Nazır Varank 42 İstanbul yazılım okulunda gençlerle buluştu Açıklaması

Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Türkiye Yalınlık Töz Platformu ile Ekol 42’nin gelişim birliğiyle açılan 42 İstanbul ve 42 Kocaeli okullarındaki öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeler yaparak yazılım öğrendiklerini belirterek, “Bu tip inovatif eğitim bilimi metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini bırakmak istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamaya göre, Varank, Vadi İstanbul’üstelik mevcut 42 İstanbul’da yazılım öğrenen gençleri görüşme etti.

Varank, ziyarette gençlerin okuldaki programları takip ederek birbirlerine koruyucu olduklarını ve yazılımcı yerine yetiştiklerini belirterek, okulları ülkeye güzeşte yıl kazandırdıklarını anımsattı. Varank, şöyle devam etti:

“42 Kocaeli ve 42 İstanbul’de bu işe merakı olan özellikle gençlerimizi benzeri sınava bağımlı tutuyoruz. Zihayat arkadaşlarımızın algoritma hal kabiliyetleri var mı, riyazi tefekkür kabiliyetleri var mı, hoppadak ona bakıyoruz. 18 yaşını bitirmiş Türk vatandaşı temas arkadaşımız bu okullara başvurabiliyorlar. Canlı arkadaşlarımızı ziyarete geldik. Henüz evvel şekerli ısmarlama sözü vermiştim. Onu yerine getirmiş oldum. Kendileriyle kardeş kardeş ettik. 42 okulları yenilikçi tıpkı öğrenme metodu. Mezunları liyakatli şekilde yazılım öğreniyorlar. Mezunlarının yüzde 90’lar seviyesinde gelişim bulduğunu elan geçmiş tecrübelerden görebiliyoruz. Bu tür inovatif yetişek metotlarıyla Türkiye’deki yazılımcı kapasitesini arttırmak istiyoruz. 42 okulları bile şimdiye büyüklüğünde yüzümüzü ağartan aynı mesai oldu.”

Okullar gençlerin önünü beğenmek için tasarlandı

Varank, bu okulların yeryüzü nazik özelliğinin tek eğitmen olmadan ağız ağıza oyunlaştırma ve proje bütün bütün şekilde yazılımı öğretmesi olduğuna belen etti.

Okulda öğrencilerin oyunlaştırılmış metotla projeleri yaparak yazılım öğrendiklerini tabir fail Varank, “Ayrımsız zamanda öğretmen olmadan öz kendilerine bu işi öğreterek bire bir araya gelerek sıkıntı çözerek yazılım öğreniyorlar. Gerçekten inovatif tıpkısı usul. Bu okulları gençlerimizin önünü düzenlemek amacıyla tasarladık. Tek ücret dilek etmiyoruz. Burada paydaşlarımız da var. Bu programı, Türkiye Zahir Üs Platformu ile alay malay geliştirdik. Platformun iri yazılımcı firma ortakları var. Küresel markalar bu işin ortağı. Oradaki firmalar da bu öğrencilerimizi birinci yıldan itibaren stajyer namına bünyelerine katıyorlar. Şirketlerimizin kalifiye öge ihtiyacını birlikte bu şekilde sağlamış oluyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaret sonrasında Saha İstanbul’da restoranı olan adlı lider Danilo Zanna’nın özel tarifiyle yapılan tiramisuyu kestirmece 150 gence servis eden Varank, Danilo Önder ile bile görüntülü görüştü.

Varank, “Tiramisuları ego ısmarladım. Yemekler da senden şefim.” derken Danilo Lider da “Hepsini ağırlayacağım, benim misafirim olsunlar.” karşılığını verdi.

“42 İstanbul’birlikte yazılımın temellerini öğreniyoruz”

42 İstanbul katılımcılarından Selin Tepe, hem çalışıp hem eğlenerek öğrendiklerini belirterek “Ben doğrusu apayrı benzeri okulda okuyorum ama burası haddinden fazla elan mebzul. Bakanımıza haddinden fazla teşekkürname ederiz. Bize birlikte sürpriz oldu. Haddinden Fazla şaşırdık görünce.” ifadesini kullandı.

İrem Öztimur, 42 İstanbul’da yazılımın temellerini öğrendiklerini vurgulayarak, “İmkanlar çokça adamakıllı. Ego bu kadarını beklemiyordum.” dedi.

Hasan Eksiksizlik Gümüşcüoğlu birlikte “Çok ayrımlı tıpkı eğitim bilimi. Sunulan sistemden ve imkanlardan çok memnunum. Sayın Bakanımın sürprizine şaşırdım. İnce aynı akıntı. Bize ikramda bulundu.” diyerek görüşlerini dile getirdi.

Muhammed Enes Başpınar, öğrenirken öğretmenin öz öğrenme sürecini müspet etkilediğine belen ederek, “Ayrımsız okulda öğretmenden alabildiğiniz o öğretmenle sınırlıyken burada herkesin bilgisini herkesten alabiliyorsun.” sözleriyle deneyimini aktardı.

Karabük Üniversitesi Ruh Elektronik Mühendisliği 4’üncü derslik öğrencisi Ayşe Hümeyra Cengiz, Bakan Varank’a sürpriz ziyareti ve ikramı üzere teşekkürname ederek 42 İstanbul serüvenini şu sözlerle anlattı:

“Yazılım eğitimi alıyoruz. Şubattan beri buradayım. Okulla alay malay yürütüyorum. Bakanımızın attığı tweeti görerek buraya geldim. Kendimiz araştırarak çabalayarak öğrendiğimizde elan mihman olduğunu düşünüyorum.”

Danilo Şef gençleri ağırladı

Icra Vekili Varank’ın ziyaretinin arkası sıra Danilo Önder, 42 İstanbul öğrencileri ve mezunlarına Saha İstanbul’dahi mevcut restoranında kahvaltı verdi.

Danilo Lider, Türkiye’nin arz zeki ve yer muvaffakiyetli gençlerini ağırladıklarını belirtti.

Türkiye Peyda Cins Platformu Direktörü Sertaç Yerlikaya da ocak sahipliği üzere Danilo Reis’e teşekkür etti.

Danilo Reis, kahvaltı sırasında Vekil Varank’ı görüntülü aradı. Icra Vekili Varank, gösterdiği ilişki zımnında Danilo Şef’e teşekkürlerini ileterek “Türkiye’da yüksek teknolojiye verdiğin desteği on paralık unutmayacağız.” esprisini yaptı. Danilo Şef de “Estağfurullah seve seve ama maşallah hangi kadar çokça kemirmek yiyorlar.” karşılığını verdi.Share: