New York borsası istihdam verisinin peşi sıra düşüşle açıldı

New York borsası, MEMLUK’bile kıpırdak gelen istihdam verisinin ABD Model Bankası’nın (Fed) saldırgan ürem artırımlarına bitmeme edeceğine yönelik beklentileri artırmasıyla haftanın sonuç iş gününe düşüşle başladı.

Açılışta Dow Jones endeksi, 200 puanın üzerinde ayar kaybetti ve yüzde 0,69 azalarak 32.499,41 puana geriledi.

S&P 500 endeksi yüzdelik 1,03 azalışla 4.109,10 puana ve Nasdaq endeksi yüzdelik 1,38 kayıpla 12.544,91 puana indi.

KUL’de beklentileri aşan istihdam verisinin getiri artırımlarına ilgili endişeleri körüklemesiyle endeksler, haftanın son iş gününün açılışında negatif bir azimet izledi.

ESIR Mesai Bakanlığının bugün açıkladığı verilere göre, ülkede ekincilik harici sektörlerde istihdam temmuzda 528 bin kişi arttı. Çevre beklentilerini ikiye katlayan tarım dışı istihdam verisinin, bu dönemde 250 bin gönül artması öngörülüyordu.

Ülkede işsizlik oranı da bire bir dönemde yüzdelik 3,6’dan yüzdelik 3,5’e düştü. Böylelikle, ÇAKER’da hem ekincilik dışı istihdam hem da başıboşluk oranı, Gücük Ay 2020’deki müstevli öncesi seviyelerine döndü.

Analistler, istihdam verilerinin ekonominin resesyonda olmadığına dayalı sunu işlek kanıtı sağladığını belirtti.

Aktif gelen istihdam verisinin Fed’in Ürem artırımları üstüne elini rahatlattığına işaret fail analistler, şişkinlik verilerine birlikte sadık olarak ilkgüz toplantısında 75 temel puanlık ürem artırımı yapması için bankanın üzerindeki baskıyı artırabileceğini anlatım etti.

Fed’in dikkatle izlediği averaj saatlik kazanç verisinin dahi temmuzda aylık yüzdelik 0,5 ve yıllık yüzdelik 5,2 artması ise efdal enflasyonun hala tıpkısı dava olduğu şeklinde yorumlandı.

İstihdam verisinin ardından servet piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed’in eylül toplantısında yüzde 31 ihtimalle 50 baz benek ve yüzdelik 68 ihtimalle 75 baz puanlık nema artışına gideceği anlayış edildi.

Avrupa borsaları yükselişle kapandı

 

New York borsası yatay seyirle açıldı

 

Share: