Niğde Elması Ev Dışına İhraç Ediliyor

ENES CAN ÖZMEN

Elma üretiminde en balaban paya eş kentlerden Niğde’de, hasadı yapılan elmalar güçlükle dışına ihraç ediliyor. Niğde Elma Üreticileri Birlik Başkanı Atilla Kaplan, “İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Gündüz Feneri ülkelerinin yanında Ortadoğu ve Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve aroma anlamında iddialı tıpkısı iliz Türkiye genelinde” dedi.

Elma üretiminin majör merkezlerinden Niğde’de elma hasadı başladı. Niğde Elma Üreticileri Temas Başkanı Atilla Kaplan, ağustos ayı içerisinde başlayan elma hasadının ekim ayının sonuna büyüklüğünde bitmeme edeceğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Niğde bölgesinde daha çok Ön Gösterim, Golden, Skarlet kabil elma çeşitlerimiz bulunmakta. Türkiye, dünyada elma üretiminde 4 milyon 500 bin titrem üretimle 3’üncü sırada saha alıyor. Niğde ise elma fidanı itibarıyla Türkiye’dahi bir numara, üretimde Türkiye’de ikinci tam” dedi.

“TÜRKİYE ELMA ÜRETİMDE 3’ÜNCÜ SIRADA”

Talih yerine kısaca 4 milyon 500 bin ton elma üretimi yapıyoruz. Çin, MEMLUK, Türkiye, Polonya, İtalya ve Hindistan gibi ülkeler benzeri üretimine ehil. Büyüklük adına ürettiğimiz 4 milyon 500 bin titrem elma üretiminin içerisinde ihracatımız çok fazla değil. Niğde’da elma üretimimiz bakir bahçelerin kurulmasıyla artıyor, güzeşte yıl 552 bin titrem TÜİK verilerine göre. Amma bu yıl rekolte beklentimiz 600 bin ton civarında. Devletimizin bostan kurulumu tesislerine verdiği destekler var ama üretimimiz de arttı ve bunu ihraç etmemiz geçişsiz ve bunun süresince ihracatın desteklenmesini bekliyoruz. Ülkemizde elma üretiminde Niğde dikme sayısına baktığımız bile evvel tam kayran alırken, üretimde ise Isparta ilinden sonraları ikinci tam vadi alıyor.  Dış pazarın istediği elmaları tığ Niğde’bile kaliteli benzeri şekilde üretmeye bitmeme ediyoruz. Bunun tanıtımını iyi yapıp bunun desteğini gür yapılırsa hem devletimizin kazanması açısından hem üstelik tığ üreticilerin kazanması açısından serencam kademe koca bizim için.

“NİĞDE ELMASI SIKINTILI DIŞINA İHRAÇ EDİLİYOR”

İlimizde üretilen elma çeşitlerimiz Zenci ülkelerinin birlikte Ortadoğu ülkelerine, Uzakdoğu ülkelerine ve Rusya’ya ihraç ediliyor. Elma üretiminde rekolte, kalite ve aroma anlamında iddialı bire bir iliz Türkiye genelinde. İlimizde üretilen elmalar daraç dışına gönderiliyor. Erdemli nitelikli elma üretimi yapmamızdan kontekst ilimizde üretilen elmaların çoğunluğu mahdut dışına değişik noktalara ilimizdeki elmaları pazarlıyoruz.”

Niğde’nin Bor ilçesine ilişkin Çukurkuyu kasabasında 2 bin 200 dekarlık alanda elma üretimi işleyen SAS Tarım İşletme Müdürü Muhammet Kodo da “Elma bahçemizde 4 garip elma bulunmakta. Şu anda al Skarlet ve Golden elma çeşitlerimizin hasadını yapıyoruz. Bu sene 2 bin 200 dekar elma bahçemizde kestirmece 8 bin ile 10 bin titrem beyninde rekolte bekliyoruz. Ürettiğimiz elmalar Hindistan, Irak, Suriye ve Fellah ülkelerine ihraç ediyoruz. Elma bahçemizde tahminî 500 iştirakçi çalışmakta olup elma hasadımız ekim ayının sonuna büyüklüğünde devam ediyor” dedi.Share: