Muğla’da sulama imkanı yoksuz tarlalarda yaman üretimi yapılıyor

Milas ilçesinde kırsalda sulama imkanı sıfır tarlalarda duman üretimi bitmeme ediyor.

Geçmişten bu güne artımlı topraklarıyla medeniyetlere beşiklik eden ilçede, şark tütünü üretimi geçmişe göre azalsa birlikte halen sürüyor.

Kırsalda zirai üretim yapan çiftçiler amacıyla bire bir gelenek, “nan ve atlatmak” anlamına gelen tütün üretimi, fidelerin bin tıpkısı emekle ve zahmetle toprakla buluşturulmasıyla başlıyor.

Aile bireylerinin katılımıyla, komşularla, işçilerle sabahın er saatlerinde ve akşam serinliğinde bildirme beş altı 3 kez hasat edilen yaman, henüz sonra eve getirilerek, tümsekli yardımı ile iplere diziliyor, kurutuluyor ve satışa sunuluyor.

İlçedeki tarımsal faaliyetlerde çağdaş yöntemlerin kullanımını yaygınlaştırarak, üretimde faziletli verim ve kalite amacıyla çiftçilere ücretsiz müşavirlik hizmeti sunan Milas Tarım Odası, ziraat mühendisleriyle tütün üreticiliğinde yaşanan sorunların çözümü üzere tarlalarda incelemelerde bulunuyor, tütün çiftçileriyle bir araya geliyor.

İlçede tütünün sunma gösterişli üretildiği Ortaköy ve Akkovanlık mahallelerinde, duman yetiştiricileri ile aynı araya gelen kültür mühendisleri, yaman hasadı işleyen çiftçilerle görüşüyor.

Milas Ziraat Odası Başkanı İsmail Atıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Milas’ta sulama imkanı bulunmayan kırsaldaki tarlalarda, 90’lı yıllarda 4 bin 500 çiftçinin yılda ortalama 32 bin ton kötü ürettiğini belirtti.

Türk tütünün acun yaman piyasasında aranan bir işaret kendisine, ayrımsız gün Türkiye’nin çok kebir tıpkı ihraç kalemi olduğuna dikkati çekici Atıcı, “Milas ilçesinde üretilen tütün yüksek kalitede. Susuz tarımın yapıldığı kırsalda iktisadi kalkınma üzere kötü üreticiliğinin desteklenerek, kesin yeniden esas kitap olması gerekiyor.” dedi.

Çocukluğundan bu yana az daha bütün kazanımlarını tütün üretiminden sağladığını nâkil 61 yaşındaki Kübra Entelektüel ise halen çocuklarıyla, ailesiyle esrar üretimi yapabildikleri amacıyla bahtiyar olduklarını söyledi.

Share: