Milli Defans Bakanı Akar, Gaziler Haset programında konuştu Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Mersin’de polisevine yönelik terör saldırısına ilişkin, “Mehmetçik karşısında Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde duramayan pespaye teröristlerin, alçakların bu saldırıları Suriye’birlikte organize ettiği bilgisine sahibiz. Yeri ve zamanı geldiğinde bu saldırıları yapanların altyapısına, üstyapısına bunlara kesin gereği yapılacaktır.” dedi.

Akaret, birlikte Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Bahir Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Gelgel Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan, Milli Savunma Vekil Yardımcıları Şuay Alpay, Alpaslan Kavaklıoğlu ve Muhsin Öz ile Milli Defans Bakanlığında Gaziler Haset nedeniyle planlı etkinliğe katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende konuşan Akaret, Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e “gazi ve müşir” unvanının verildiği, aynı zamanda Gaziler Haset namına kabul edilen manidar günde gazilerle aynı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti tabir ederek sözlerine başladı.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, zırh arkadaşlarını, mecmu şehitleri ve ebediyete fehim eden gazileri rahmetle el fail Akaret, Mersin’in Mezitli ilçesindeki polisevine gerçekleştirilen yıldırı saldırısında martir olan yiğit polise Allah’tan yağmur, yaralılara şifa dileklerini iletti. Akaret, “Mehmetçik karşısında Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde duramayan adi teröristlerin, alçakların bu saldırıları Suriye’da organize ettiği bilgisine sahibiz. Yeri ve zamanı geldiğinde bu saldırıları yapanların altyapısına, üstyapısına, bunlara mutlak gereği yapılacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu.

Güvenlik ortamının yeniden şekillendiği, kısık dengelerinin, aktörlerin ve rollerin daima değiştiği bir dönemde Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gravite ve ilişki alanı herhangi bir güzeşte dolaşma genişleyen Türkiye’nin umum gelişmeleri yakından izleme ettiğini, köklü tarihi, güçlü nüfusu, her güzeşte bölüm büyüyen ekonomisi ve hareketli ordusuyla bölgesinde ve dünyada hareketli ve proaktif politikalar ortaya koyduğunu anlatım fail Akar, akıbet dönemde mütezayit Yunanistan provokasyonlarına üstelik değindi.

Türkiye baskın oyuncu kendisine sulh ve abra için çabalarken keder komşuluğun bildirme vazıh örneğini dokuma eden Yunanistan’ın provokatif gösteri ve söylemleri ile yayılımcı, agresif politikalarına bitmeme ettiğini tamlayan Akaret, şunları söyledi:

“Bu tutumuyla gerginliği tırmandıran canip olan Yunanistan, pervasızca Türkiye’yi suçlamaktadır. Bu aynı riyakârlık, riyakarlıktır. Antrparantez seçme fırsatta Türkiye’yi başkalarına şikayet fail bu zehir komşumuz, düşmanca tavrını ortaya koymaktadır. Özellikle serencam zamanlarda mesuliyetsizlik abidesi ara sıra Palikarya siyasiler, Türkiye-Yunanistan ilişkilerini herhangi bir bölüm kullanılmamış hezeyanlarla adeta zehirlemektedir. Mümasil zamanda NATO faaliyeti gerçekleştiren uçaklarımıza sevkitabii kilidi atılması, Yunanistan’ın NATO’nun temel ilkelerini ve değerlerini hiçe sayacak boyutta küstahlaştığını göstermektedir. Sahiden, ABD’li çarkıt ayrımsız diplomat üstelik Yunanistan’ın bu hamlesini, gerilimi tırmandırma işareti ve ‘düşmancasına davranış’ namına gördüğünü anlatım etmiştir. Esasen bu olayın birden peşi sıra birlikte ticari bire bir gemiye Palikarya Deniz Boyu Güvenliği aracılığıyla elem edilmesi, gerginliği yeni ayrımsız boyuta taşımıştır.”

“Bigünah insanların vebali Palikarya siyasilerin boynundadır”

Yunanistan’ın İstanköy Adası’na sözde genosit anıtı yapmasını Yunanistan’ın tıpkısı apayrı provokasyonu namına nitelendiren Akaret, “Temel mezalim ve soykırım, tebası olduğu Osmanlı Devleti’ne ayaklanma ettiği süreçte Tripoliçe’birlikte ve 1919-1922 yılları ortada Anadolu’yu karışma girişiminde Yunanistan marifetiyle yapılmıştır. Kıbrıs’ta dahi soydaşlarımıza aynı vahşeti yapan yeniden bunlardır. Bu açıdan Palikarya siyasiler, eğer tıpkı utanç vesikası arıyorlarsa aynaya bakmaları kafidir. İşte bu ikiyüzlüler benzeri yandan bölgede istikrarı zılgıt ederken bire bir yandan da buldukları rastgele fırsatta, her ortamda utanmadan gerçekleri manipüle ederek Türkiye’yi şikayet etmekten, Türkiye karşıtı büyüklenme sergilemekten çekinmemektedir.” dedi.

Yunanistan’ın 1923 Lozan ve 1947 Paris Hazar Antlaşmalarını ayrımsız kenara atıp diğer askeri statüdeki adalara zırh yığdığına dikkat çekici Akaret, şunları söyledi:

“Bazılarının kışkırtması ve maalesef AB’nin da göz yummasıyla şımarık çocuk rolünü üstlenip dünyada örneği sıfır, eşi tıpkı görülmemiş, hatır, mantık dışı murat ve uygulamalarla bölgede istikrarsızlığı körükleyen, temelli siyasal gelecek kaygısı ile özlük halkının kaynaklarını kaba heba ederek boş boş bire bir silahlanma gayreti içinde olan, kurulduğun günden bugüne 7 aşamada 3 kat genişlemesine, burnumuzun dibine kadar gelmesine karşın ‘Yeni Osmanlıcı’ diye niteleyerek balaban tıpkısı pişkinlikle Türkiye’yi yayılmacılıkla suçlayan, suni ittifaklar kurup zat topraklarını peşkeş çeken, sonraları dahi başkalarının peşi sıra diklenerek aklı sıra bize zılgıt vermeye kalkan, Türk azınlığın haklarını elinden alıp Türk varlığını namevcut sayarak dönüşme politikalarıyla, baskıyla onları sindirmeye çalışan, adeta şuurlu kimlik soykırımı eden, yıldırı örgütleriyle teşrikimesai eden ve onlara rastgele makule desteği veren, sığınmacıları acımasızcasına düşüncesiz iterek, botlarını batırarak Ege’nin antipatik ve aynasız sularında bebekleri öldüren, sonraları birlikte pişkince koca haklarından bahsedenlerin köken yüzünü ve niyetlerini kanı ve vicdan sahibi dizge anlıyor. Güneş, Palikarya siyasilerin uydurmalarını değil, insanları ölüme terk ettiklerini ve ellerine bebeklerin kanının bulaştığını yazacaktır. Bigünah insanların vebali, Palikarya siyasilerin boynundadır. Sayın Cumhurbaşkanımızın üstelik tabir ettikleri için Ege’yi mülteci mezarlığına çeviren Yunanistan’a, arsıulusal kurumların ruhlu benzeri yaptırım uygulaması ve insanlığa karşı işlenen bu suçlara ‘dur’ demesi gerekmektedir.”

Diyalog masasına davet

“Yunanistan’ın seçkin tip nahak, hukuksuz tutumuna ve eylemine, mütekabiliyet kapsamında sahada ve masada lazım karşılığı bugüne büyüklüğünde verdik, imdi üstelik vereceğimiz bilinmelidir.” diyen Akaret, Yunanistan’ın sorunları uluslararası düzeye taşıyıp bazen oldubittilerle Türkiye’nin haklarını gasbedeceklerini düşündüğünü belirtti. Bu kapsamda Yunanistan’ın büyük teltik ortamında olduğunu vurgulayan Akar, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu oldubittilere, dayatmalara katiyen izin etmedik, etmeyeceğiz. Haydi coğrafi ve ilmi gerçeklerden bihaberler, onu anladık. Bu ikiyüzlüler, tarihten de hiç yabansı almıyorlar. 100 yıl önceki ayrımsız macera hevesiyle evlatlarını bu topraklara gönderip üstelik akıbetlerinin hangi olduğunu, kâh macera heveslilerinin darağacında sonuç nefeslerini verdiğini ihtimal unutmuş olabilirler amma biz, iyi komşuluk namına tekrar birlikte hatırlatalım. Bu işin ciddiyetinin farkına varın. Falsolu yolda ilerlemekten vazgeçin. Felakete okuntu çıkaracak provokasyonlardan ırak durun. Başkalarının ipiyle kuyuya inmeyin. Aklıselim sahibi Yunanlara tıpkı kez daha yürekten çağrımız; aramızdaki sorunların uluslararası hukuka makul namına barışçıl yöntemlerle, bereketli komşuluk ilişkileri çerçevesinde ve aykırı diyalog marifetiyle çözülebilmesi için diyalog masasına gelmesidir.”

Akar, sulh ve istikrar üzere Ege’nin ve Akdeniz’in dostluk denizi olması, tekmil zenginliklerin adil ayrımsız şekilde paylaşılmasını amaçladıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bu açıdan Yunanistan’ın, Türkiye’yi tehdit namına kaldırmak yerine emniyetli ve çalışkan benzeri müttefik ve komşu olarak görmesi, hem kendisinin hem bölgenin hem bile NATO’nun menfaatine makul olacaktır. Komşumuz Yunan halkı üstelik emin olmalıdır ki Türkiye, Yunanistan ile barış zarfında ve gönençli ayrımsız gelecekten yanadır. Üçüncü taraflardan üstelik beklentimiz; konuya uluslararası ünsiyet, kanı, mantık ve veri ışığında etkisiz ve afaki bakmaları ve gerçekleri görmeleridir. Serencam olarak Kıbrıs dahil, Ege’da ve Maşrık Akdeniz’deki türe ve menfaatlerimizi korumakta azimli, azimli ve buna muktediriz.”

5 milyon tondan çok tahıl

Bölgesinde ve dünyada “güvenlik üreten” tıpkısı mevki olan Türkiye’nin Ukrayna krizinde üstelik evvel günden itibaren etkili ve yapıcı aynı politika izlediğine dikkati çeken Akaret, “Bu kapsamda Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan çatışmadan ortalık ortaya çıkan enerji ve gıda krizi riski karşısında Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde çalışkan tıpkı diplomasi yürütmüştür.” diye konuştu.

İstanbul’bile imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nı, BM’nin son yıllarda imza attığı sunu nazik başarılardan biri namına nitelendiren Akar, “Türkiye üstelik sürece olan müspet katkısı ve aile sahipliğiyle, kritik rolünü ve diplomatik alandaki etkinliğini yer bulutsuz şekilde ortaya koymuştur” dedi.

Milli Savunma Bakanlığının koordinatörlüğünde, 27 Temmuz’dahi faaliyetlerine başlayan Baş Başa Eş Güdüm Merkezi tarafından Ukrayna limanlarındaki tahılın başka ülkelere emniyetle sevkine planlandığı şekilde devam edildiğini vurgulayan Akar, “Bugüne büyüklüğünde 200’den çok sefine, 5 milyon tondan çok tahılın Ukrayna limanlarından çıkışı tamamlandı.” açıklamasında bulundu.

Martir ve gazileri vatan, kavim ve öncü sevgisinin ölümsüz abideleri, Türk kahramanlığının ve fedakarlığının çekicilik timsali, mazisi çalım ve şerefle yoğun Türk ordusunun sabah yeli kaynağı olarak nitelendiren Akar, “Birliğimize, kardeşliğimize kastedenlere alın genişlik sunturlu yanıt; vatanımızın ciharıyek köşesinden gelip mübarek değerlerimiz için ‘Ölürsem martir, kalırsam gazi’ inancıyla omuz omuza mücadele fail sizlersiniz. Sizlerle ne kadar gurur duysak, kahramanlıklarınızla ne büyüklüğünde övünsek azdır. Siz alp zırh arkadaşlarımın, değerli kardeşlerimin gelişigüzel birinizin alınlarından öpüyorum. Vatan size minnettardır. Sıhhatli olun, var olun.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Törende Şırnak’ta mayın kontrol-özleştirme faaliyeti sırasında teröristlerce tuzaklanan mayının patlaması sonucu benzeri ayağını kaybeden Gazi Asteğmen Hiçlik Püskül da tıpkı meşveret yaptı. Şehitlik ve yiğitlik makamlarının milletin nezdinde ayrı aynı yeri olduğunu belirten Püskül, “Martir nurlanmış gazi onurlanmış askerdir.” sözünü hatırlattı.

Gazi olduğu için benbenci ve kurumlu olduğunu tamlayan Püskül, kendisine gösterilen bindi sebebiyle hayata ve içtimai dirilik harmoni sağladığını anlatım etti. Püskül, “Çağ dökülerek yurt yapılan bu topraklar bugüne kadar olduğu kabilinden artık birlikte Türk milleti tarafından en şerif emanet adına sonsuza çatışma korunacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Tören Mehterler Birlik Komutanlığı ve artist Esat Kabaklı’nın konseri ile sona erdi.

Öte yandan Atatürk Kültür Sitesi’ndeki merasim öncesi Vekil Akaret beraberindeki TSK komuta kademesi ve Vekil Yardımcıları ile gaziler, aileleri ve Mehmetçik ile yemekte tıpkı araya geldi.

Faaliyete katılan mecmu 139 gazi ve aileleriyle yakından ilgilenen Akar, çocuklarla fotoğraf çektirdi.

Share: