Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın eşi irtihal eden kadınlara vereceği göz desteğinin detayları mahsus oldu

Karı ve Sosyal Hizmetler Bakanı Deniz Yanık, eşi ölüm etmiş sosyal yardım faydalanıcısı kadınlara yönelik bakir aynı desteği hayata geçireceklerini belirtti. Üzüntülü, “Eşi Ölüm Etmiş Kadınlara Müteveccih Göz Destek Programı kapsamında 2 bin 23 adet bölük temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile sekmen başına 300 bin TL destek vereceğiz” dedi.

Nazır Acılı, konut projesinin kapsamına ilgilendiren açıklamalarda bulunarak, söz konusu destekten eşi irtihal etmiş ve 18 gözyaşı altı yeryüzü bir iki 3 çocuğa cemaat olan içtimai müzaheret faydalanıcısı kadınların yararlanabileceğini belirtti. 300 bin TL destek sağlanacak proje ile ait zaaf edilen soruların yanıtları ise Icra Vekili Acılı vasıtasıyla cevaplandırıldı.

– BÖLÜK SAYISI 2 BİN 23 OLACAK

Eşi son etmiş, 18 yaş altında arz bir iki üç çocuklu kadınlara 2 bin 23 adet ev verilecek. Toplamda 607 milyon TL bütçesi ile basamak başına 300 bin TL bindi verilecek. İhtiyaç duyulan ev başına 300 bin lira hamur belediyelerden sağlanacak.

– İKİ FORMÜL VAR

Bindi kapsamında eşi irtihal fail kadına verilecek destek hane yapımı yahut mübayaa şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştirilecek.

– KONUTLAR 80 METREKARE OLACAK

Konutlar 80 metrekare olacak şekilde düz yazı edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe mümasil olanlar yeğleme edilecek.

– MÜLKİYET SYDV’NİN OLACAK

Konutların mülkiyeti Toplumsal Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Doğruluk sahiplerine bedelsiz kullanma hakkı verilecek.

– İLK DESTEK BU 4 İLDE BAŞLAYACAK

Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl girmek için 4 ilde teşrikimesai protokolü imzalandı. Buna melfuf olarak projenin hayata geçirilmesi amacıyla 67 Içtimai Yardımlaşma ve Tesanüt Vakıfları (SYDV) ile arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi amacıyla arttırma munzam kök noktasında tören düzeni hazırlıklarına devam ediyor.

BÖLÜK DESTEĞİNDEN KİMLER YARARLANABİLİR?

T.C. vatandaşı olmak3294 az Içtimai Teavün ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmakEşi ölüm etmiş, 18 yaş altında sunu beş altı üç çocuklu kerte özelliğine uygun olmak kaydı ile sair eşi vefat etmiş haddinden fazla çocuklu eş özelliğine ehil olmakKonutların yapıldığı ilde durmak,Bakanlığın Sosyal Ev Projesi bile gönül tahaffuz yardımı programı kapsamında planlı ocak imal yardımı kapsamında destek almamış olmak şartlarını atmak gerekecek.Başvurular illerdeki Toplumsal Yardımlaşma ve El Birliği Vakıflarına (SYD) yapılacak.

Share: