Öğrencisi yoluyla bıçaklanan müdür muavini amacıyla sendikalardan ortak reaksiyon

Kastamonu’birlikte sakat öğrencisi yoluyla bıçaklanan müdür muavini üzere sendika temsilcileri ve öğretmenler, okul uğrunda izah yaparak duruma aksülamel gösterdi.

Kastamonu’dahi geçkin meydana mevrut olayda, Sepetçioğlu Mesleksel Beceri ve Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Aziz Birbir, kendisini sıkı düzen kurulumuna irsal ettiği için arkadaşı ile okula gelen B.K. tarafından bıçaklanarak yaralandı. Omzuna aldığı bıçak darbesi ile yaralanan Birbir, tedavi altına alınırken, olayın peşi sıra B.K. ve ismi öğrenilemeyen arkadaşı gözaltına alındı. Olayın yaşandığı Sepetçioğlu Mesleksel Maharet ve Küçük Asya Lisesi bahçesinde toplanan sendika temsilcileri ve öğretmenler, duruma reaksiyon gösterdi. Sendikalar yerine kuma matbuat açıklaması yapan Eğitim Bilimi Birsen Kastamonu Yazıhane Başkanı Orhan Sancaktaroğlu, “Bilime, bilgine, alime, öğretmene saygıyı temel kayran ayrımsız medeniyetin bakiyesi olan Türkiye’dahi, geleceğimizi dirilik ettiğimiz eğitimcilere yönelik saldırılar, tedarik alınmadığı için, artarak devam etmektedir. Yürüttükleri mesleğin manevi karşılığı olan saygının çok görüldüğü; aday taciz, hareketli, darp, silahla cerh üzere olayların sıradanlaştığı, maatteessüf kanıksandığı tıpkı dönemi yaşıyoruz. Bugün gelinen noktada, öğretmene tevakki etmek sorunu, genişlik temel meselelerimizden biri haline gelmiştir. Sınıfların fikirli tahtayla, öğrencilerin tablet bilgisayarla buluşturulduğu ülkemizde, geleceğimiz olan çocuklara bilgi, teknik ve ayar kazandıran öğretmenlere yerinde tanıdık muamele düşündürücü olduğu büyüklüğünde vahimdir de” dedi.

Sancaktaroğlu, açıklamada şu ifadelere düz verdi:

“Yıllardır olduğu üzere, bu yıl üstelik eğitim bilimi çalışanları, Türkiye’nin dört bir yanı sıra hüküm olaylarına maruz kalmaktadır. Son namına İlimiz Model ilçesi Sepetçioğlu MTAL’bile Müdür Muavini Ermiş Birbir, görevi başındayken hazin tıpkısı saldırıya düçar, hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştır. Bu kapsam bizleri dikçe üzmekte ve geleceğe yönelik endişelerimizi henüz de artırmaktadır. Hayatlarını, geleceğimizin henüz ferah olmasına vakfeden eğitimcilere müteveccih çabukluk olaylarının önü alınmazsa, müstelzim tedbirler ivedilikle hayata geçirilmezse, öğretmene iadeli-i itibarda bulunulmazsa, ivinti hastalığı hep toplumu saracak, bu behişt yurt delilik ülkesine dönüşecek, nedeniyle yarınlarımız dalavereli olacaktır.” – KASTAMONU

Share: