Muğla yerli haberleri | Marmaris Belediyesi’nden Defne Atağı

Marmaris Belediyesi, birçok ülkeye ihraç edilen Marmaris defnesi için eke girişimlerde bulundu. Marmaris Zirai Kalkınma Kooperatifi (MARKO) marifetiyle 2 buçuk titrem defne toplanmasını sağlayan şehremaneti, köylünün 2 milyon TL ekstra idrak elde etmesini sağladı.

Marmaris Belediye Reisi Mehmet Oktay’ın göreve gelmesiyle tarımda atağa geçen Marmaris Belediyesi, defneyle ilişik dahi makro girişimlerde bulundu. Tıp, kozmetik, gıda sektöründe beğenilen ve birçok ülkeye ihraç edilen defne hem köylüye imdi kazandıracak hem üstelik aroma ve tekebbür itibarıyla gıda sektörünün aradığı acun standartlarında olması nedeniyle Marmaris’in adını bu alanda da duyuracak.

Marmaris’in Çamlı, Çetibeli, Karacaköy, Turgut ve Kıran mahallelerindeki metin haddinden fazla ailenin antant kaynağı olan defnenin hem köylülere hem dahi nahiye ekonomisine daha fazla yardım sağlaması için adımlar atan Belediye, Marmaris Tarımsal Kalkınma Kooperatifi (MARKO) tarafından köylülere ulaştı. 2021-2022 döneminde yaklaşık 2 buçuk ton defne toplanmasını sağlayıcı MARKO, Marmaris dışından gelen toplayıcılardan daha fazla denk vererek köylünün 2 milyon TL ekstra rüşvet elde etmesini sağladı.

KOOPERATİF 3 LİRADAN ALDI

Defnenin yeni dönme hasadı birlikte Turgut Mahallesi’nde Marmaris Şehremini Mehmet Oktay’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mutlu Ayhan ve MARKO Başkanı Cengiz Akdeniz’in de katıldığı hasatta konuşan Oktay, “Yıllardır köylülerimiz marifetiyle defne hasadı yapılır. Bu yılda köylülerimizle ayrımsız araya gelerek hasada bizler da katkıda bulunduk. Kazançlı derece anlamında dünyanın arz güzelce, sunma nitelikli ürünlerinden biri bölgemizde yetişiyor. Bunun değerini yükseltmek için üstelik bizler üstelik kooperatif vesilesiyle oyuna girmiş bulunuyoruz. 2 sene ilk kooperatifi hayata geçirmiştik. Pandemiden ve orman yangınlarından kaynaklı sıkıntılardan kıran istediğimiz ivmeye gelememiştik amma kooperatifimizle birlikte ilerlemeye bitmeme ediyoruz” dedi.

Başkan Oktay, sözlerine şöyle bitmeme etti:

“Bizden eski süreçte defne yaprağının 2-2.5 lira olan etraf değeri kooperatifin devreye girmesiyle alay malay 3 liradan değerlendirildi. Bu hem köylümüzün hem birlikte kooperatifimizin kazanmasını sağladı. Tığ bu form çalışmalarımızı daha dahi ağırlık vererek devam edeceğiz. Vakit Kaybetmeden turizm değil zirai yönlerimizi dahi öne çıkartmak istiyoruz. Vatandaşlarımız de başarıyı gördükçe deste ziyadesiyle artıyor. Köylüye ürettiği eser üzerinden alacak sağladıkça o oranda üretim de artacaktır.”

YILIN İLK BAL SAĞIMI YAPILDI

Başkan Oktay ve beraberindekiler daha sonraları ilk bal sağımına katıldı. Turgut mahallesinden bal üreticisi İsmail Kaya’nın bahçesine revan Oktay ve Mutlu, kovanlardan arı dalağı çıkararak hususi makinede bunların sağımını gerçekleştirdi. Burada benzeri izah yapan MTO Başkanı Bahtiyar, coğrafi işaretli çam balının 2022 yılı denetimlerinin başladığını belirterek, “Memleketimize ve üreticilerimize balkı olsun” dedi.

Başkan Oktay ise arıcılara yüklenmek için sağım hasadına katıldıklarını belirterek, “Cuşuhuruş felaketlerinden kontekst maatteessüf kim hedeflediğimiz, istediğimiz rekoltelere ulaşmamız mümkün değil. Fakat bir şekilde üreticimizin elindeki ürünü farklı ilişik değerler bile yaratarak bu mesleğin sürdürülebilir olmasını istiyoruz. Odamız, kooperatifimiz ve üreticilerimizle birlikte çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diyerek konuştu.

Share: