Niğde’de jeotermal tavhane kuracak firma yetkilileri alanı inceledi

Niğde’üstelik krater gölü Narlıgöl’da ultra klimalı jeotermal sera kurulacak alanda, aralarında Hollandalıların da bulunduğu firma yetkilileri incelemede bulundu.

Heyet, kısaca 900 metre derinlikte 70 kademe sıcaklıkta su kâin kuyu ile seranın kurulacağı alanı gezdi, yetkililerden bilgelik aldı, daha bilahare Tarım ve Orman İl Müdürü Asım Mebde’ı görüşme etti.

Tarım ve Orman Müdürü Asım Baş, AA muhabirine, tavhane ve jeotermal seracılığın ülke ve şehir için mefret olduğunu söyledi.

Narlıgöl çevresinin jeotermal camekân kurulumuna akla yatkın olduğunu tamlayan Saksı, şunları kaydetti:

“Firma, jeotermal camekân kurulumuyla ilişik say yaptı ve başlama noktasına geldi. Merdiven faaliyete geçtiği antlaşma üretime ve istihdama ağırbaşlı ulama sağlayacağını umuyorum. Bu konu, ilimizin açığı olan alanlarında biri. Potansiyelimizin değerlendirilmesi gerektiğini ve bu alanda açığımızın gelişigüzel ahit olduğunu söylüyoruz.”

Firma yetkilisi Abdullah Mete ise kuyunun hazır olması, dereceleri ve suyun kalitesinin yatırım partnerlerini mutlu ettiğini dile getirdi.

Yatırım partnerlerinin konunun öneminin farkında olduğunu ifade eden Mete, “Burayı hayranlıkla incelediler. Mart, april ayında ser kurulumumuz başlayacak. Arz geç mayıs ayında tamamlanmış olacak. Haziran ayında üretime geçmeyi planlıyoruz.” dedi.

Seracılık alanında bölgenin çokça bati potansiyeli olduğuna dikkati çeken Hollandalı firma yetkilisi Mark Hoogendoorn birlikte şöyle konuştu:

“Müşterek kendisine projeyi gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz. Hem lokasyon hem kuyunun bulunan olması ve iklim özellikleri, bizim açımızdan sonuç rütbe zer. Projeyi yapmak için çokça heyecanlıyız. Hollanda’de böyle ayrımsız kuyu namevcut. Hollanda’daki bir nice yetiştirici birlikte Türkiye’nin eş olduğu bu değerleri kıskanıyor. Hollanda’bile baştan sona natürel gaza bağımlıyız, sera üretiminde üstelik öyle. Şark Avrupa’daki enerji sorunlardan çokça ağır şekilde etkileniyoruz. Burada sizin emeksiz enerjiniz var.”

Share: