yılının ilk sekiz ayında 252 milyar 280 milyona ulaşmış bulunuyor. Vatandaşın ekmeği küçülürken ülkemizin bildirme karlı işlerden biri da bankacılık oldu. Vatandaşın bankalara olan borcunda yıl başından bu yana 347 milyarlık, toplanmış borçlarında ise 349 milyar lira artma bulunuyor” dedi.

Ömer Fethi Gürer, bankacılıkla ilişik düzenlemeler birlikte içeren testis yasa teklifinin görüşüldüğü TBMM Umumi Kurulu’nda esbak yaptığı konuşmada, bankaların kar oranlarına, vatandaşların bankalara olan borçlarındaki artışa ve vezneci çalışanlarının yaşadığı sorunlara ilgi çekti. Gürer, şunları söyledi:

“BANKACILIK SEKTÖRÜNÜN KESIN KARI, BU YILIN İLK 8 AYINDA 252 MİLYAR 280 MİLYONA ULAŞTI”

“Bankacılık Aranjman ve Fal Kurumu raporlarına göre, güzeşte yılın önce sekiz ayında 48 bilyon 457 milyon teklik olan bankacılık sektörünün açık ocak, 2022 yılının ilk sekiz ayında 252 milyar 280 milyona erişmiş bulunuyor. Vatandaşın ekmeği küçülürken ülkemizin en karlı işlerinden biri dahi bankacılık oldu. Türkiye’birlikte kurulan ya da şubesi olan ecnebi vezneci sayısı de 21’e erişmiş durumda. Yabancılar genelde karlı işleri seviyor.

“VATANDAŞLARIN BİR HAFTA İÇİNDE BANKALARA OLAN BORCU 15 MİLYAR 600 MİLYON LİRA ARTTI”

Vatandaşın bankalara olan borcu aceleten yükselişi sürdürüyor. 7-14 Ilk Teşrin haftasında 15 milyar 600 milyon liralık artma gözlenen vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan borçlarında, son ilkokul ayda, 6 Mayıs-14 Ilk Teşrin ortada 261 milyar teklik artış ergin. Bankalara ve finans şirketlerine vatandaşların borcunun 1 trilyon 12 milyar lirası bireysel, konut, makine, ihtiyaç kredileri, 354 milyarı üstelik yüreklilik kartı takanak bakiyelerinden kaynaklanıyor. Sonuç süreçte tüketici kredilerinde 9 bilyon lira, yüreklilik kartı borçlularında ise 6,5 bilyon lira çoğalma olmuş. Vatandaşın bankalara olan borcunda sene esasen bu yana 347 milyarlık, bütün borçlarında ise 349 milyar lira çoğalma bulunuyor.

“BANKALAR SEMİRİRKEN KENDİ YANLARINDA ÇALIŞANLARIN HAKLARINI GASP EDİYOR”

Bankalar kar ettiğine bakarak bankacılık sektöründe çalışanların üstelik durumlarının ferah olması geçişsiz ama nitelik anca değil. Ister mobbing gerekse himmet saatleriyle bankacılık sunma ağırlık işlerden biri durumunda, erkek haklarında da düzeltme sağlanamıyor. Örneğin amme bankalarından Ziraat Bankası, Umum Bankası düzenlilik görevlilerini temel kadrolarına almış ama Vakıfbank’ta çalışanların ana kadrosu da verilmemiş. Bankalar semirirken zat yanlarında çalışan, güvenliğini sağlayan, hizmetini görenlerin ne efsus kim haklarını gasp ediyor. Ziraat Bankası’nda yemekhanede çalışanlar aradılar, ‘Bizim da kadromuz bulunmayan vekilim, bizi birlikte söyle’ dediler. Bankaların bu durumda olması, özlük çalışanlarının durumunu iyileştirmemesi de antrparantez eleştiri konusu olduğunu tefhim etmek istiyorum.

“BİNLERCE TAŞERON KADRO BEKLİYOR”

Ülkemizin genelinde, amme kuruluşlarında, belediye kazançlı teşekküllerinde, amme ekonomik teşekküllerinde, kurumlarında ve kuruluşlarında binlerce taşeron takim beklentisi ortamında. ‘Yasa teklifi Meclise gelecek’ deniliyor. İkinci torba öneri geldi ama onlarla ilgilendiren benzeri aranjman da yer almıyor.”

“CUMHURİYET, BİLHASSA KİMSESİZLERİN KİMSESİDİR”

Gürer, konuşmasında yurttaşların Cumhuriyet Altını Bayramı’nı bile kutladı. Gürer, “Cumhuriyet’in kuruluşunu önce kutlayan, önce bütünüyle atışı eden iklim Niğde’dir. Cumhuriyet, erdem demektir. Cumhuriyet; denklik, hak, hürriyet demektir. Cumhuriyet Altını, Mustafa Kemal Atatürk demektir. Cumhuriyet Altını; dil, ilmek, soy, izan ayırmadan rastgele insanı kayırıcı olarak gören hesap demektir. Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin kimsesidir” diyerek konuştu.

Share: