Mustafa Adıgüzel: “Kamu Kurumlarına Ilişik Misafirhaneleri, Pansiyonları 3 Aylığına Gençlerimize Açsınlar”

CHP Kalabalık Mebus Mustafa Adıgüzel, öğrencilerin barınma sorununa ilgilendiren, “3 aylığına umum kamu kurumlarına ait misafirhaneler, pansiyonlar, farklı cemiyet ve vakıfların konaklama alanlarını, yerel yönetimler yeniden kişi alanlarını gençlerimize açsınlar. Deneyimsizlik ve Spor İl müdürlüklerimiz illerdeki bayağı pansiyon ve otelleri kiralayarak 3 aylığına hızlı benzeri hal üretebilir” dedi.

CHP Kalabalık Saylav Adıgüzel, öğrencilerin tahaffuz sorununa ilişik izah yaptı. Adıgüzel şunları kaydetti:

“HANGİ OTEL ODASINDA 6 KİŞİLİK AKAK VAR SAYIN ERDOĞAN?”

“Yıpranmamış terbiye sezonu öncesinde esasen on binlerce öğrencimiz açıkta kaldı. Tahaffuz sorunları var. KYK yurtlarında düzlük bulamadılar. Ocak kiraları bile ortada. Eskiden 3-4 mektepli tıpkı evde kalabilirken şimdi gaz, faaliyet, akarsu fiyatları nedeniyle 7-8’i bir araya gelse götürmeleri türlü değil. Şu anda KYK yurtları ev. Bakmayın siz Erdoğan’ın ‘Yurt kapasitelerini arttırdık’ dediğine. Çünkü artan dar kapasitesi değil. 3 şahsiyet odaları 6 şahsiyet yaptılar, kaynak kapasitelerini arttırdılar. Erdoğan, otel konforunda elverişsiz hizmeti vermekle övünüyordu, ne otel odasında 6 yabanlık akak var Sayın Erdoğan? Neymiş ’45 teklik tahsil kredisini dahi 800 liraya çıkarttık’ diyerek övünüyor. O 45 liralık dediği dönemdeki kırat fiyatlarıyla, etraf çalım gücüyle bugünü karşılaştırdığınızda zaman bin 600 liralık olması lazım. Esasen 45 liradan 22 liraya indirilmiş verdiği öğrenim kredisi. Güzeşte yıl daha 8 lira olan dolar, tıpkısı yılda 18 liraya ulaştı Sayın Erdoğan. Karşılaştırdığınız şeyler denk şeyler değil.

“BÜTÜN AMME KURUMLARI, MİSAFİRHANELERİ ÖĞRENCİLERE TAHSİS EDELİM 3 AYLIĞINA”

Gençlik Spor Bakanı var. Yalan makinesi kabil yalanın bini bin dünyalık ya Erdoğan’ı aldatıyor evet birlikte Erdoğan toplumu ve gençleri aldatıyor. Akak kapasitesinde artma filan namevcut. Seçkin özdek arasında. Buradan herkese tıpkı çağrı yarmak istiyorum. Bu gençlerimiz ortada kalmasın. Şu anda bir nice dinç, taşıt yaptırmadan senelerce mesai verip kazandığı okulundan vazgeçip evlerine andırmak zorunda kalıyor barınma sorunu nedeniyle. Yetişek hakkı anayasal tıpkı adalet. Bu gençlerimize tıpkı ahali açalım, konu açalım. Şunu yapalım: Bilcümle amme kurumları, misafirhaneleri derhal bu öğrencilere tahsis edelim 3 aylığına. Amme hukuksal kişiliğine sahip birçok alım, topluluk var. Bunların hepsinin yurtları var. Domestik yönetimler var. Bunların hepsinin önceki randevularını fesih ederek, 3 aylığına tamam amme kurumlarına ilişik misafirhaneler, pansiyonlar, başka toplum örgütü ve vakıfların konaklama alanlarını, domestik yönetimler yeniden öz alanlarını gençlerimize açsınlar. Toyluk ve Spor İl müdürlüklerimiz illerdeki süfli pansiyon ve otelleri kiralayarak 3 aylığına aceleci tıpkısı hal üretebilir.”Share: