Nazır Varank, 4 ili havi TİTDES Programı’nın sonuçlarını paylaştı Açıklaması

Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi kapsayan Turizm, İhracat ve Tarımın Geliştirilmesi Finansman Desteği (TİTDES) Programı’nın sonuçlarının açıklandığını bildirdi.

Varank, Twitter hesabından KOBİ’lere hususi geçmiş 6 kocaoğlan anlayışsız ödemesiz envestisman ve finansman desteğinin sağlanacağı TİTDES Programı’nın sonuçlarına ilgilendiren paylaşımda bulundu.

Bakan Varank paylaşımında, “Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli’yi havi TİTDES Programı sonuçları açıklandı. Yatırımlar yekpare doğal gaz bitmeme ediyor. 43 kalburüstü proje, 65,6 milyon liralık hür teşebbüs yatırımı.” ifadelerini kullandı.

Fırat Kalkınma Ajansının genel ağ sitesinde yayımlanan sonuç duyurusuna bakarak, 2022 yılı TİTDES Programı ile alternatif turizm olanaklarının çeşitlendirilerek, Fevk Fırat Havzası turizm destinasyonunun geliştirilmesi, imalat sanayisinde rekabetçiliğin güçlendirilerek mıntıka ihracatının artırılması ve zirai üretimde ürün çeşitliliği ile verimliliğin artırılarak yüksek mülhak değerli üretimin sağlanması amaçlanıyor.

11 proje sakınım listede

Çevrim içi başvuruların alındığı program kapsamında verilen projelerin vacip tetkik ve değerlendirmeleri yapıldı. 69 proje teklifi alınırken inceleme aşamasında kudretli olup, beceri ve finansal istimara aşamasına sabık 68 projeden 43’ü kökten sürme adına kalburüstü bulundu, 11 proje bile rezerv kendisine belirlendi.

Programla yerel aktörlerin “İmalat Sanayinde Kurumsallaşma ve İhracatın Geliştirilmesi”, “Yukarı Fırat Havzası Turizm Destinasyonu Geliştirilmesi ve Markalaştırılması”, “Zirai Üretimde Ek Altın Üretime Intikal” programları ile Endüstri Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kalkınma Ajansları Umumi Müdürlüğünün 2022-2023 teması namına belirlediği “Tüvana İstihdamı” kapsamında, ajans vasıtasıyla civar fizibilitesi müstahzar envestisman konuları rüçhan görünmek amacıyla bölgesel kalkınma açısından önem haiz yatırımlara yönelik finansman desteği sağlanacak.

Share: