Öğrenciler gıda israfına dikkat eksiltmek için günü geçmiş ekmekten pizza yaptı

Öğrenciler besin israfına dikkat eksiltmek için günü geçmiş ekmekten pizza yaptı

SAMSUN – Samsun’da öğrenciler azık israfına özen dercetmek amacıyla günü geçmiş ekmekten pizza yaptı. Yaptıkları pizza ise protokol üyeleri tarafından afiyetle yenildi.

Dünya Azık Günü’nde Samsun’da 8 ortaokul öğrencisi Samsun Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi mutfak bölümünde günü geçmiş ekmeklerle pizza yaptı. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü vasıtasıyla planlı organizasyonda mutfağa giren minikler yanlarında bire bir apotr ile alay malay bayat ekmeklerin beraberinde farklı malzemelerinde bulunduğu pizza hazırladı. Akabinde hazırlanan pizzalar Samsun İl Milli Terbiye Müdürü Dr. Murat Ağar, Samsun Yetişek ve Araştırı Hastanesi Başhekim Prof. Dr. Ersin Köksal ve İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Bekir Karaosmanoğlu’ndan oluşan yargıcılar kurulu üyeleri aracılığıyla hem yenildi hem puanlandı. Puanlama sonucunda 53 puana alan ortaokul öğrencisi Elvin Kömpe birinci oldu. Programda bayat ekmeklerden pizza yapımının dışında, ekmekten Kıbrıs tatlısı, meyvelerin kabuklarından yemek sunumlar yapıldı.

Etkinlikte mütekellim İl Tarım ve Orman Başmuallim Vekili Bekir Karaosmanoğlu, “Konfedere Uluslar Azık ve Ekincilik Örgütü’nün üstelik yapı tarihi olan Acun Gıda Günü’nde temamız ‘Daha gür üretim, elan gür tagaddi, elan bereketli mekân ve henüz ferah yaşam’ olmuştur. Acun genelinde muammer olduğumuz küresel iklim değişiklikleri, bölgesel yaşamlar ve zaten eke olan Acun Besin Günü’nü henüz heybetli arkaç getirmiştir. Tığ da Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü adına zaman burada bir farkındalık monte etmek amacıyla böyle tıpkısı aktiflik düzenledik. Yerey Mahsulleri Ofisi verilerine göre ülkemizde günde 101 milyon skor savsaklamak üretilmektedir. Bu ekmeğin tahminî yüzde 5’i kadarı ise seçkin periyot çöpe atılmaktadır. Bunun almanak karşılığı tahminî 1,5 milyar TL’dir. Bu ebat un ihracatından elde ettiğimiz yıllık gelire denk miktardadır. Bu etkinlikte kısmen bile olsa çocuklarımızda duyarlılık yapmak, israfın önlenmesine katkıda düşmek istedik” dedi.

Sertabip Prof. Dr. Ersin Köksal ise, “Dünyadaki hiçbir cins bıkılmayan değildir. Kaynakları kullanırken geleceğe bırakacağımızı düşünmemiz gerekiyor ve bittabi kim besin bu konuda bildirme ilkin geliyor. Azık israfının önlenmesi gerekiyor. Bu anlamda çok iyicene aynı farkındalık oluşturuldu. Emeği geçenlere çok teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

Minik öğrenciler ise etkinliğin ahenktar geçtiğini söyledi.

Share: