Nazır Birim Kirişci, hayvancılık bindi ve karkas gelgel fiyatlarını açıkladı Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye genelinde efsanevi başına 370 teklik olan buzağı desteğini 500 liraya yükselttiklerini, bakanlığın üretici bölgesi adına belirlediği 22 ilde yetiştiricilere buzağı başına 900 liralık ifa yapacaklarını söyledi.

Kirişci, Ihtişam Su İşleri 24. Bölge Müdürlüğü Konferans Salonu’nda planlı Tarım Departman Temsilcileri Toplantısında, hububat koridorunun dünyaya kattığı önemden bahsetti.

Yapılan tahıl koridoru anlaşmasıyla Türkiye’nin toptan tıpkısı aktör konumunu ortaya koyar hale geldiğini tabir eden Kirişci, “Artık tanklar, toplar ve tüfekler dahi kimi vakit ara sıra ürünlerin karşısında diz çöktü. Neyin uğrunda, gıdanın uğrunda diz çöktü. Tarımın uğrunda diz çöktü. Ekincilik hepsinin önüne geçti.” dedi.

“Bu yıl ki ödeneğimiz 39,2 bilyon liralık”

Kirişci, ülkede üreticilerin ürettikleri ürünlerden bilgisiz olan evet de bunu kasten yerine görmezden mevrut çevrelerin bulunduğunu, temas şeye karşın müstevli süreci de karışma tutmak için Türkiye’bile tarımsal üretimin devam ettiğini vurguladı.

Global aktör olmanın gereklerini, tarımda üstelik daha nazik olmanın şartlarını oluşturup buna göre dahi misil yürünmesi gerektiğini tabir fail Kirişci, şöyle konuştu:

“Bu anlamda bu yıl kim ödeneğimiz 39,2 milyar lira. Bu sadece bizim verdiğimiz zirai destekler. Yani Ekincilik Bankasının rate faizli itimat verdiğini düşünün. Yüzdelik 80 pahalılık olan aynı ülkede sıfır faizli size kredi veriliyor. Bu kredinin sübvansiyonu aynı şekilde aynı destek değil midir? Olur destektir. TMO arpa desteği verdi, savmak yapımı amacıyla, un sanayisine sübvansiyonu için buğday verdi. Onlar de onu un yaptı, unu götürdü fırıncıya verdi. Burada dahi benzeri terviç var. Burada da gene TMO’nun yüklendiği bir finansal dara var. Bu yüklerin hepsini bir topladığınızda çetin manada bir destek vermiş oluyoruz. Bu desteklerin yerinde, düşündürücü ve müstahsil aracılığıyla sakil manada hissedilebilir olması gerekiyor. Şayet hissedilmiyor ise o ahit biz öz sistemimizi gözden geçirmemiz gerekiyor. Mademki global aynı aktör olacağız bunları birlikte adına getirmemiz gerekiyor.”

Kent tarımının önemine dikkati calip Kirişci, Kars örneğini vererek, hoppadak burada hayvancılık yapmanın yeterli olmayacağını belirterek, bitkisel üretim alanında bile kentlerin kendini ispatlamak zorunda olduğunu belirtti.

Krişci, sertifikalı üretimin önemini vurgulayarak, “Sertifikalı tohumluğun yaygınlaşmasını istiyoruz. Sertifikalı tohumluk 20 yılda 13 intaç artış göstererek 215 milyon dolar kabil aynı sağlık edilmeye başlanmış. Bu anlamda 24 liralık olan buğday, rüşvet, çavdar, yulaf, çeltik gibi tohumlar üzere bu desteği dekar başına 50 liraya çıkardık. Yüzdelik 108’lik tıpkı çoğalma gerçekleştirdik.” dedi.

2022 hayvancılık destekleri muhtemelen oldu

Vekil Kirişci, 2022 yılı destekleme kararnamesi kapsamında, şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde hayvan başına 370 teklik olan buzağı desteğini 500 liraya yükseltiyoruz. Buna arttırma olarak, Ayrıca Türkiye genelinde suni tohumlamadan doğan buzağılara arttırma 200 teklik ödeyeceğiz. Bakanlığımızın üretici bölgesi adına belirlediği, Kars’ın dahi bulunduğu 22 ilde buzağı başına arttırma 100 lira olan desteği yüzde 100 artırarak 200 liraya yükseltiyoruz. Yani 22 ilde yetiştiricilerimize buzağı başına 900 liralık ödeyeceğiz. Türkiye genelinde küçükbaş sürü ilave desteğini 125 liradan 200 liraya çıkarıyoruz. Türkiye genelinde güruh yöneticisi desteğini, güruh yöneticisi falan mı olsak. Çoban demeyelim. Güdücü dediğimizde adam inciniyor. Derinti yöneticisi diyelim. Yüzde 100 artırarak işletme başına 6 bin liradan 12 bin liraya çıkarıyoruz.”

Karkas hava fiyatları açıklandı

Karkas maliyetleri ve piyasadaki değer gelişmelerin Et ve Benzin Kurumu eliyle daima strateji edildiğini anlatan Kirişci, dana karkas kurum fiyatlarının serencam iki gündür sukut trendine girdiğinin gözlemlendiğini belirtti.

Artışları açıklanan Kirişci, şunları kaydetti:

“Dana karkas gurur fiyatlarını kilo başına 2 lira artırılacaktır. Prim ve desteklerle alay malay dana karkasın kilogramını 94 liraya satan besiciler, bu artış ile alay malay 96 liraya satabileceklerdir. Hayırlı olsun. Ten ve Benzin Kurumu de bu tutardan gurur yaparak fiyatların maliyetlere göre oluşmasına katkı sağlayacaktır. Küçükbaş hayvancılıkta ise otlak dönüşleri buyurmak üzeredir. Bu kapsamda de kuzu karkas alım fiyatlarımızı 2 lira artırıyoruz. Böylecene, kuzu karkasın kilogram gelgel fiyatı 90 liradan 92 liraya çıkmaktadır. Üretici kardeşlerimizin cebin terine ve emeğine erbap çıkmak hesabına dönemsel yerine bu kök iyileştirmeleri yapmaya bitmeme edeceğimizi alelhusus göstermek istiyorum.”

Bakan Kirişci’nin konuşmasının arkası sıra derinti basına bağlı devam etti.Share: