Nazır Aristokrat: “PKK, bir kadın örgütüdür”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yıldırı örgütü PKK ile mücadelede anneler, babalar, aileler ve kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek yeni bire bir himmet başlattıklarını belirterek, “Şu anda Cezayir’den tıpkısı PKK’lı teröristi ikna ederek adalete unutmak için getiriyoruz.” dedi.

Dokuz Eylül Üniversitesi 2022-2023 Akademik Yılı Açılışı nedeniyle Sabancı Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene katılan Soylu, Türkiye’nin ilk defa etrafındaki coğrafyaya uzanan, kendisini anlatım fail, sorunlara, geçmişine sırtını dönmeyen, çoğulculuğu aynı vesile kendisine gören bire bir tabloyla tarihi bir okazyon yakaladığını vurguladı.

Bundan beniz sene sonraları bu dönemde yakalanan fırsatın tartışılacağını anlatan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şayet tığ 21. asrın başından itibaren Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu iradeyle alay malay defans sanayisini yüzde 20’den 80’e çıkarmasaydık bugün Hatay, Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa, Kızıltepe, Nusaybin’da… Afrin’den Hakurk’a büyüklüğünde, karşı tarafta üstelik Lif Abyad’dan Resulayn’a büyüklüğünde füzelerle, bombalarla temel bölgelerimizdeki insanların hayatı zindana dönmüş olacaktı.

Zeytin Dalı Harekatı ile beraber Amerika, Kanada bütünü bize engelleyim koydular, bize ‘giremezsin’ dediler. Tamam biz niye buyurmak istedik? Karşı taraftaki terör örgütünün, sınırlarımızı ve ülkemizi taciz etmesinin engellenmesini sağlayabilmek, oradaki insanlarımızın fert ve mülk güvenliğini sağlamak için girdik. Apayrı ayrımsız öz amacıyla değil. Tamam ne yaptılar? İnsansız albeni araçlarının kameralarını Kanada ambargoladı. Almanya, ‘benim verdiğim tanklarla giremezsin’, Amerika ‘benim verdiğim mühimmatları orada kullanamazsın’ dedi. Endişelenmedik mi, endişelendik akilane. Ama bambaşka tıpkısı madde yaptık. Bu ülkenin gücünü ayrımsız yol elan sınadık ve kazandık. Canlı mühendisler, Amerika’nın, Kanada’nın, Avrupa’nın vermediğini ayrımsız kamer içerisinde ürettiler ve Türkiye’ye Afrin’birlikte tıpkı terör örgütünü arıtma ika zaferini kazandırdılar.”

Türkiye’nin terörle mücadelede 15 Temmuz’dan sonra iş değişikliğine gittiğini, terör örgütünün havzasının daraltıldığını anlatan Aristokrat, 2014 yılında terör örgütüne katılan sayısının 5 bin 558 iken bugün 41’e indiğine dikkat çekti.

“PKK, bir kadın örgütüdür”

Zaman kayyum yöneticilere itiraz edenlerin bulunduğunu, geçen hafta Diyarbakır’ın ilçelerini müzakere ettiğini, altyapılarının Anadolu’nun bir nice ilçesinden henüz ongun ayla geldiğini gördüğünü nâkil Soylu, şunları kaydetti:

“PKK, tıpkısı karı örgütüdür. Eş örgütü olmasının temelinde bir nice zat hesabına toplum bilimi, felsefesi da vardır. Hoppadak terörle mücadeleyi değil terörizmle mücadeleyi ortaya koyan tıpkısı anlayışı sergiledik. Bunun devam etmesinin sonucudur. PKK ile ilişkin yıpranmamış bire bir hisse senedi başlattık. Annelerin, babaların, ailelerin, kardeşlerin üzerinden on binlerce insanla görüşerek… Şu anda Cezayir’den bir PKK’lı teröristi kandırma ederek adalete terk etmek amacıyla getiriyoruz. 2016’nın başında yıldırı örgütüne ek, 2019, 2020 yıllarında Cezayir’e gitmiş. Annesiyle ilişki kurduk ve getirdik. “

Teröristlere annelerinin “teslim ol” mesajlarını tercüme etmek için dahi emek yaptıklarını dile getiren Aristokrat, “Tığ değişmeyen verdik, 29 Ilk Teşrin 2023 tarihinde Türkiye’de benzeri yegâne terörist kalmayacak. Bunun amacıyla bilcümle mücadeleyi yapıyoruz. Bundan Sonra Türkiye, zat içerisindeki bu PKK yıldırı hadisesini tamamlamış ve bitirmiş olacak. Belki bizim, Cumhuriyet’in ikinci asrına bırakabileceğimiz yer yüce olgulardan tıpkı tanesi üstelik budur.” diye konuştu.

Bu mücadelede elde edilen başarının arkasında Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin terörle mücadelesini profesyonelleştirmesinin kebir payının bulunduğuna dikkati çekici Aristokrat, şarki ve güneydoğunun kalkındırılmasının birlikte bu çalışmanın aynı boyutu olduğuna bel etti.

Türkiye’deki terörist sayısının 120’nin altına düştüğünü söylediğini, fakat bu rakamın daha birlikte aşağıya indiğini vurgulayan Soylu, “İnşallah onu birlikte muhtemelen benzeri rakamdan sonradan söylemiş olacağım.” ifadesini kullandı.

Göç konusundaki hal önerileri

Soylu, Cumhuriyet’in bir numara asrının yaşayanlarının ve evlatlarının onu ikinci yüzyıla taşıdıklarını, bunu dahi çetin global sorunları olan, abra timsali ümranlı ülkelerin birlikte muvazene sorunları yaşadığı benzeri yüzyılda yaptıklarını belirtti.

Türkiye’nin çevresindeki ülkelerde yaşanan sorunları anlatan Aristokrat, dünyanın dört esas krizi bulunduğunu, bunların salgın, erke krizi, barhana ve bunların getirdiği konuşu meseleler olduğunu aktardı.

Bakan Soylu, barhana krizinin henüz bakir başladığını belirterek, barhana veren ülkeler ensesi kalın olmadan, oralardaki sorunlar sona ermeden sorunun bitmeyeceğini söyledi.

Dünyadaki zengin ülkelerin, barhana sorununu yerinde çözebilecek imkana topluluk olmasına rağmen bunu yapmadığını, şişman devletlerin kafile politikasında global ayrımsız öneri getiremediklerini kaydeden Soylu, şöyle devam etti:

“Dünyada kafile politikasıyla ilgilendiren en gerçekçi, sunu esas çözümleri ve önerileri Recep Tayyip Erdoğan ve Türkiye koymuştur. Haddinden Fazla kemiksiz. 2011 yılından itibaren politikasız hiçbir adım atmadık. Türkiye’ye gelenlerin dirim bilimsel verileri karışma oluşmak için geldiği kamplar dahil atılmak üzere temel ötesinde nerede onları tutabileceğimize müteveccih yaptığımız planlamalar karışma kalkışmak amacıyla. İstihdama kuşkusuz katlanabileceğini ortaya koymak için. Yemeden Içmeden bu sene şu temel kadar 2,5 milyon insana öz ülkelerine dönene kadar neva eğitimi vermek dahil koyulmak amacıyla. Düzensiz göçle mücadele, ahenktar göçle ilişkin ve uyumla ilişkin izlem belgeleri ve politikalar dahil koyulmak için, çıkarılan seçim kalkmak üzere Türkiye, Avrupa’dan, dünyadan çokça daha bilinçli, haddinden fazla henüz önemli adımlar atmıştır. Avrupa ancak günde 9 bin kişinin geçtiği 2015 yılının sonunda Suriye’deki savaşın sonuçlarını anlayabildi.”

Törende konuşan DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar üstelik yürüttükleri icraat hakkında vukuf vererek, yeni akademik yılın üniversite, öğrenciler ve akademisyenler açısından leziz olmasını diledi.

Konuşmaların ardından üniversiteye sunu yüksek dereceyle yerleşen öğrenciler ile gine öğrencilerden acun şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı kalecisi Erdi Arslan ve wushu acun şampiyonu Yunus Emre Batan’a ihsan verildi.

Prof. Dr. Nükhet Hotar bile günün anısına, İçişleri Bakanı Soylu’ya ödül takdim etti.

Programda elan sonradan Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Iyicene Sanatlar Fakültesi mezunlarına ilişik serginin açılışı yapıldı.

Törene Vali Çetin Çın Köşger, DOĞRU Fırka İl Başkanı Asalet Mehabetli Sonsuz, MHP İl Başkanı Veysel Atmaca, akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Share: