Nazır Hava: “Türkiye’nin genişlik büyük iskan projesinde sona gelindi”

Icra Vekili Hava: ” Türkiye’nin sunu nazik iskan projesinde sona gelindi”

ANKARA Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Kurum, “Türkiye’nin yer şişman iskan projesinde sona geldik. Baraj nedeniyle sular altında kalacak Yusufeli ilçemizi eskimemiş adına taşımaya başladık. Yıpranmamış Yusufeli’ni biz haddinden fazla beğendik” dedi.

Içtimai iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamada İçişleri Bakanlığı, Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, Ekincilik ve Orman Bakanlığı ile birlikte Artvin’in Yusufeli ilçesini kullanılmamış hesabına taşımaya başladıklarını tamlayan Vekil Alım, “TOKİ’mizle inşasını yaptık. ve Türkiye’nin arz büyük iskan projesinde sona geldik. Baraj dolayısıyla sular altında kalacak Yusufeli ilçemizi bakir namına taşımaya başladık. Yeni Yusufeli’ni tığ haddinden fazla beğendik” ifadelerini kullandı.

Eskimemiş Yusufeli projesi

Yusufeli ilçesinde Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye sınırları zarfında 410 kilometrelik uzunluğa erbap, Kuzeydoğu Anadolu’nun bildirme nazik nehirlerinden biri olan Çoruh Nehri üstüne Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali projelendirildi.

26 Küçük Ay 2013 yılında temeli atılmış Çoruh Nehri’nin üzerine 275 metre üst yüksekliğiyle Türkiye’nin yeryüzü erdemli, dünyanın ise “çift eğrilikte ince tümsekli baraj tipi” kategorisinde 3’üncü bildirme efdal barajı olan Yusufeli Barajı’nın üst inşaatını tamamladı. Baraj inşaatı ile gelişigüzel ilçe merkezi ile köylerde yaklaşık 5 bin konut, 270 aksiyon yeriyle 9 bin 430 dönüm tarım arazisi su altında kalacak.

Çalışmalar tamamlandı

Yusufeli’nde yeni iskân yerinde 4 hamle halinde sürdürülen zir ve üst yapı ile yapı ve yer aranjman çalışmaları tamamladı. 7 farklı köyde lokal mimaride, 2 eğik çağcıl evler yapıldı. Toplanmış 520 köy evi düz yazı edildi. Yusufeli’nde alt ve ense çatı ile yapı ve belde düzenleme çalışmaları tamamlanan 2 girişim taşınmaya amade hale getirildi. Yıpranmamış yerleşim durumunda 2 bin 698 hane 321 gelişim yeri 22 arsa amacıyla adalet sahibi bulunuyor.

“Yenilenen yerleşim yeri TOKİ Başkanlığınca, kısaca 800 bin metrekare tıpkı yapım alanında gerçekleştirildi”

Yusufeli’nin kullanılmamış yerleşim durumunda yapılan çalışmalara ilgili bilgiler veren Yapı İşleri Umumi Müdürü Banu Arslan, “Bakanımız Sayın Garaz Çekicilik’un himayelerinde yenilenen iskân yeri TOKİ Başkanlığınca, tahminî 800 bin metrekare tıpkısı yapım alanında gerçekleştirildi. Konutlarıyla, toplumsal donatı alanlarıyla, amme binalarıyla, ticari üniteleriyle, köy yapılarıyla, kırsal konutları ile birlikte bu yapım süreçleri gerçekleştirildi” dedi.

“6 haftada planladığımız takvime uyduk”

Yusufeli’nin kullanılmamış yerleşim yerine muhaceret sürecine geçildiğini dile getiren Arslan, şunları kaydetti: “Hicret sürecinde 1’inci ve 3’üncü kadem dediğimiz bölgelerimizin hep tamamlandı. Bütün erke verileri dahi sağlandı ve bu bölgede muhaceret süreci başladı. 2’nci ve 4’üncü bölgede ise taşınmaya bariyer tıpkısı format olmamakla beraber vatandaşımızın bütün hassasiyetlerini göz önüne alarak, peyzajı ile yeşili ile birlik anlamıyla bitmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Valiliğimiz bünyesinde, tahminî 6 haftadır selis eş güdüm gerçekleştiriyoruz. 6 haftada planladığımız takvime uyduk. 1 ve 3’üncü bölgede şu anda 70’e mümasil vatandaş ve birkaç esnafın barhana sürecini başlattı. Taşınması müstelzim 7 parça karye vardı. Burada 1 köy tümü ile taşındı. Başka köylerin dahi taşınma süreci devam ediyor.”

“TOKİ Başkanlığımızca yapımı gerçekleştirilen yerel mimariye makul, tehlikesiz ve kasaba dostu yapılara vatandaşlar taşınmış olacak”

Yusufeli’nin bakir iskân yerinde yapılan konutların ufki mimariye akıllıca olduğunu vurgulayan Arslan, “TOKİ Başkanlığımızca yapımı gerçekleştirilen dernekevi mimariye makul, güvenli ve mekân dostu yapılara vatandaşlar taşınmış olacak. Kamu binalarının taşınma süreci 2 hafta evvel başladı. Şu anda bitirilmek üzere imdi okullarımızın göç süreci planlanmaya başladı ve kamu binalarımız bile okunabilen bakım veriyor” diyerek konuştu.

“Baraj su tutmaya hazır halde”

Yıpranmamış Yusufeli kaymakamlık merkezinin yapılaşmasının tamamlandığını belirten Artvin Valisi Yılmayan Zirve ise, “Vatandaşımızı hak sahibi olanların dahi kuralarını çektik ve şu anda yerleşime başladık. Baraj şu zaman su tutmaya amade halde. İnşallah güdük süre içerisinde eskimemiş Yusufeli’ne taşınarak, barajda su tutmaya başlayacağız. Vatandaşlarımız çok memnunlar. Eksikler muhakkak var. Eksikleri belirliyoruz, müşavere yazar çözüm önerileri geliştiriyoruz. Güzel benzeri mutluluk sağladık” cümlelerine vadi verdi. Mavera yandan Yer, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri, icap kasaba düzeni adına icap bakir taşınan vatandaşların temenni ve ihtiyaçlarını kabul etmek amacıyla herhangi bir hafta Yusufeli’nde bulunmaya bitmeme ediyor.

Share: