Mürtefi Öztunç’tan Vekil Kurum’a: “Mahsus O Ki Göçük Tahammül Bakanlığına Dönüşmüşsünüz”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı Uca Öztunç, Kasaba ve Şehircilik Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonu’nda; “Sarsıntı öncesi tayin, zelzele takkadak yapılması gerekenler, zelzele sonrası yapılması gerekenler… Amma maatteessüf hükümetiniz zelzele sonrasında gerileme kaldırma konusunu anlatıyor bize. Gerileme tahammül konusu değil, deprem öncesinde ne yapılıyor, tedbirler nelerdir, zelzele anına müteveccih neler planlanıyor, yapılıyor? Buna ait ağır tıpkısı mücahede yok. Yemeden Içmeden kriz tahammül konusunda burada raporlar var. Muhtemelen o kim çöküntü kaldırma bakanlığına dönüşmüşsünüz” dedi.

TBMM Cazibe ve Bütçe Komisyonu’nda, zaman Belde, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın bütçesi görüşülüyor. Toplantıda saraka alan CHP Genel Komutan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Yüce Öztunç, değerlendirmelerde bulundu.

“HÜKÜMETE DAHI BELEDİYEYE DE HAKSIZLIK YAPIYORSUNUZ”

Öztunç, AKP Görgülü Mebus Bekir Güç Erim’in Aydın Büyükşehir Belediyesi’hangi yönelik iddialarıyla ilişkin şu yanıtı verdi:

“Bekir Bukağılık Erim’in birkaç geçmiş bazı iddiaları oldu, namına iddialar ile ilişik karşılık isnat etmek gerekiyor. Dedi kim ‘Münevver’da 5 bin hayat çalışıyor, 2 bin 500 kişi fiziksel namına var. 2 bin 500 sevimli fiziki olarak namevcut.’ Bu çok tehlikeli benzeri argüman. 5 bin 500 çalışıyor hele, 5 bin değil. Vazıh Büyükşehir Belediye Başkanı’yla konuştum beş altı geçmiş 5 bin 500 birey çalışıyor hele o nicelik hatalı. Şayet 2 bin 500 hayat bankamatik ise siz hükümeti boşlama ile suçluyorsunuz. Hükümetin görevini boşlama ettiğini iddia ediyorsunuz demektir. Düşünebiliyor musunuz tıpkısı belediyede 2 bin 500 emanet bankamatik, sizin hükümetiniz, bakanlarınız bunu izliyorlar. Hükümete de belediyeye birlikte hükümsüzlük yapıyorsunuz. Aydın Büyükşehir Şehremini bir kişiyi, siz geçen yıl Münevver basınına bir demeçte bulunmuştunuz. Sayın Icra Vekili gitmiş araştırma yapmış, müfettişler, Sayıştay gitmiş, benzeri kişinin bile olmadığı ortaya isabet. Bu aheste aynı iddiadır.”

“İNŞAAT KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALARA AĞIRLIK VERİYORSUNUZ”

Icra Vekili Kurum’un yaptığı sunumu hatırlatan Öztunç, şöyle konuştu:

“Bakanlık çabucak kentçilik bakanlığı ergin. Çevre ve iklim değişikliğinin adı de kalmamış. Kitapçıkta olsun sunumda olsun inşaat bakanlığı kabil tıpkısı vekâlet söz konusu. Çevreye kıtipiyoz tek önem vermediğinizi, mekân konusunda ilgiyle olmadığınızın bire bir bambaşka göstergesi bu sunumunuz. İklim krizi ile ilişik savaş konusunda içtenlikle değilsiniz. İklim Değişikliği Başkanlığı’na ayrılan bütçe elden 154 milyon TL. Bu de esasta abuhava değişikliği ve çevre üstüne hassas olmadığınızın bir göstergesi. Mahsus kim TOKİ Başkanlığı’ndan geliyor olmanızdan kaynaklı bundan sonra TOKİ, inşaat konusundaki çalışmalara ciddiyet veriyorsunuz. Samimiyetle söylüyorum, Cumhuriyet Altını tarihinde on paralık bu büyüklüğünde çevre kirliliği yaşanmamıştı. Mekân konusunda bu büyüklüğünde duyarsız tıpkısı hükümet hele sizin döneminizde olmamıştı.

“550 BİN TON PLASTİK ATIĞI ENGELLEDİK AMA 659 BİN TITREM İTHAL ETMİŞSİNİZ”

‘550 bin ton plastik atığı engelledik’ diyorsunuz. Ama Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere, toplanmış 659 bin 960 ton plastik atılan ithali yapmış Sayın Icra Vekili. Yani 550 bin titrem plastik atığı engelledik, amma 659 bin ton ithal etmişsiniz. Bu ne kefaret bu hangi dürme turşusu. Paris İklim Anlaşması onaylanalı bire bir yıl oldu bibi kömür üstüne şüphesiz tıpkı aşama atacağız galiba değil. Hala anlaşmanın gereklerini namına getiremiyoruz.”

“GERILEME KALDIRMA BAKANLIĞINA DÖNÜŞMÜSÜNÜZ”

Türkiye’deki yer sarsıntısı gerçekliğine özen calip Öztunç, “Yer Sarsıntısı öncesi belirleme, zelzele simultane yapılması gerekenler, yer sarsıntısı sonrası yapılması gerekenler… Amma maatteessüf hükümetiniz sarsıntı sonrasında kriz tahammül konusunu anlatıyor bize. Depresyon tahammül konusu değil, hareket öncesinde hangi yapılıyor, tedbirler nelerdir, deprem anına yönelik neler planlanıyor, yapılıyor? Buna ilgili ağırbaşlı bir düzentileme namevcut. Hoppadak çökme tahammül üzerine burada raporlar var. Anlaşılan o ki çökme tahammül bakanlığına dönüşmüşsünüz” dedi.

“İLİÇ FACİASINDA HANGI OLDU?”

Öztunç, Erzincan’ın İliç ilçesindeki siyanür sızıntısıyla ilgili üstelik “İliç faciasında ne oldu? Bozukluk kapatıldı, neden yeniden açıldı?” diye niteleyerek sordu.

“DAHA ÇOK İNŞAAT, TOKİ FOTOĞRAFLARI VAR”

Güzeşte yıl Marmara Denizi ilkin kalkışmak üzere metanetli çok yerde tanıdık müsilaja ilişkin Öztunç, şunları söyledi:

“Müsilaj üstüne bir tane tıpkısı cümle var sayın Nazır. Müsalaj konusunda, kimyasal atıklar konusunda neler yapıldı? Özellikle Marmara’nın çevresindeki kentlerin kimyevi atıklarına ilgilendiren ne zümre çalışmalar yapıldı? Bunlara ilgilendiren maatteessüf ağırbaşlı bilgiler bu bütçe sunumunuzda bulunmuyor. çikti fotoğraflar, inşaat fotoğrafları, TOKİ fotoğrafları… ve yer deyince anlamışsınız, kavim bahçeleri… Millet bahçelerinden çevrenin korunmayacağını hepimiz haddinden fazla ferah biliyoruz.”

“VALLAHİ DA BİLLAHİ BIRLIKTE AFŞİN-ELBİSTAN TERMİK SANTRALİ FİLTRESİZ ÇALIŞIYOR”

Öztunç, seçme bölgesi Kahramanmaraş’taki Aksu Çayı’ndaki kirliliği gündeme getirirken, “Katarakt Çayı hala sulu akıyor. Halisane söylüyorum, vallahi üstelik tallahi dahi karışık akıyor. YANLIŞSIZ Parti’nin yüksek görüş aldığı aynı kent. Ayrımsız engelleme edin Tanrı aşkına. Size mevrut bilgileri bire bir değerlendirin. Kadın yerinde görün. Afşin- Elbistan Termik Santrali, tallahi dahi billahi de sayın Icra Vekili filtresiz çalışıyor. İnsanların konusunda kül yağıyor, acı saçıyor. Lütfen buraya ilişkin sizden tıpkı özel çalışma, mugayeret partisi milletvekili yerine değil, bire bir vatandaş olarak irade ediyorum” diye niteleyerek konuştu.

Share: