Nazır Karaismailoğlu, Bandırma Ayrımlı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Inhina otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 yıllık hayali olan, temas antlaşma engellenmeye çalışılan yerel aracımızın dizi üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, güçlükle yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri da Togg olmuştur.” dedi.

Karaismailoğlu, Bandırma ilçesinde Ayrımlı Seviyeli Kavşağı Açılış Töreni’nde yaptığı konuşmada, iblağ ve altyapı yaptırımlarına dur durak ezbere devam ettiklerini söyledi.

Gerçekleştirdikleri yatırımlarla Türkiye’yi dünya tecim yollarının hakimi konumuna yükselttiklerine meni fail Karaismailoğlu, “Bahis Konusu çalışmalarımız, ‘Türkiye Yüzyılı’nın da genişlik yetişkin kilometre taşlarından olacak. Ülkemizin doğusu-batısı demeden, köyü-kasabası, büyükşehri fark etmeden yaptıklarımızla yetinmiyoruz, kullanılmamış yatırımlarımızı de bir dakika ilk milletimize sunmak üzere mütemadi çalışıyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Adil Karaismailoğlu, 11 Ekim’birlikte Ayvacık- Küçükkuyu Yolu ve Troya-Assos tünellerini hizmete açtıklarını hatırlatarak, şöyle bitmeme etti:

“Tünellerimizle Çanakkale-Balıkesir- İzmir Yolu’nda bölünmüş kez bütünlüğü sağlandı. Şimal Marmara ile Güney Marmara ve Iye Bölgesi arasındaki ulaşım kolaylaştı. Güzeşte hafta 104,3 kilometre uzunluğunda, içinde 14 güreşçi köprüsü ve 8 tünel mevcut, Malatya’yı Sivas’a bağlayan, yolculuk süresini 35 zaman kısaltan Hekimhan Yolu’nu açtık. Arkası Sıra Diyarbakır’ı bölgenin yer majör erişim akslarına bağlayan, seyahat süresini 40 dakikadan 15 dakikaya indiren Diyarbakır Güneybatı Yer Yolu’nu milletimizin hizmetine sunduk. Yüzdelik 100 domestik ve milli, öz sınıfında dünyada ilk, tıpkısı mühendislik harikası Bitlis Çayı Viyadüğü’nün serencam kaynağını yaptık. Peşinden dahi 9 kilometrelik Bitlis Mekân yolunu hizmete açtık. Şimdi üstelik Bandırma ve Balıkesir’üstelik yatırımlarımız amacıyla benzeri aradayız.”

“Inhina, zaman Togg ile gerçekleşti”

Türkiye’üstelik çokça düşündürücü ve önemli adımların atıldığı, tarihe şahitlik edilen günlerin yaşandığını vurgulayan Karaismailoğlu, “Evvel Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin 100 yıllık hedeflerini belen eden ‘Türkiye Yüzyılı’ vizyonunu zar etti. Azamet aklıyla planlayarak ve hayata geçirdiğimiz dev asar, ‘Türkiye Yüzyılı’nın altyapısıdır. bundan sonra de çalışmalarımızla gücümüze okkalı katacak. Kalkınmanın, iletişimin, dijitalin, sürdürülebilirliğin yüzyılını, Türkiye yüzyılını gençlerimize armağan edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Vekil Karaismailoğlu, 29 Ekim’birlikte Cumhuriyet’in 99’uncu yıl dönümü coşkusuna domestik ve milli elektrikli açar Togg’un üstelik katıldığını aktararak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“TCDD’nin altın mühendislerinin emeğiyle 60 yıl önceki başlayan ve takanak oyunlarıyla rafa kaldırılan Kıvrılma, bugün Togg ile gerçekleşti. Inhina otomobilinden devrin otomobiline ülkemizin 60 almanak hayali olan, seçkin ant engellenmeye çalışılan yerel aracımızın dizi film üretimine başladık. İşte ‘Türkiye’nin Yüzyılı’nı üretimin, verimliliğin, başarının, ancak yüzyılı kılacak adımlarımızdan biri birlikte Togg olmuştur. Vatanımıza, milletimize alımlı çalımlı ve güzel olsun.”

Türkiye’nin imarı ve kalkınması üzere 100 yılda yapılacak işleri 20 yıla sığdırdıklarını tamlayan Karaismailoğlu, “DOĞRU Parti öncesi iktidarların döneminde ihmal edilen, muallel bırakılan, yapılmayan hangi varsa, hoppadak eriştirme ve enformasyon alanında değil, adil sağlığa, ekonomiye, değme çeşit ihtiyacı karşıladık, eksiklerimizi giderdik.” dedi.

“Balıkesir’in mukassem kere uzunluğunu 690 kilometreye ulaştırdık”

Karaismailoğlu, devlet genelindeki enfrastrüktür ve imar yatırımlarından Balıkesir’in dahi türe ettiği payı aldığını dile getirdi.

Balıkesir’in muvasala ve bildirişim yatırımları için 24 milyar 190 milyon liranın üzerinde envestisman yaptıklarına dikkati calip Karaismailoğlu, “Hükümetlerimiz döneminde, Balıkesir’in mukassem posta uzunluğunu 70 kilometreden alıp kısaca 10 itmam artırdık, 690 kilometreye ulaştırdık. Balıkesir’i mukassem yollarla, Bursa, İzmir ve Manisa’ya bağladık. İl genelindeki kara yollarımızın yüzde 52’si bölünmüş kez kalitesinde. Bu ululuk Türkiye ortalamasının üzerindedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye Cumhuriyeti’nin sunma muhteşem projelerinden birisinin ülkenin çıpa ağlarla örülmesi misyonu olduğunu hatırlatan Karaismailoğlu, “Hangi efsus ki yarıda noksan. Uzun yıllar taş üstüne taş konmamıştı. Bu misyona, bu vizyona ehil sâdır SELIM Öğür hükümetleri olmuştur.” sözlerini harcama etti.

Balıkesir-Bursa-Yenişehir- Osmaneli Çabuk Katar Hattı’ndaki çalışmaların sürdüğünü anlatan Karaismailoğlu, şu bilgileri paylaştı:

“22 Teşrinisani 2021’bile sonuç ihalemizin vadi teslimini yaptık. Bursa-Yenişehir arası 56 kilometre demir yolu üstyapısıyla Yenişehir-Osmaneli arası 50 kilometre hem enfrastrüktür hem üstyapısını içeren projemizin kapsamını genişlettik. 2020 yılındaki ikinci ihaleyle 95 kilometre uzunluğundaki Bandırma-Bursa arasındaki enfrastrüktür ve üstyapısı inşasını ve 7 YHT Garı’nın yapımını bile karışma ettik. Böylelikle ilkin 106 kilometre olan proje uzunluğu 201 kilometreye çıktı. 201 kilometre uzunluğunda olan hattın, Ankara- İstanbul acul katar hattının Bilecik-Osmaneli kısmından güneybatı yönünde ayrılarak Yenişehir (Bursa) üzerinden Bandırma (Balıkesir) istikametine, Karacabey’den (Bursa) cenup yönüne ayrıldıktan sonraları kestirmece 87 kilometre kat intaç ederek 288 kilometre uzunluğa ulaşmasını planlıyoruz. Projemiz bittiğinde yılda kestirmece 30 milyon vatandaşımız ve 60 milyon ton üstelik angarya taşınacak.”

Açılışı yapılan köprülü kavşakla yılda 150 milyon lira artırım sağlanacak

Karaismailoğlu, Bandırma’nın yoğunluğunun ve öneminin arttığına belen ederek, şunları kaydetti:

“Şehrimize yerinde Bandırma girişi köprülü kavşağı ve angajman yollarını zaman hizmete açmanın mutluluğunu bilcümle birlikte yaşıyoruz. Ayrımlı seviyeli kenar ve angajman yollarımızla, hemzemin kavşaktaki gidiş geliş yoğunluğu koca oranda rahatladı. Muvasala güvenliği, kaza riski azaldı. Böylece Bandırma’nın transit ve şehir içi açkı trafik konforunu sağlıyoruz. Ulaşım süresi 10 dakikadan 2 dakikanın altına inecektir. Projemizin hayata geçmesiyle bir yılda, zamandan 137 milyon liralık, akaryakıttan 13 milyon lira olmak için mecmu 150 milyon teklik tasarruf sağlayacağız. Antrparantez 2 bin 550 titrem karbon salınımı azalacak, çevremizi korumaya devam edeceğiz.”

Konuşmaların peşi sıra Icra Vekili Karaismailoğlu ve beraberindekiler, köprülü kavşağın açılış kurdelesini kesti. Arkası Sıra Karaismailoğlu, köprülü dudak peyzaj alanına dikilen zeytin fidanlarını suladı.

Açılış törenine, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Karayolları Umumi Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, DOĞRU Fırka Balıkesir milletvekilleri Müşkül Subaşı, Adil Polat, Mustafa Canbey, YANLIŞSIZ Tümen İl Başkanı Ekrem Başaran, ait gurur müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Share: