“Narperi’nin Bileziği” film ekibi, saçlarını keserek İranlı kadınlara destek oldu

59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali kapsamında gösterimi yapılan “Narperi’nin Bileziği” film ekibi, İran’dahi “başörtüsü kurallarına uymadığı” gerekçesiyle gözaltına alındıktan sonradan ölen 22 yaşındaki Mahsa Emini ve ülkedeki kadınların mücadelesine bindi amacıyla saçlarını kesti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi vasıtasıyla Hars ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla planlı curcuna, film gösterimi, görüşme ve oturumlarla devam etti.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Perge Salonu’nda, Denizli’nin Bozkurt ilçesinde faal kadınların üç aylık umum sanatları atölyesinde sosyal cinsiyet rolleriyle münasebetli eşitsizlikleri sorgulamalarını ve özlük güçlerini keşfetmelerini anlatan Çiğ İncekol yönetmenliğindeki “Narperi’nin Bileziği” belgeselinin hususi gösterimi yapıldı.

Gösterimin peşi sıra söyleşiye katılan yönetmen İncekol ile kadınlardan oluşan film ekibi, saçlarının bir bölümünü keserek, İran’da ahiret yolculuğu eden Mahsa Emini ile savaş başlatan kadınlara bindi verdi.

İncekol, cins hayatla oyuncuları tıpkı araya vermek üzere öncelikle Bozkurt Müstahsil Eş Kooperatifi üyeleriyle bir atölye başlattıklarını belirtti.

Avrat üreticilerle üç kamer çalıştıklarını vurgulayan İncekol, “Öğretmenlerimiz onlara işleme eğitimleri verdi. 17 müstahsil kadının beraberinde 5 idmansız aktör, 2 aç aktör var ekipte. Ben hepsini harman etmek istedim. Çokça de anlaşılmasın istedim. Hangileri aktör hangileri gerçeklik diyerek. Biraz kafamız karışsın istedim.” ifadesini kullandı.

İncekol, İran’daki kız kardeşlerin nazik bire bir uğraş başlattığını, filmin ekibi kendisine onların birlikte durduklarını göstermek istediklerini kaydetti.

Bozkurt Şehremini Birsen Polat ise Türkiye’birlikte üretimin majör olduğunu, avrat üreticilerinin bile balaban başarılar elde ettiğini bildirdi.

Gösterime Bozkurt Kaymakamı Uçucu Emre Mahmutoğlu ve belgeselde racon düzlük eş çiftçiler dahi katıldı.

Share: