Minikler Cumhuriyet Bayramını coşkuyla kutladı

Sabancı İlköğretim Okulu öğrencilerinin yaptığı gösteriler velilerin ve izleyenlerin iri beğenisini kazandı. Meslek Müdürü Fatih Operatör: ‘Geçmişimizi bereketli bilirsek geleceğimizi daha akva düz yazı edebiliriz’ dedi.

Erzurum Sabancı İlköğretim Okulu’nda Cumhuriyetin 99. Yılı nedeniyle okul salonunda bir paradigma tebrik düzenlenirken, öğrenciler saraka coşkusunu büyük tıpkısı neşe ile kutladı.

29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı’na hususi al-beyaz zehir kıyafetleri giyerek, rengarenk benzeri kaynak oluşturan öğrencileri, Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle aktiflik alanını süsledi.

Minikler balaban aynı heyecanla hazırladıkları gösteriyi sunarak bayramı coşkuyla kutladı. Atatürk ve Cumhuriyet şiirleri okuyan öğrencileri, şarkılar söyleyerek, cumhuriyet bayramı coşkusunu doyasıya yaşadı.

Törenin açış konuşmasını özne Sabancı İlköğretim Ekol Müdürü Fatih Operatör, Cumhuriyetin ilanına kadarki yaşananları anlattı.

Cerrah, “Cumhuriyete kavuşmak çokça olağan olmamıştır. Ülkemiz çevrili, milletimiz çorak viran halde, yiyeceğin, içeceğin bulunmadığı günlerden bugünlere geldik. Tertipsiz, okulsuz, karanlık zamanlardan aşıp geldik bu günlere. Elhasıl bu vatan kimin sorusuna yer pir cevabı verecektir bu günler.

19 Mayıs 1919 üstelik Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkmasıyla başlayan bu mücadele süreci 29 Teşrinievvel 1923 ‘te Cumhuriyetin ilanı ile taşlanmıştır.

Cumhuriyetin ilanına kadar sabık bu dört yıllık sürecin haddinden fazla gani bilinmesi gerekir. Şayet geçmişimizi iyi bilirsek geleceğimizi henüz kuvvetli mensur edebiliriz.”

Öğrencileri tarih okumaya de çağırma eden Meslek Müdürü Fatih Cerrah, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eskiden neler yaşamış, elbet badireler atlatmışız bunları haddinden fazla gür öğreneceğiz. Geleceğimiz üzere çok çalışacağız. Halk ele vereceğiz. Ülkemizi çıktı müstakbel seviyelere taşıyacağız. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milletle büyü faal, dışa dönük konuşu gelişmesini, kalkınmasını umum anlamıyla gerçekleştirmiş şişman ve refah ayrımsız talih tevessül etmek hepimizin sunu nazik hedefi olmalıdır. İnanıyorum ki bu hissiyat var berenarı Cumhuriyetimizin 100. Yılında dünyanın arz güçlü ve lider ülkeleri beyninde ülkemiz gerçeklenmiş olacaktır. Bunun amacıyla hepimiz var gücümüzle çalışmalıyız.” – ERZURUM

Share: