Muğla haberleri: Marmaris Şehremini Oktay: “Üretmenin Gururunu Yaşıyoruz”

Marmaris Belediyesi’nin tarımsal kalkınmayı keşfetmek amacıyla yürüttüğü projeler 3’üncü yılını doldurdu. Turgut Mahallesi’nde düzenlenen törende meydan fıstığı, zeytin ve develik hasadı gerçekleştirildi. Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Üretmenin nazik gururunu yaşıyoruz” dedi.

Tarımsal kalkınmayı hatırlamak amacıyla Marmaris Belediyesi aracılığıyla hayata geçirilen projeler 3. yılını doldurdu. Çam balı ve vadi fıstığı ile başlanan çalışmalar aradan sabık 3 yılda defne, zeytin özellikle olmak amacıyla birçok alana yayıldı ve Marmaris kayran fıstığına coğrafi belen alındı. Zaman da Turgut’ta üreticilerle gelişigüzel fıstık, zeytin ve develik hasadı başlatılırken, sezonun önceki bal sağımı yapıldı.

Marmaris Belediyesi’nin fıstık tarlasında planlı etkinliğe Marmaris Belediye Reisi Mehmet Oktay, Marmaris Ticaret Odası Başkanı Bahtiyar Ayhan, İlçe Ekincilik Müdürlüğü yetkilileri, Marmaris Tarım Kooperatifi Başkanı Cengiz Akdeniz, Turgut Mahallesi Muhtarı Beklenti Kayaç, Çamlı Mahallesi Muhtarı Verimli Fellah, üreticiler ve mahalle sakinleri katıldı.

KÖYLÜ ESASEN ÜRETİME DÖNECEK

Marmaris Belediyesi’ne ilgili olan zeytinlikte zeytin hasadı işleyen ve traktöre binerek düz fıstığını topraktan çıkaran Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, “Üretmenin gururunu yaşıyoruz. Takkadak turizm değil tarımda dahi Marmaris’in adını duyuracağız” dedi.

Oktay, “Bu sene kişi tarlamızda saha fıstığı hasadımızın üçüncüsünü gerçekleştiriyoruz. İlk yıla göre oldukça bereketli bir duruma geldik ve coğrafi işaretini aldık. Kooperatifimizle alay malay eser hasatlarında bilcümle bire bir arada çalışıyoruz. Rekoltelerde tıpkı artışa akıllıcasına gittiğimizi ferah ferah söyleyebilirim. İnşallah daha çok köylümüz tekrardan kendi topraklarında üretimini arttıracak ve günü angajman kazançtan tezayüt sürdürülebilir aynı kazanca ulaşacak. Bunun yanı sıra dahi ürettiğimiz zirai ürünlerin munzam değerini artırarak köylümüzün ekonomisine ulama sunmayı hedefliyoruz. Bu yönde dahi çalışmalarımız hızlanarak devam ediyor. Dede topraklarının satılmaması ve üreterek zirai kalkınmanın sağlanması amacıyla var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Bu yolda bizimle olan herkese teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

“TABIAT BİZE BARIŞ MESAJI VERİYOR”

Hisarönü ve Turgut’ta belediyeye ilgili tarlalarda mevcut yaklaşık 250 nüsha zeytin ağacının birlikte hasadının yapıldığını söyleyen Oktay, “100 kilogramdan aşkın zeytinyağı elde etmeyi hedefliyoruz. Bu yıl zeytinde alçak bir mahsul bahis konusu. Bu bize şu umudu bile veriyor. Rusya – Ukrayna savaşı ilkin tutmak amacıyla serencam yıllarda yaşadığımız bölgesel savaşları göz önüne aldığımızda zeytinin bu kadar verimli olması Atamızın işaret ettiği sulhu üstelik getirecek. Bunu doğanın bire bir mesajı namına algılıyoruz” açıklamasını yaptı.

“ÜRETMEKTEN KATIYEN KORKMAYIN”

Düzenlenen etkinlikte konuşan üretici Melahat Şahincan, “Atalarımızdan gelen bu fıstığı Nisan ayında ekiyoruz, Ekim ayında bir bir topluyoruz” dedi.

MARKO Başkanı Cengiz Akdeniz bile “Herkesi üretmeye nida ediyorum. Her zaman üreten bir toplum olacağız. Tesisleşeceğiz, artık üreteceğiz ve bu arada büyüyeceğiz” diye konuştu.

Çamlı muhtarı Semih Rençper ise “Üretmekten korkmayalım, elimizdeki toprakları kaybetmeyelim” dedi.

Share: