MGC 34. Yapı yıldönümünü kutladı

Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC) kuruluşunun 34. yılını cemiyet binasında düzenlediği dostluk yemeği ile kutladı.

Kuruculuğunu Gazeteci Merhum Haydar Karaduman’ın yaptığı Malatya Gazeteciler Cemiyeti kuruluşunun 34. Yılını kutladı. Yapı yıldönümü dolayısıyla dernek binasında gerçekleşen ülfet yemeğine MGC yönetiminin yanı sıra CHP İl Başkanı Enver Kiraz ile kaza yönetimleri ve davetliler katıldı. Programda bir müzakere eden MGC Başkanı Vahap Güner, 2 Son Teşrin 1989 tarihinde Müessis başkanları Haydar Karaduman’ın önderliğinde kurulan cemiyetlerinin bugüne kadar 33 yıl geride bıraktığını söyledi. Bölgede cemiyetler arasında yer çarkıt cemiyetlerden birinin MGC olduğunu rapor eden Güner, “Bire Bir zamanda Malatya’birlikte olduğu kabilinden, mıntıka cemiyetlerin örgütlenmesinde, Anadolu’daki cemiyetlerin örgütlenmesinde önderlik etmiştir. Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun kurulmasında avangart organ kendisine saha almıştır. Doğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu’nun kurulmasına yeniden öncülük etmiştir. Şuanda de Türkiye’nin arz nazik matbuat örgütü olan Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu’nun kurucu üyesi ve yönetim kurulu olarak hile etmektedir” dedi.

Bire Bir zamanda Türkiye Spor Yazarları Derneği’nin Malatya Temsilciliğinin de zat cemiyetleri bünyesinde olduğunu da hatırlatan Güner, “Şuanda Malatya’da TSYD Şubesini bile fora etmek amacıyla son aşamaya geldik. Malatya Gazeteciler Cemiyetini kurarken tıpkısı amacımız vardı. Ankara, İstanbul, İzmir’bile olan hep matbuat kuruluşlarının bire bir örneğini Malatya’bile uyguluyoruz ve bunu üstelik şişman ölçüde başardık. Serencam kendisine TSYD Malatya Şubesini de Malatya’bile inşa etmek ortamında bürokratik işler başlamıştır. amma velakin Malatya Gazeteciler cemiyeti ayrımsız Ankara, İstanbul, İzmir’dahi olduğu kadar Malatya’birlikte dahi en üst düzeyde katakulli edilmektedir. Ayrıca Malatya Gazeteciler Cemiyeti düzenlemiş armağan törenleriyle da zamanın Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın katıldığı bir dürü töreniyle başlamış ve hükümetin en son kademelerinde da bindi görmüştür. Şuanda de tıpkı yıl dönümünü geride bırakırken birlikte, Malatya’bile gazetecilerin sorunlarının çözülmesi konusunda de üzerlerine sakıt görevleri yapmaktadır. en üst olarak ta basamak projesini 8 sene önceki hayata geçiren Malatya Gazeteciler Cemiyeti çıktı üstelik çalışmalarını devam ettirecektir” ifadelerine yer verdi.

“Haydar Karaduman’dan Tanrı razı olsun”

MGC umumi heyet üyesi Remzi Hayta ise, “34 yıldır benzeri aile olarak yola çıktık ve güçlenerek devam ediyoruz. Bizim karı içimizde sorunlarımız olmuştur amma hepimiz o sorunları aşmasını bildik, dimdik ayakta durduk. MGC’nin kırmızıçizgisi vardı neydi? Cumhuriyet ilkeleri. Bu ilkelerden katiyen karşılık vermedi devletine, bayrağına, milletine sınırlanmış ayrımsız topluluk namına yolumuza bitmeme ettik. Politik düşüncelerimizi cemiyetin kapısında bıraktık, içeride yegâne irtibat olduk. Merhum Haydar Karaduman’ın çizdiği yoldan yola çıktık.” şeklinde konuştu.

“Kalburüstü Çalışmalara imza atıyorlar”

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ise MGC’nin Malatya’bile büyük çalışmalara imza attığını tabir ederek, “Cemiyetimiz Malatya’nın bildirme çarkıt, Malatya basınına, Malatya’ya haddinden fazla yetişkin hizmetler vermiş benzeri topluluk. Merhum başkanımız Haydar Karaduman’ı bir öğün daha rahmetle anıyoruz. Haydar Karaduman hemen tıpkı gazeteci değildi, Malatya’nın şanlı tıpkı değeri ve kanaat önderiydi. Bu süreçte cemiyetin bütün üyelerine muvaffakiyetli benzeri mücahede diliyoruz. Malatya’nın namına taraf vermesi üzerine cemiyetler, gazeteciler büyük benzeri fariza üstlenmektedir. Herkes bu görevi yaparken özgürce yapabilmeli, mutlak yapabilmeli. Bunun ast yapıları haddizatında sağlanmış olması gerekiyor. Ama maalesef birçok eksiğimiz devam ediyor. Gazeteciler mesleğini yürütme ederken bir nice eksikle dahi bittabi uğraş ediyorlar. Bu eksiklerinde biran evvel tamamlanması temennisinde bulunuyoruz.” diye konuştu. – MALATYA

Share: