Muğla yerli haberleri: Reze Mutfak Kültür Atölyesi, Muğla lezzetlerini yaşatıyor

Reze Aş Damı Hars Atölyesi, Muğla lezzetlerini yaşatıyor

MUĞLA – Menteşe Belediyesi, Muğla Valiliği destekleri ile hizmete açılan Reze Aş Damı Firez Atölyesi’nde ev hanımları ve gönüllülere aksiyon imkanı sağlanırken, Muğla’ya ilişik lezzetlerin satışı yapılıyor.

Elden yerli ürünlerin satışı yapıldığı Reze Aş Damı Kültür Atölyesi’nde bozuk Muğla ürünleri olan bazlamaç, katmer, gözleme, Milas böreği ve muhtelif ürünlerin satışı yapılıyor. Hars Atölyesi’nde tıpkısı zamanda bayanlara Ahali Eğitimi Merkezi aracılığı ile kurslar verilip, kursları tüketici kursiyerlere şehadetname veriliyor.

Muğla Gastronomi Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Milli reis Timur Kocabıçak açıklamasında şunları dile getirdi; “Muğla’nın eksiksiz merkezinde mevcut sakat şaraphane adı verilen bölgede unutulmaya yüz tutmuş olan yemekleri canlandırıyoruz. Burada bir zamanda üretim yapıyoruz. Tarihte ninelerimizin yapmış olduğu ekmekleri burada uygunsuz mayalı namına yapıyoruz tıpkısı zamanda katmerler yapıyoruz unutulan haddinden fazla eski Muğla katmerleri yapıyoruz. Tıpkısı zamanda coğrafi işaretli börekler var, tepsi börekleri, Milas böreği dediğimiz börekler var diğer tepsi börekleri var. Burada yapabildiğimiz saç börekleri var. Türkiye’nin çarçabuk seçkin durumunda dürme diyerek geçen Selçuklular döneminde közlenerek yapılan o hamurun güncel adı lahana, Muğla’ya gelince saç böreği oluyor. Bizler burada otlu peynirli, kıymalı, kavurmalı saç börekleri yapıyoruz. Muğla deyince aklımıza envayi soy otlar geliyor. Türkiye’de belki birlikte otların sunma varlıklı olduğu vadi Muğla. O yüzden haddinden fazla degaje ayrımsız esrar kültürümüz var, otlu peynirli böreklerimiz çok anılmış. Tıpkısı bile yayla kavurmamız var. Plato kavurması deyince yazdan hazırlanıp kavrularak kışa hazırlanan o Muğla kavurması nefis kavurmalı börekler yapıyoruz”

Milli şef Kocabıçak konuşmasının devamında, “Burada evvel başta başladığımızda gönüllü kısaca 20 arkadaşımız ile gelişigüzel Muğla Gastronomi Mutfak Sanatları Derneği adına burada hepimiz gönüllü yerine fariza yapıyoruz. İçimizde yüzün üstünde üyelerimiz var, bunların ellinin üzerinde şef yordamlı arkadaşlarımız var. Bunun birlikte ocak hanımlarımız, bu işi aktarmak isteyenler var. Burası benzeri zamanda kurs yeri El eğitim bilimi tarafından, Reze Belediyesi’nin, Muğla Valiliği’nin destekleri ile eğitimler veriyoruz. Aşçılık eğitimleri unutulmaya beniz tutmuş olan yemeklerin eğitimlerini veriyoruz. Şu temel kadar 168 kadına terbiye verdik ve onları sertifikalandırdık, sertifikalarını aldılar. Bodrum, Marmaris, Fethiye bir nice yerde işe başlayanlar oldu. Bire Bir zamanda bizimle işlemek isteyenler oluyor ve bizde burada o arkadaşlarımız ile gelişigüzel esasen kadınlarımız ile gelişigüzel çalışmaya devam ediyoruz. İş istihdamı sağlamaya devam ediyoruz” dedi.

Share: