MHP Genel Başbuğ Yardımcısı Karakaya, Samsun’da konuştu Açıklaması

MHP Umumi Başkan Yardımcısı Mevlüt Karakaya, “Altılı Ganyan masadakiler ne dediler Suriye konusunda? ‘Şu anda girdiğimiz, bulunduğumuz yerler Misakımilli sınırlarıdır.’ Ağızları açılınca Kuvayımilliye, Atatürk diyorlar ama Atatürk’ün can ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni cüda etmek, fasletmek, kaldırmak isteyenlerle oturup aynı masada öğün yürüyorlar.” dedi.

Karakaya, Samsun’un Çarşamba ilçesindeki Göl Restoran’bile düzenlenen “Yavaş Yavaş 2023 İlçe İlçe Ifham ve Aydınlatma Toplantısı”ndaki konuşmasında, Millet İttifakı’nın altılı ganyan masa kurduğunu, bu masanın altında genel başkanlarının yalınlık tabir ettiği kabilinden HDP, Amerika ve emperyal güçler bulunduğunu öne sürdü.

Altılı masanın ittifakta anlaştığı bir tane konunun Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın gitmesi olduğunu tamlayan Karakaya, “Eksantrik anlaştıkları tek laf namevcut, adayda bile anlaşamıyorlar. Intihap iktisap hevesine giriyorlar ama tekmil hesapları HDP konusunda. HDP’siz bire bir hayal kurmaları türlü değil. HDP’ye nezaret vermeyi üstelik düşünüyorlar.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2018 yılından bu yana uygulandığını hatırlatan Karakaya, “Şurası kesin şekilde söylüyorum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adına parlamenter bütün olsaydı, 2018 yılından bugüne büyüklüğünde yaşanan pandemi dahil, Suriye, Libya, Kafkaslar, Karabağ, Ukrayna- Rusya Savaşını bire bir hep adına ele aldığınızda Türkiye’de hükümet en beş altı iki kez değişirdi. Yani Türkiye’de tıpkısı hile istikrarsızlığının olacağı kesindi. Bugünkü dünya şartlarında ateş parçası, kararlı tıpkı dalavere olmasaydı bizim bulunduğumuz coğrafyada ayakta kalması benzer değildi. 2016 yılında yaşadığımız karışma girişiminden sonra elhak o bina, iki başlı bire bir dümen yapısıydı. Sayın Genel Başbuğ’ımızın teklifiyle bu dümen modeli, DÜRÜST Parti’nin çalışmasıyla iki partinin anlaştığı ayrımsız hep namına el aracılığıyla bile kabul gördü.” diyerek konuştu.

“Gündeş hep temsilde adaleti sağlıyor”

Budun İttifakı’nın mebus sisteme dönmesi amacıyla SELIM Tümen ve MHP’nin Meclis’teki mebus sayısının 200’ün altına düşmesi gerektiğini dile getiren Karakaya, şöyle devam etti:

“Böyle tıpkı şeyin olmayacağını, hatta Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğu devam ettireceğini biliyorlar. Bilmelerine rağmen mebus sisteme döneceklerini söylüyorlar. Cumhurbaşkanlığını almaları geçişsiz amma bunun kabil olmadığını birlikte görüyorlar. Vekil sistemde Çarşambalı yemeden içmeden milletvekilini seçiyordu. Demin Çarşambalının önüne iki sandık geliyor. Sandığın birinde milletvekilini, diğerinde ise cumhurbaşkanını seçiyor. Reisicumhur lacerem seçiliyor? Yüzde 50+1 ile seçiliyor. Cumhurbaşkanı dahi halkın desteği ile seçiliyor. Demin bunlar, ‘Cumhurbaşkanının yetkisi çok’ diyorlar, ‘Güvenoyu bulunmayan’ diyorlar. Elhak ahali vermiş evet güvenoyunu. Eskiden milletin verdiği oyun tamamının Meclis’te dubara hakkı olmuyordu. Demin ise milletin kullandığı baziçe yüzdelik 98’i Meclis’te temaşa hakkını kullanıyor. Şimdiki dizge temsilde adaleti sağlıyor ve geçer oylar çöpe gitmiyor. ‘Bu sistemde cümle partiler harcama, 2 tümen kalır.’ dediler ama şu anda Meclis’te 14 öğür var.”

Karakaya, Türkiye Cumhuriyeti’nin kamplaşmak istendiğini tabir ederek ” Yunanistan’ın yaptıklarını görüyorsunuz. Suriye meselesini biliyorsunuz. Şu anda dünyada 38 noktada coşkun patırtı var ve bu 38 çatışmanın 11’i bizim çevremizde oluyor. Ermenistan’ın henüz mazi yaptığını gördünüz. Haklarımızı gasbetmeye çalışıyorlar. Altılı Ganyan masadakiler ne dediler Suriye konusunda? ‘Şu anda girdiğimiz, bulunduğumuz yerler Misakımilli sınırlarıdır.’ Ağızları açılınca Kuvayımilliye, Atatürk diyorlar ama Atatürk’ün emanet ettiği Türkiye Cumhuriyeti’ni seçmek, taksim etmek, çalmak isteyenlerle oturup bir masada nöbet yürüyorlar.” diyerek konuştu.

Toplantıya Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, AK Tümen Çarşamba İlçe Başkanı Taner Ilgiyle, MHP Çarşamba İlçe Başkanı Kemal Düzgün, MHP Atakum İlçe Başkanı Gaye Akoğlu ile sivil topluluk kuruluşlarının temsilcileri ve partililer katıldı.

Share: