Nasreddin Hoca vefatının 738’inci yılında bile unutulmadı

Nasreddin Sarıklı vefatının 738’inci yılında üstelik unutulmadı

KONYA – Fıkralarıyla ün yapmış Türkiye’nin mehabetli bilge ve filozoflarından Nasreddin Sarıklı memleketi Konya’nın Akşehir ilçesinde vefatının 738’inci yılında unutulmadı.

Nasreddin Hoca için Konya’nın Akşehir ilçesinde yâd etkinlikleri düzenlendi. Türkiye genelindeki ilkokullar arasında Millî Paragraf Animasyon Yarışması yapılırken Nasreddin Hoca’nın Akşehir’deki kabri başında dualar edildi mevlidi kutsal okutuldu. evet tutarsa, göle cevher çalma, parayı veren düdüğü çalar kabilinden çok sayıda fıkralarıyla ün eden bilgili koca Nasreddin Hoca’yı bu kere Türkiye genelinde kollar canlandırdı. Ülkemizin dört bir köşesinden ilkokul çocukları tiyatro performansları ile Nasreddin Öğretmen’nın fıkralarını canlandırıp şampiyona üzere yarıştılar.

“Fıkra yarışması birincisine 20 bin TL bağış”

Fıkraları ile güldürürken düşündüren zamanın filozofu Nasreddin Sarıklı’yı harlatmak hesabına sahneye sâdır minikler, Türkiye şampiyonluğu üzere yargıcılar kurulu uğrunda hünerlerini gösterdi. Yarış finalinde Türkiye birinciliğini Gülümse rumuzuyla yarışan İstanbul Karacaoğlan İlkokulu kazandı. Bu ekol yarışma birincisi adına 20 Bin TL Mülk ödülü kazandı. Yarışmada ikinci olan Konya Akşehir Cumhuriyet Altını İlkokulu’na 15 bin TL, üçüncü seçilen meslek olan Bingöl Milli Yetişek Vakfı Hoca Serkan Akyaz İlkokulu’na ise 10 bin TL mal ödülü verilirken, yarışmada değişik hususi ödül düz ilkokullara da ikişer bin TL dünyalık ödülü verildi. Akşehir Belediyesi marifetiyle organize edilen Nasreddin Hoca Hikâyecik Yarışması’na, Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Konya Valiliği ve Konya Büyükşehir Belediyesi yoluyla da destek veriliyor.

Sarıklı ve öğrenciler neşe yumağı oluşturdu

Konya Akşehir Belediyesi yoluyla kombinasyon edilen Millî İlkokullar arası Nasreddin Sarıklı Köşe Yazısı Animasyon Yarışmasında karakaçana huysuz binen beş öğrencisi temsili öğretmen mizanseli ile enerjik performans yapmayı da boşlama etmedi. Nasreddin Sarıklı Kanun Maddesi Canlandırma Yarışmasında dallar akranlarıyla yarışırken dereceye giren İstanbul Bağcılar Karacaoğlan İlkokulu öğrencileri, Nasreddin Hocayı çokça sevdiklerini ve onun fıkraları ile büyüdüklerini söylediler. İlkokullar Arası Nasreddin Hoca Kanun Maddesi Canlandırma Yarışması’nda dereceye giren öğrenciler öğretmenleri ile neşe yumağı oluştururken finalde kaybeden öğrencilerin ise ekşimsi oldukları gözlendi. Bağcılar Karacaoğlan İlkokulu derslik öğretmeni Hilal Bahtiyar ve meslek müdürü Melik Harika, “6’ıncı ulusal Nasreddin Sarıklı Hikâyecik Şampiyonası’nda Türkiye birincisi olduk. Çocuklarımın alnında öpüyorum. Haddinden Fazla mutluyuz” diyerek konuştu.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, “Bu yıl bile Akşehir’imizde millî bazda Nasreddin Öğretmen Ihtifal Günleri etkinlikleri yapıyoruz. Hikâyecik animasyon yarışmaları yapıyoruz. Bu etkinliği çokça önemsiyoruz. Temas geçen sene yarışmalara deste ve delege ekol sayısı artıyor bu da bizi ziyadesi ile mutlu ediyor. Yarışmada birlik katılımcılara teşekkürname ediyorum. Dereceye giren okulları da tebrik ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: