Mustafa Adıgüzel’den ‘Ordu’da Doğa Tahribatı’ Açıklaması: “Hem Cevizdere’nin Tabanını Bozma Ediyorlar Hem de Şehirlerin Atılmış Sularını Getirip…

CHP Kalaba Milletvekili Mustafa Adıgüzel, Kalaba’nun Ünye ilçesi Cevizdere mevkiindeki doğa tahribatı iddialarıyla ilgilendiren “Cıvıl Cıvıl Büyükşehir Belediyesi bu dereden sellemehüsselam bire bir şekilde çakıl çıkarıp yukarıdaki konkasöre götürüyor. Burayı aylardır köylülerin şikayetlerine karşın bu şekilde halel ediyor. Antrparantez orman alanını birlikte yukarıdaki bölgeyi bile tağyir ediyor. Ünye’den ve değişik alanlardan vidanjörlerle çekilen lağım döşemi suyunu gelip Cevizdere’ye boşaltıyorlar” dedi.

CHP Ordu Saylav Mustafa Adıgüzel, vatandaşların çevre ve doğa tahribatı şikayetleri üstüne Kalaba’nun Ünye ilçesi Cevizdere mevkiinde incelemelerde bulundu. Bölge sakinlerini dinleyen Adıgüzel, şu açıklamaları yaptı:

“Bu toprakların sunturlu bir türküsü var; ‘Ünye’den çıktım başım afiyet, Cevizderesi’nde koptu kıyamet. Kadın kız kardaşım sana yaşama, ağla anam ağla sen bana ağla, çifte hekim getir yaramı bağla.’  İşte o Cevizdere bu öz… ve bilcümle beraber Cevizdere’ye ağlıyoruz. Vatandaşlarımız yaralarını bağlamamız amacıyla bizi buraya çağırdılar. Burada hangi ergin?

Bakın Kalabalık Büyükşehir Belediyesi bu dereden destursuz aynı şekilde çakıl taşı çıkarıp yukarıdaki konkasöre götürüyor. Burayı aylardır köylülerin şikayetlerine rağmen bu şekilde fesih ediyor. Antrparantez orman alanını üstelik yukarıdaki bölgeyi üstelik nakız ediyor. Oradaki kayaları bile patlatıyor. Bunun birlikte izni olup olmadığını bilmiyoruz. Zira sorduğumuzda kemiksiz cevaplar verilmiyor. Yani hem dere yatağı üzere hem birlikte orman alanı amacıyla ayrımsız izin olup olmadığı bilinmiyor.

8 kilometre yukarıda elan önceden birlikte mergup mezun bire bir taş ocağı var. Amma artık bu taş ocağından getirmiyorlar. Çünkü 8 kilometre herhalde masraflı oluyor. Yine ayrımsız molekül yapıldığını öğrendik. Gine Kalaba Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye’den ve ayrıksı alanlardan vidanjörlerle çekilen lağım döşemi suyunu gelip Cevizdere’ye boşalttığını öğrendik. Hem Cevizdere’nin tabanını fek ediyorlar hem dahi şehirlerin atılan, kirli şebeke sularını getirip Cevizdere’ye boşaltıyorlar. Bu türküyü yazanlar bugün yazsalar acaba lacerem yazarlardı?”Share: