Muğla gündem haberleri… Muğla’da Türk Kızılay “Idarehane Kıyamet Timi” oluşturuldu

Muğla’da Türk Kızılay gönüllülerinden ve üyelerinden oluşturulan “Idarehane Kıran Timi” 4 devir süren eğitimi tamamlayarak göreve hazır ağıl getirildi.

Gönüllülerden ve üyelerden oluşan facia timine Muğla Öğretmenevinde kıyamet sırasında yapılması gerekenlerle ilgili nazari ve kılgılı eğitim verildi.

Başta katıksız afat girmek üzere birçok olaya engelleme edebilecek donanıma erbap olması planlanan timdeki 12 kişinin gönüllü görev alması sağlanacak.

Facia Ameliyat Merkezi Eğitimler ve Tatbikatlar Ehlihibre Yardımcısı Tuğba Çınar, AA muhabirine, Türkiye’nin afetlere peyda tıpkısı ülke olduğunu söyledi.

Kıyamet Yönetimi Genel Müdürlüğü çatısı altında 81 ilde ofis kıyamet timleri kurulması üzerine tıpkısı yetişek modülüne başladıklarını belirten Çınar, bu timlerinin kibar ve sakınma olmak amacıyla hem personel hem de gönüllülerden oluştuğunu dile getirdi.

Eğitimin 4 bölüm sürdüğünü ifade fail Çınar, “Nazari eğitimde Kızılay, Kızılhaç debi unsurlarından tutun de, afetlerde gerekseme tespiti, beslenme, barınma ve gerekseme tespitinin şubeler olarak önemini mufassal tıpkı şekilde vermeyi amaçladık. Eğitimin son gününde birlikte bire bir senaryo ile manevra yürütme ediyoruz. Otağ kurma ve tanıtma eğitiminin civar bilgisinin ardından tim üyelerinden bunları alanda kılgısal olarak göstermeleri istiyoruz.” dedi.

Eğitim böylelikle tim üyeleri üzere ayrımsız belgelendirme işlemi olduğunu üstelik tamlayan Çınar, belgelendirmeden sonraları belkili aynı afette, afetin sıfırıncı anından itibaren büro kıran timlerinden bindi istendiğini ve kıyamet timlerinin sahada hamam alana evvel ulaşan ekipler olduğunu vurguladı.

Türk Kızılay Ula Ofis Başkanı Nasuh Angıç de Muğla’nın bir facia bölgesi olduğunu, güzeşte yıllarda 13 ilçenin 11’inde ateş felaketi yaşandığını hatırlattı.

Yangınlar sırasında sahada deli dolu olarak görev aldıklarını anlatan Kanat, “Özellikle azık temini üstüne 7 devir 24 fariza başındaydık. Bu görevi daha istekli adına ayırmak için genel merkezimiz vasıtasıyla ilimizde kısa adı ‘ŞAT’ olan ofis afet timi kuruldu. Genel merkezden mevrut özlük alanında bilirkişi 6 personel aracılığıyla bilgilendirildik. Hem kuramsal hem üstelik uygulamalı yetişek aldık. bundan sonra henüz aç ayrımsız şekilde sahada olmaya bitmeme edeceğiz.” diye niteleyerek konuştu.

Share: