Muğla haberi | Muğla’da “15 Temmuz Demokratlık ve Milli Ilişki Günü” programı düzenlendi

Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı eliyle açıklayan belli başlı dönme ve haftalar çizelgesinde saha düz “15 Temmuz El Erki ve Milli Irtibat Haset” kapsamında Muğla’da etkinlik düzenlendi.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Atatürk Hars Merkezi’nde Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, günün mana ve önemini tamlayan konuşmayı Zübeyde Eş Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi Müdürü Muhammet Deniz Solmaz yaptı.

Konuşmasında 15 Temmuz Demokrasi Zaferinin önemine değinen Solmaz, “15 Temmuz gecesi yüzlerce vatandaşımızı kaybetmenin hüznünü yine yaşarken dünyada eşine az rastlanır benzeri direnişe şahit olmanın muhik gururunu yeniden yaşıyoruz. Darbeci terör örgütünün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından ve canından daha eren bildiği evlatlarından fariğ, ancak vatanına yabancı elin değmesine izin vermemiştir.” dedi.

Türk milletinin namına yöneltilen namlulara inan kırcı göğsü ile yanıt verdiğini hatırlatan Solmaz, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) aracılığıyla yapılan pespaye darbe girişimi karşısında halkın sokaklara, meydanlara inerek gelgel limanlarını doldurarak namluların, tankların, helikopterlerin karşısına dikilip kerih girişimi engellediğini dile getirdi.

Konuşmaların peşi sıra Kurşunlu Camii müezzini Yadigar Ceylan Kur’an-ı Cömert okudu.

Zübeyde Hanım Mesleki ve Ustalık Rum Lisesi aracılığıyla hazırlanan 15 Temmuz El Erki ve Milli Ilişki Haset Oratoryosunda Martir Astsubay Ömer Halisdemir’in canlandırıldığı fon, izleyenleri duygulandırdı.

Program sonunda MSKÜ Atatürk Kültür Merkezinde açılan 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi gezildi.

Törene, Muğla Ilbay Yardımcısı Maksat Solgun, MSKÜ Terbiye Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hür Felek, İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, İl Müftüsü Yaşar Çapçı, Muğla Martir Aileleri Yardımlaşma ve El Birliği Derneği Başkanı Süleyman Taşkesen, STK temsilcileri ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Share: