Nazır Muş, maden yakalamalarında muvaffakiyet gösteren himaye memurlarına ihsan verdi Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, yaptıkları yatırımlar ve sahada memur ekiplerin mücadelelerinin meyvelerini verdiğini belirterek, “Yılbaşından bu yana 12,1 ton eroin husus, 5,1 ton bile eroin madde yapımında makbul mesafe kimyevi ele geçirdik.” dedi.

Vekil Muş, İstanbul’bile gerçekleştirilen captagon operasyonu ve Esendere Çizgi Kapısı’nda yapılan eroin yakalamalarında başarı gösteren koruma memurlarına, Gümrükler Dulda Komuta Merkezi’nde düzenlenen törenle sertifikalarını verdi.

Muş, törende yaptığı konuşmada, Gümrük Müdafaa ekiplerinin yürüttüğü kaçakçılıkla savaşım faaliyetleriyle hem millî hem de arsıulusal alanda aheste ve artağan benzeri yıl geçirdiklerini söyledi.

Bir yandan dış satım kâmilen, kalıcı ve dengeli büyümenin sağlanması amacıyla çalışırken değişik taraftan dahi kanuni ticaretin hızını kesmeden gayrikanuni ticaretle muvazeneli mücadelelerini sürdürdüklerini vurgulayan Muş, şöyle konuştu:

“Ülkemizin toptan ticaretteki yerini berkitmek amacıyla Bakanlığımız, günümüz teknolojisini kaçakçılıkla savaş faaliyetlerimize bütünleşmiş ederek gümrük kontrollerini fiziksel müdahale olmadan, faal ve hızlı şekilde bütünleme sınavı düsturuyla cereyan ediyor. Bu kapsamda, dünya üstünde çevrilmiş büyüklük yoluyla üretilebilen miftah ve taşımalık tarama sistemlerini Savunma Sanayii Başkanlığı ile birlikte fiilen milli imkanlarla ülkemizde ürettik. İlk Milli Tarama Sistemi’mizi (MİLTAR) Alsancak Limanı’nda faaliyete aldık. Sistemin dizi üretimi üzere çalışmalarımız devam ediyor. Gümrük kapılarımızda mevcut çevirici ve taşımalık tarama sistemleriyle taranan taşıtlara ilgilendiren görüntülerin, merkezden bile eş anlı namına incelenmesi ve sentetik zeka ile çaktırmadan yük türünün tespit edilebilmesi amacıyla TÜBİTAK ile Tarama Zehir Projesi’ni hayata geçiriyoruz.”

Bireşimli zeka bile kullanılıyor

Muş, söz konusu projenin arsıulusal ayağında ise Bulgaristan, Gürcistan, İran ve Nahçıvan gümrük idareleri ile görüntü paylaşımı yaparak, gümrük taharri sürecini hızlandırıp tehlikesiz benzeri geçiş koridoru oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Makine öğrenmesi ve sentetik zekayı kullanarak, manuel yöntemlerle tespit edilemeyen riskleri de ortaya çıkarmayı amaçladıklarına bel fail Muş, “Kaçakçılıkla mücadelede kapasitemizi geliştirecek olan ve ‘Muhafız’ yerine isimlendirilen yazılım, büsbütün TÜBİTAK eliyle yıldızlı nesep imkanlar kullanılarak geliştirildi. Böylecene müstakbel teknoloji ürünü olan ‘büyük haber sistemini’ ve ‘özel keder konseptini’ Bakanlığımıza kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

Muş, fiziki müdahalesiz taharri sistemlerini son teknoloji cihazlarla güçlendirerek taharri işlemlerini hızlı hızlı tamamladıklarına dikkati çekerek, tarama sistemlerini ayrımlı kategorilerde çeşitlendirip deli dolu biçimde kullandıklarını kaydetti.

Araç, yolcu ve pırtı hareketleri 7/24 izlem ediliyor

Uzman personelin tespit ve engelleme kapasitesini güçlendirerek gümrük işlemlerinin hızlanması amacıyla yatırımlara bitmeme ettikleri bilgisini veren Muş, miftah şeş görüntüleme sistemi, yutucu tayin cihazı, 3 boyutlu tomografik portbagaj tarama sistemi, esrar ve kimyasal bap canlandırma cihazı, gelgeç görüntüleme sistemi kadar güçlü çok kullanılmamış teknolojik herkes ve cihazı kullandıklarını dile getirdi.

Muş, devlet karasuları ve bahir limanlarında kaçakçılığın men ve takibinde Bakanlığın etkinliğini tasarruf etmek üzere gemi taharri, deniz karakol ve taşımalık kontrol ekiplerinin görev yaptığını söyledi.

Ekipler tarafından gerçekleştirilen karakol faaliyetleriyle bahir taşıtlarının kontrol edildiğini, riziko analizi ve hedefleme faaliyetleriyle gemi ve konteynerlerde taharri yapıldığını tabir fail Muş, Kumanda Kontrol Merkezinden bilcümle gümrüklü sahalardaki vesile, eğreti ve kayıt hareketlerinin 7/24 izlem edildiğini bildirdi.

Muş, sormaca süreçlerini hızlandırıp kurumsal kapasiteyi artırmak amacıyla faaliyete aldıkları “Kriminal Laboratuvar”da geçmiş etapta narkotik ve psikotrop maddeleri inceleme hizmeti verdiklerini, ati dönemde parmak izi, ahali yazısı, imza, doküman, enformatik, gürültülü, fon, balistik, moleküler genetik ve patlayıcı husus inceleme alanlarında de bakım vermeyi amaçladıklarını anlattı.

“9 ayda 2 milyon 286 bin paket sigara ele geçirdik”

Nazır Muş, yaptıkları yatırım ve sahada işyar ekiplerinin mücadelelerinin meyvelerini verdiğini belirterek,”2022’nin 9 ayında toplam 8 bilyon 857 milyon teklik değerinde yakalama gerçekleştirdik.” dedi.

Geçen yıl kurdukları “Tütün Hususi Ekibi”nin katkılarıyla yılın 9 ayında 2 milyon 286 bin paket sigaraya, 62 milyon 149 bin sayı makarona ve 42,7 ton tütüne el koyduklarını aktaran Muş, şunları kaydetti:

“Akaryakıt Hususi Ekibi’mizin vahim ve kurnaz çalışmaları sayesinde, kurulduğu günden bu yana 14 bilyon lira mesabesinde kamu zararını ortaya çıkarttık ve düzenlenen 39 milyar liralık mesabesinde sahte faturayı tespit ettik. 7318 dar Kanun’un yürürlüğe girdiği Nisan 2021’den itibaren planlı çalışmalar sonucu 27 milyar lira kamu zararının oluşmasını engelledik. Yılbaşından bu yana 12,1 titrem uyuşturucu yön, 5,1 titrem üstelik mızrap özellik yapımında kullanılan mesafe kimyasal ele geçirdik. Yılın başında Gürbulak Gümrük Kapımızda iki ayrımlı operasyonda toplam 1 titrem 640 kilo likit metamfetamin yakalayarak bugüne kadar yapılan arz balaban miktarlı likit metamfetamin yakalamasını gerçekleştirdik. 2 ton 91 kilogramlık captagon yakalamamızla bugüne kadar kayıtlara sabık yeryüzü erdemli miktarlı captagonu ele geçirdik. Esendere Gümrük Kapımızdaki son zamanların sunu faziletkâr miktarlı 513 kilo eroin yakalamamız kapsamında, 3 farklı ilde yürüttüğümüz operasyonlarla şüphelileri adli mercilere doğrulama ettik.”

Bakan Muş, yakalamaları gerçekleştiren personeli, fariza bilinciyle ortaya koydukları mücadeleler zımnında kutlama etti ve Gümrük Koruma teşkilatının kaçakçılıkla mücadelesinin çabukluk kesmeden süreceğini sözlerine ekledi.

Share: