Mithat Sancar: “Cumhur Reisi Adayımızı Tespit Mekanizmalarımız Küşade ve Transparan Aynı Tarzda Çalışmalarına Başlamıştır”

HDP Kayırıcı Umumi Başkanı Mithat Sancar, partisinin evvel yapılan Forma Icra Yerleşmiş (MYK) toplantısında Cumhurbaşkanı namzet kriterlerini belirlediklerini kaydederek “Kişi adayımız amacıyla birlikte bu niteliklere makul beşer arayışını başlattık… Reisicumhur adayımızı belirleme mekanizmalarımız zahir ve asetat tıpkısı tarzda çalışmalarına başlamıştır. Kim hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki hangi hesabı yaparsa yapsın tığ önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla alay malay açtığımız yolu zinde ve kararlı aynı şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz” dedi.

HDP Herif Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin kol toplantısında gündemdeki konulara ait değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya, Seyahat aileleri, ODTÜ öğrencileri ve mezunları ile HDP’nin yerel yöneticileri katıldı.

Sancar, “Seyahat aileleri aramızda. Buradan Yolculuk tutuklularını, esasta rehinelerini emretmek henüz akıllıca, Seyahat rehinelerini ve ailelerini ben bile özden selamlıyorum. Yolculuk davasında özgürlükleri aylardır gasp edilen arkadaşlarımız üzere hemencek hürriyet, talih amacıyla çabukça doğruluk. Ivedili el erki taleplerini reklam etmek üzere buradalar. Tığ dahi bu sese patırtılı olmaktan öz saygı duyuyoruz. Kırnak geldiniz” diye niteleyerek aileleri selamladı.

Sancar’ın konuşmasından öne sâdır başlıklar şöyle:

“GEZİ GÜNLERİNİN HEYECANINI SELAMLIYORUM: Bu topraklarda nehir kadar gelişigüzel şehirde yükselen, büyüyen bu itiraz dalgasını; örgütlü, örgütsüz başat kadar akıp giden o ayaklanma dalgasını, Seyahat günlerinin heyecanını, coşkusunu buradan ben dahi selamlıyorum. Bu hatırayı canlı tutacağımızı, bu birikimi herhangi bir fırsatta hatırlatacağımızı ve canlandırmak için elimizden geleni yapacağımızı sizlere buradan duyuruyorum.

KAVALA, ATALAY, YAPICI, ALP, MATER, ALTINAY, ÖZERDEN…: Benzeri selamımız üstelik dam duvarlarının arkasındaki dostlarımıza. Hepsi aynı zamanda ferdî dostlarım olan amma bunun ötesinde hepsi mücadele insanı, boyun eğmeyen, özgürlük direnişçileri olan Osman Kavala, Duygusal Atalay, Parlatılmış Yapıcı, Tayfun Alp, Mahmur Çiçeği Mater, Ali Melik Altınay, Mine Özerden… Sizlere bile kalpgâh dolusu selam olsun buradan.

SİZLERLE BİRLİKTEYİZ, MÜCADELENİZ MÜCADELEMİZDİR: Aramızda ODTÜ bileşenlerinin ve Ankaralıların talebini dile getiren savaşım arkadaşları de var. ODTÜ bileşenlerinin ve mücadelesinin talebini haddinden fazla ferah biliyoruz. ODTÜ ormanından geçmesi planlanan Bilkent-İncek Bulvarı Belde Yolu bağlantı projesinin yani ana adıyla getirim yolu projesinin ihalesinin iptalini istiyorlar. Ankara’nın kent içre küsurat serencam ormanı, ODTÜ ormanı bulunmayan yapılmak isteniyor. Bu savaş üstelik cümle bu rant ve tevzi politikasına karşıdır. Sizlerle birlikteyiz. Mücadeleniz mücadelemizdir. Sizleri de mücadelenizden ve itikatlı yürüyüşünüzden kıran kutluyor, selamlıyorum.

ÇOK SAYIDA GAZETECİ GÖZALTINA ALINDI: Bu sabah eskimemiş tıpkısı denetim dalgasıyla uyandık. Amaç gazeteciler, mutlak basın emekçiler. Ankara, İstanbul, Van, Diyarbakır, Urfa ve Mardin’de; Mezopotamya Bili Ajansı ve Jinnews Vukuf Ajansı çalışanlarının evlerine baskınlar yapıldı. Alfabe işleri müdürleri, eş muhabirlerin de aralarında bulunduğu haddinden fazla sayıda gazeteci gözaltına alındı. Başat sırasında gazetecilere silah doğrultma, menfi kelepçe, yere yatırma gibi alışveriş yapıldığı de yansıyan istihbarat arasında.

BU İKTİDAR, DARBECİ BİR İKTİDARDIR DİYORUZ: Sıkı Denetim yasasının yürürlüğe girmesinin bir lahzada peşi sıra gerçekleşen bu faaliyetler düzgün değil. Hilaf basını ve toplumu susturma planının bir parçasıdır bu. Halkın olgun kabul etme özgürlüğe tıpkısı saldırıdır bu. İktidar, seçimler yaklaştıkça toplumu durdurmak, muhalifleri yenmek için bu operasyonlara devam edecek dedik. Bunu biliyoruz. Amma gerçek mücadelesi karşısında kudretli olamayacaklarını dahi bilcümle söyledik, benzeri misil daha söylüyoruz. Bu iktidar, darbeci ayrımsız iktidardır diyoruz.

BUNDAN DAHA KAPSAMLI DARBECİ ZİHNİYET PEKI MU: Siyasete, basına, emekçiye, hak arayanlara çarpış yapıyor. Bundan elan şümullü darbeci bire bir konsept tamam mu? Ama hiçbir darbeci mezhep ve yönetim, kalburüstü olamamıştır. Hoppadak toplumlara aheste bedeller yaşatmış ve ülkede iri tahribatlar yaratarak çekip gitmiştir. Bu iktidarın sonu bile böyle olacaktır. Bu ülkeye verdiği zararları, tahribatları çelmek bizim boynumuzun borcudur. Bizler cemi üstelik bu darbeci iktidara karşı ortak mücadeleyi büyüterek geleceği karanlıktan kurtaran, aydınlığa çıkaran yolun yolcularıyız. Bu yolda bilcümle birlikte yürüyoruz.

BÜTÜN AÇIKLIĞI İLE DİLE GETİRDİK: Tıpkısı metni, seçimlere ait tutumumuzu içeren 27 Eylül 2021’birlikte kamuoyuyla paylaştık. Burada intihap stratejimiz bütün açıklığı ile saha alıyor. Üstelik, stratejisini bu büyüklüğünde zahir zar bizden apayrı fırka da olmadı. Bizler ne demiştik yasama kurulu seçimleri için; el erki ittifakı şiarıyla halklar ve sulh ittifakı, karı dayanışması ve ittifakı, ekoloji ittifakı anlayışı temelinde içtimai ve açık oturum muhalefet; çalışma, avrat ve deneyimsizlik hareketleriyle genişlik açık birlikteliği ve ortak mücadele zeminini avam kararlılığımız var dedik. Bunun dışında yasama kurulu seçimleri üzere her sözleşme ortamında düz alma arayışımızın ve anlayışımızın bulunmadığını da hep açıklığı ile dile getirdik.

İLKELER VE YÖNTEMLERİN TARTIŞILMASI GEREKTİĞİNE İNANCINDAYIZ DEDİK: Keyfiliği ve zorbalığı kurumsallaştırıp kalıcılaştırmayı hedefleyen ve yaşadığımız çoklu krizin ve çözümsüzlüğün esas kaynağı olan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ve bu sistemi besleyici yapıları mübadele etmek istiyoruz. Amacımız hep kuvvetleri ve nihai karar yetkisini tıpkısı kişide birleştiren bu otoriter ve birci sistemin hesabına tüvana demokrasinin, çoğulcu demokratik sistemin tesis edilmesini sağlamaktır dedik. İşte bu izan ile Cumhurbaşkanlığı seçimi için bile ne yöntemi benimsediğimizi zar ettik. Dedik ki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilkesel buluşmaların gerçekleşmesi, HDP seçmenlerinin ülkenin geleceğini belirleyici benzeri role eş olmaları zımnında sonuç adım günceldir. Bunu ta Eylül 2021’üstelik söylüyoruz. İster HDP’li lüzumlu apayrı benzeri namzet olsun adlar adına ilkelerin, yöntemlerin tartışılmasının muktezi olduğu inancındayız dedik. Zira demokratik dönüşüm şahıslar eliyle değil, ilkeler ve yöntemler üstünde istişare ve anlaşma marifetiyle gerçekleşebilir.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE EŞ ADAY FİKRİNE AÇIĞIZ: Basitçesi, defaatle söyledik amma bunu ama gine edelim. Büsbütün bu kurgu meraklılarına tıpkı karşılık olsun ve anlamsız uğraşmaya bitmeme etmesinler diye niteleyerek. Doğrudan diyalog ve kilitsiz küreksiz müzakere ile Cumhurbaşkanlığı seçiminde kuma aday fikrine açığız. Bu çerçevede panel muhalefete ve demokratlık güçlerine çağrı yapmış olduk. Bu çağrımıza kıymet bulamazsak dedik, farklı seçenekler üzerinde çalışmaya devam edeceğiz. Yani bizler önerimizi yaptık, çağrıda bulunduk. Deminden benzeri kenara geçip oturuyoruz demedik. Türkiye’üstelik demokratik dönüşüme giden yolu boşaltmak için siyasi sorumluluğun bilincinde tıpkı kibir geliştirdik. Maalesef bu önerimiz adalet ettiği ölçüde tartışılmadı. ya özünden saptırıldı ya bile kulak ardı edildi.

OTURUP BEKLEMEDİK: Öneri ve çağrımızın denk bulmaması halinde Cumhurbaşkanlığı seçimine kişi adayımızla girmemizin yer kocaman almaşık adına gündemimizde saha aldığını sık sık anımsatmak zorunda kaldık. Bittabi deklarasyonumuzu yayınlandık ve çağrımızı yaptıktan sonra oturup beklemedik; çalışmaları haddinden fazla boyutlu benzeri şekilde devam ettirdik. Tabanımız ile buluşmalar gerçekleştirdik. El Erki güçleri kendisine nitelendirdiğimiz kasaba ve kurumlarla istişareler yaptık. Kurullarımız ile icraat yürüttük, komisyonlar kurduk. Demin bu icraat belli tıpkısı olgunluğa ulaştı. Çolpa MYK toplantımızın genişlik büyük gündem maddesi bu idi. Bu konuda biraz ilk anlattığım Cumhurbaşkanlığı seçimi üstüne geldiğimiz aşamayı halklarımız ile paylaşma kararı aldık. Bu kararın birbirini bütünler iki boyutu var.

CUMHURBANI ADAYNIDA ARADIĞIMIZ NİTELİKLERİ BELİRLEDİK: Öncelikle bu intikal süreci sonuç basamak nazik. Cumhurbaşkanlığı seçimi, dirimlik önemde. Bunun farkındayız. Ama tıpkı zamanda demokratik sorumluluğu birlikte dikkate kayran hatta bunun gereklerini inceden inceye, eksizsiz yerine getirmeye etkin tıpkı fırka kendisine cereyan ediyoruz. Reisicumhur adayında aradığımız nitelikleri belirledik. Aslında eskimemiş değil bunlar. Ama gene bile hatırlatmak istiyorum. Geçiş sürecinin gerekliliklerini adına getirebilecek demokratik dönüşümün önünü açabilecek bire bir aday profili çıkardık. Bundan eski konuşmalarımızda ve 27 Eylül deklarasyonumuzda saha kayran başlıklara baktığınızda bu Cumhurbaşkanı adayının hangi niteliklere topluluk olması gerektiğini istediğimizi ayan görebilirsiniz.

CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ’NİN LAĞVEDİLMESİNİ SAVUNUYORUZ: HELE işlek demokrasiden yana olacak. Yani çabucak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi hesabına parlamenter sistemi getirmenin ehliyetli olmadığını söylüyoruz. Evcil el erki ile eksiksiz tıpkısı kıpırdak el erki arzu ediyoruz. Vekil hep talebimiz da bunun ortamında vadi alıyor. Tığ birlikte Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin lağvedilmesini savunuyoruz. Bunu istek ediyoruz, bunun üzere çalışıyoruz. Nasıl tarafsız ve bağımsız karar bile taleplerimiz arasında düz alıyor. Yargının siyasallaştırılmasının, açık oturum kuvvet yoluyla toplumu sindirme ve demokratik siyaseti tasfiye ika aracı namına kullanılmasının sonucu olan siyasi ülkü ve hükümlerin bütün neticeleri ile birlikte geçersiz kılınması talebimiz var. Bir Cumhur Reisi adayı bunu üstlenme etmeli, hayat dolu tıpkısı şekilde bu konuda topluma güvence vermeli.

KÜRT SORUNUNDA DEMOKRATİK ÇÖZÜME İNANACAK: Kayyum rejimini değil, halk iradesini göz kırpmadan savunacak ve bunun hayata geçmesi üzere bile etki üstlenecek. Kürt sorununda demokratik çözüme inanacak. Bunun gereklerini hesabına getireceğine dayalı benzeri içten duruş sergileyecek. ve gine kalın üstlenmeye amade olacak. Aut politikada barışçıl yolu bağlı olmak hakeza aynı Cumhur Reisi adayı üzere bizler bakımından elzem niteliklerden biridir… Ekonomide türe… Şümullü tıpkı başlıktır, içtimai doğruluk bu programın, adaletli paylaşım, bu talebin talebidir. Bu bile gine Reisicumhur adayının savunması gereken tıpkısı program olacaktır. Kamu yönetiminde liyakat. Doğaya ve ekolojik sistemine hürmetkâr ve duygun gelmek dahi hakeza Cumhurbaşkanı açısından, bizler itibarıyla vazgeçilmez benzeri özelliktir. Gençler amacıyla özgür dirim. Yemeden Içmeden sloganlar değil somut programlar ve çok hareketli cazibe ortaya koymasını bekleriz.

UYGUN İSİM ARAYIŞINI BAŞLATTIK: Adayın bu nitelikleri taşıması gerektiğini söylüyoruz. Zat adayımız için da bu niteliklere akla yatkın beniâdem arayışını başlattık. Müptedi MYK toplantımızda aldığımız kararın ikinci boyutu budur. Yani bu niteliklere cemaat bire bir namzet çıkartmak amacıyla mekanizmalarımızın işleyişini hızlandırma ve çalışmalarımızı teksif. Deminden bu yola girdik. Bu çalışmaları eş güdümlü söylemek için bu kurul oluşturmuştuk. Şimdi gine bilcümle nazik meselelerde olduğu kadar uygulandığımız yöntemi hayata geçirmeye başlıyoruz. Bu yöntem de tabanımız ile kavuşma, demokratlık çevrelerle konuşma, kurullarımız ile tartışma. Bilcümle bunları şimdi bundan sonra kamuoyunun ve halklarımızın elan çıplak göreceği ve elan fazla bilgilenebileceği aynı tarzda yapacağız. Kendi adayımızı çıkartma çalışmalarını kamuoyunun bilgisi ve kontrollü katılımı yöntemiyle yürüteceğiz.

CUMHURBAŞKANI ADAYIMIZI BELİRLEME MEKANİZMALARIMIZ ÇALIŞMALARINA BAŞLAMIŞTIR: Cumhur Reisi adayını tayin tartışmalarını elbette antant bünyesinde üstelik tartışacağız. İttifak bünyesinde yürüteceğimiz tartışma, müracaat birlikte Cumhurbaşkanı adayımızı tespit yöntemimizin temellerindendir. Bütün bu saydıklarım ve söylediklerim, 27 Eylül 2021 tarihli deklarasyonda belirttiğimiz temel stratejiden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor. Bilakis erek stratejimizin ruhundan sapmadan bunu somutlaştırma ve akıbet alıcı etkiye kavuşturmaktır. Hedefimiz de bellidir; değer yurttaşlığa, emeğin haklarına, özgürlüğe ve barışa dair demokratik cumhuriyetin inşasının yolunu fethetmek. İşte bilcümle çalışmalarında esas misyon budur. Buralardan manşet ihata etmek isteyen gazetecilere dayanaklık etmek üzere bire bir parçalanmamış yazdım ama yine dahi onlar istediklerini yapacaklar, yapmalılar. Özcesi, Reisicumhur adayımızı belirleme mekanizmalarımız vazıh ve belirgin aynı tarzda çalışmalarına başlamıştır. Kim hangi tartışmayı yürütürse yürütsün, ki ne hesabı yaparsa yapsın biz önümüze bakacağız, yolumuzda yürüyeceğiz. Halklarımızla gelişigüzel açtığımız yolu ateş parçası ve kararlı bir şekilde büyütmeye ve bu yolda ilerlemeye bitmeme edeceğiz.

SELAM OLSUN SEVGİLİ CAN: Sevgili Can Atalay arkadaşımız, bizi telefonda dinliyormuş. Sevgili Meral (HDP Grup Başkanvekili Meral Müşavere Beştaş) arkadaşım söyledi. Esenleme olsun sevgili Can. Gezi adına, Soma’da katledilen canlar adına, bu alkışlar sana ve savaş arkadaşlarına geliyor.

ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARMASI METIN CINS DEĞİL, ARASINDA TAVŞAN NAMEVCUT, HEPSİ ÇALINDI: AKP Genel Başkanı, Diyarbakır’a gitti. Güzeşte benzeri göstergeç programında söyledim, ‘ne bekliyorsunuz’ diye niteleyerek. Ben birlikte şapkadan tavşan çıkarması bundan sonra zorlu olanakli değil, çünkü beyninde tavşan namevcut, hepsi çalındı. Peki hangi yapabilir? Aynı tek şansı var onu deneyecek herhalde dedim. Şapkadan tavşan çıkartmak isteyecektir. Onu dahi başaramadı. Zihniyetini kelimesi kelimesine orada üstelik ayrıksı ifadelerle sürdürdü. Burada kendisinin ekip toplantısının, 5, 10, 15 yavru laflarının düzgün olmadığını söylüyoruz. Düzgün değil bire bir zihniyetin devamı bu. Temelinde rasizm yatıyor. Koca mühendisliği diyerek tanım ediyoruz, çok büyükler bulunuyor. Doğrudur, kibar kaçıyor. Amma insan mühendisliği gündeş Türkiye’nin şifresidir desek bu sistemin, anahtarlarının, kilitlerinin ne olduğunu de görebiliriz. Kürt halkına müteveccih bu politikaların tarihi eskidir, biliyoruz.”

Share: